تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۳
کد خبر: ۱۴۲۲۰۰
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
وضعیت بارشی و دمایی خوزستان
وقوع پدیده گرد و خاک در استان خوزستان از روزهای ابتدایی بهمن ماه رخ نشان داد. پدیده ای که به دنبال خود قطعی برق، آب و تلفن را به دنبال داشت و مدارس و ادارات را به تعطیلی کشاند. در تشریح علل و منشاهای گرد خاک خوزستان اظهار نظرهای بسیاری شد و حتی از وضعیت نامطلوب بارشی و خشکسالی حاکم بر این منطقه، به عنوان یکی از عوامل تشدیده کننده گرد و خاک یاد شد. رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناس وضعیت بارش، دمایی و خشکسالی استان خوزستان را تشریح کرد.
خشکسالی بلند مدت خوزستان

 شاهرخ فاتح با اشاره به اینکه کل استان خوزستان از ابتدای سال آبی تا ٢٧ بهمن ماه امسال، ١١۵ میلی متر بارش دریافت کرده است، گفت: میانگین بارش بلندمدت این بازه زمانی در استان ٢٣٩ میلیمتر است، بنابراین خوزستان در مقایسه با بارش بلندمدت ۵٢ درصد کاهش بارش داشته است.

کاهش ۵۵ درصدی بارش خوزستان نسبت به سال گذشته

وی افزود: از آنجا که استان خوزستان در سال گذشته تا تاریخ ٢٧ بهمن ٩۴، ٢۵۶ میلی متر بارش دریافت کرده بود، ولی بارش امسال تا همین تاریخ، ١١۵ میلی متر بود، نسبت به سال گذشته ۵۵ درصد کاهش بارش داشته‌ است.

رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی با اشاره به فعال شدن کانون‌های مختلف داخلی استان خوزستان در فواصل مختلف سال، اظهار کرد: در اواخر زمستان و طی فصل بهار تعدادی از کانون‌ها در شمال غربی خوزستان مثل اندیمشک و شوش فعال می شوند که در صورت وزش باد می توانند به منشاء گرد خاک منطقه تبدیل شوند، همچنین در فصل‌های پاییز و زمستان تعدادی کانون گرد و خاک در جنوب خوزستان شامل شادگان، ماهشهر، هندیجان، امیدیه و رامهرمز فعال می‌شوند که در صورت وزش باد جنوبی و خشک بودن بستر خاک، کانون‌های ماهشهر، شادگان و هندیجان اهواز را به شدت تحت تاثیر قرار می دهند.

همه کانون های گرد خاک خوزستان امسال دچار کم بارشی بوده اند

فاتح ضمن اشاره به وقوع پدیده گرد و خاک در خوزستان در ٨ بهمن ماه ٩۵، وضعیت بارشی استان را برای مناطق مختلف استان از ابتدای مهر تا تاریخ ٢٧ بهمن بسیار نامطلوب ارزیابی کرد و گفت: گفت: امیدیه امسال تا تاریخ ٢٧ بهمن، ٧٨ میلی متر بارش دریافت کرده، این در حالیست که بارش بلندمدت همین بازه زمانی دراین منطقه ١٧٩ میلی متر بوده است، بنابراین امیدیه حدود ۵۶ درصد کاهش بارش داشته است، علاوه بر این، امسال اندیمشک ١٨۶ میلی متر بارش دریافت کرده که می‌بایست در بلندمدت ٣۵٣ میلی متر بارش داشته باشد، این به این معناست که اندیمشک تا این تاریخ، ۴٧ درصد کاهش بارش نسبت به بلندمدت داشته است.
وی در ادامه با اشاره به اینکه ماهشهر امسال ۴٩ میلی متر بارش دریافت کرده در حالیکه میانگین بارش بلندمدت آن تا این مقطع سال، ١۵۶ میلی متر بوده است، گفت: ماهشهر امسال حدود ۶٨ درصد کاهش بارش داشته است. رامهرمز نیز از ابتدای سال آبی ١٠٨ میلی متر بارش دریافت کرده در حالیکه باید بارش آن به ٢١۴ میلی متر می‌رسید، بنابراین رامهرمز، حدود ۵٠ درصد کاهش بارش داشته است.

وضعیت بارشی شادگان به نقل از سازمان هواشناسی
این مقام مسئول در سازمان هواشناسی در مورد وضعیت بارشی شادگان گفت: این منطقه از ابتدای مهر تا ٢٧ بهمن ۵١ میلی متر بارش داشته، این درحالیست که میانگین بارش بلندمدت آن در این بازه زمانی، ١٣٧ میلی متر است بنابراین شادگان امسال ۶٣ درصد کاهش بارش داشته است، همچنین شوش ٨١ میلی متر بارش دریافت کرده در حالیکه می‌بایست ١٧٠ میلیمتر بارش داشته باشد، در نتیجه این منطقه حدود ۵٣ درصد کاهش بارش داشته است.

اهواز ۶٣ درصد کاهش بارش داشته است

رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه هندیجان نیز به عنوان یکی از کانون‌های مهم می تواند اهواز را تحت الشعاع قرار ‌دهد، گفت: هندیجان امسال ۶٠ میلی متر بارش دریافت کرده در حالیکه باید ١٨٨ میلی متر بارش دریافت می کرد، این به این معناست که این منطقه ۶٨ درصد کاهش بارش داشته است. اهواز نیز از ابتدای سال آبی ۵٨ میلی متر بارش داشته، این در حالیست که باید ١۵۵ میلی متر دریافت می‌کرد، بنابراین اهواز ۶٣ درصد کاهش بارش داشته است.

فاتح در ادامه با اشاره به وضعیت دمایی استان خوزستان طی ١۶ ماه اخیر اظهار کرد: از مهر ماه ٩۴ تا پایان دی ماه سال ٩۵، ١٠ ماه گرمتر از شرایط طبیعی خود بوده است و شش ماه خنک‌تر از شرایط طبیعی بوده است. این گرمتر بودن استان باعث افزایش تبخیر و تعرق و در نتیجه افزایش مصرف آب شده است.

خوزستان از خشکسالی انباشته شده و بلندمدت رنج می برد

وی با اشاره به وضعیت خشکسالی استان خوزستان اظهار کرد: با توجه به شاخص خشکسالی هواشناسی بلندمدت در استان خوزستان، ١۴ درصد مساحت این استان دچار خشکسالی خفیف، ۶٨ درصد خشکسالی متوسط، ١۴ درصد خشکسالی شدید و ۴ درصد خشکسالی بسیار شدید است که براین اساس می توان گفت خشکسالی انباشه شده در استان خوزستان در حد وسیعی وجود دارد.


مرجع / ایسنا
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار