تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۳:۲۸
کد خبر: ۱۴۲۱۲۴
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
معاون وزیر جهاد کشاورزی:
رشد اقتصادی تولیدات کشاورزی کشور در شش ماهه اول امسال به 5.9 درصد رسید این درحالی است که وضعیت بارندگی مطلوب نبوده است
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور تولید دامی در خصوص اقدامات صورت گرفته در این وزارتخانه گفت:رشد اقتصادی تولیدات کشاورزی کشور در شش ماهه اول امسال به 5.9 درصد رسید این درحالی است که وضعیت بارندگی مطلوب نبوده است.

حسن رکنی چهارشنبه در سومین همایش ملی گاومیش ایران در سرسرای اداری دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی رامین ملاثانی خوزستان بیان کرد: میزان تولید گندم کشور در سال 1392 حدود 4.8 میلیون تن بوده است که این میزان در سال زراعی گذشته به 11.5 میلیون تن رسید.

وی یکی از هدفهای اصلی وزارت جهاد کشاورزی را صرفه جویی در مصرف آب دانست و گفت: در سال 1392 بیش از 6.2 میلیون هکتاراز اراضی کشاورزی کشور به زیر کشت گندم رفت اما امسال 5.8 میلیون هکتار از این اراضی به کشت گندم اختصاص یافته که به معنی صرفه جوئی در آب و نیز افزایش بهره وری است.

رکنی در ادامه افزود : در سال 1392 تراز تجاری وزارت جهاد کشاورزی هشت میلیارد و 100 میلیون دلار منفی بود این در حالی است که سال گذشته این تراز به 3.4 میلیارد دلار منفی رسید و در سال جاری بیش از پنج میلیارد دلار بهبود پیدا کرده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: در 9 ماهه اول امسال چهار میلیارد و 150میلیون دلار صادرات محصولات کشاورزی داشته ایم که این میزان 13درصد صادرات غیر نفتی را تشکیل داده است.

وی بیان کرد:در نتیجه نسبت به مدت مشابه سال گذشته سه درصد در صادرات محصولات کشاورزی افزایش و چهار درصد هم در واردات کالاهای کشاورزی کاهش داشته ایم که این تراز خوبی را نشان می دهد .

وی ادامه داد: در سال 1392 در حوزه دام و طیور 136 میلیون دلار تراز تجاری منفی داشتیم اما در ده ماه اول امسال در این بخش بیش از 500 میلیون دلار تراز تجاری مثبت شده است.

رکنی بیان کرد: سال گذشته صادرات شیر و لبنیات کشور به 600 هزارتن رسید اما در 10 ماهه امسال 650 هزار تن شیر صادر شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور تولید دامی در خصوص تولیدات مرغ و تخم مرغ هم گفت: سرانه تولید مرغ و تخم مرغ در کشور 25 تا 26 کیلو گرم است اما در دنیا 13 تا 15 کیلوگرم است.

وی افزود: در 10 ماهه اول امسال 100هزار تن صادرات مرغ و تخم و مرغ داشته ایم.

رکنی در ادامه بیان کرد: پرورش گاومیش از مصادیق اقتصاد مقاومتی است و استان های مازنداران، ایلام ، خوزستان، آذربایجانهای غربی و شرقی و اردبیل از جمله استان هایی هستند که بیشترین تعداد جمعیت گاومیش را دارند و از 220 هزار راس گاومیش موجود در کشور 80 هزار راس مربوط به استان خوزستان است.

وی با اشاره به اینکه متوسط تولید شیر هر گاومیش در خوزستان یک هزار و 800 تا یک هزار و 900 لیتر است افزود: گاومیش از حیواناتی است که در تولید شیر با کیفیت بهترین شیر را دارد و در شرایط آسان و هزینه کم و استفاده از کم ارزش ترین علوفه، کیفی ترین محصول را می دهد .

رکنی گفت: با وجود اینکه اقداماتی در خصوص ژنتیک و اصلاح نژاد در کشور در این زمینه انجام شده است اما کافی نیست و نسل جدید گاومیش ها لزوما با این شرایط نمی توانند خود را سازگار کنند و به همین دلیل در سیستم پرورش گاومیش در کشور باید بازنگری شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور تولید دامی با اشاره به اینکه گاومیش های ایران در مقایسه با گاومیش کشورهای اروپایی در خصوصیت های رفتاری متفاومت هستند اظهار کرد: به عنوان مثال گاومیش های ایران تا کنون تجربه شرایط صنعتی و نیمه صنعتی را نداشتند و محدودیت های شرایط شیردوشی از جمله مشکلاتی است که باید در این بخش رفع شود.

رکنی بیان کرد: به صورت پایلوت دستگاهی ساخته شده که سرشاخه های نیشکر را به جای سوزاندن برداشت می کند که می تواند منابع غذایی خوبی برای دام های منطقه باشد که در صورت استفاده از این دستگاه می توان دو میلیون تن به منابع خوراک دام در استان اضافه کرد.

سومین همایش ملی گاومیش ایران 27 بهمن ماه در دانشکده علوم کشاوری و منابع طبیعی رامین استان خوزستان در حال برگزاری است.

از 96 مقاله ارسالی به دبیرخانه این جشنواره 86 مقاله آن پذیرفته شد.

محورهای این همایش، ژنتیک و اصلاح نژاد گاومیش،جنبه های اقتصادی و اجتماعی پرورش گاومیش، بهداشت و بیماری های گاومیش و بازاریابی محصولات گاومیش می باشد.
مرجع / ایرنا
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار