تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۹:۳۰
کد خبر: ۱۴۳۹۷۲
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
برای حل بخشی از مشکلات تامین آب شرب، رفع مشکلات زیست محیطی و رفع کمبود آب زمین های کشاورزی هندیجان و امیدیه، ظرف 48 ساعت آینده از سد کوثر آب رها سازی می شود
سرپرست اداره کل مدیریت بحران استانداری خوزستان گفت:برای حل بخشی از مشکلات تامین آب شرب، رفع مشکلات زیست محیطی و رفع کمبود آب زمین های کشاورزی هندیجان و امیدیه، ظرف 48 ساعت آینده از سد کوثر آب رها سازی می شود.

نشست ستاد مدیریت بحران استان خوزستان امروز پنجشنبه با حضور سرپرست اداره کل مدیریت بحران استانداری خوزستان، فرمانداران شهرستان های بهبهان، هندیجان و امیدیه در فرمانداری امیدیه برگزار شد.

سرپرست اداره کل مدیریت بحران استانداری خوزستان در این نشست اظهار کرد:برای حل بخشی از مشکلات تامین آب شرب، رفع مشکلات زیست محیطی و رفع کمبود آب زمین های کشاورزی هندیجان و امیدیه، رها سازی آب از سد کوثر با دبی 30 متر مکعب بر ثانیه و حجم 10 میلیون متر مکعب ظرف 48 ساعت آینده آغاز می شود.

کیامرث حاجی زاده گفت:خوزستان در پیچ و خم بحران ناشی از خشکسالی است و در حال حاضر تامین آب شرب اولویت است.

وی افزود:لازم است، کشت جایگزین در حوضه رودخانه زهره در دستور کار سازامان جهاد کشاورزی قرار گیرد و در این خصوص فرهنگ سازی و اطلاع رسانی شود.

سرپرست اداره کل مدیریت بحران استانداری خوزستان ادامه داد:به حوضه آبریز باید نگاه منطقه ای، استانی و ملی داشته باشیم و باید کمبود در این حوضه و مشکلات آب شرب و محیط زیست برای مردم تشریح شود.

وی گفت: در خصوص رسیدگی به مشکلات خوزستان باید به توصیه های مقام معظم رهبری توجه شود و رئیس جمهوری و دولت تدبیر و امید نیز با قدرت برای حل مشکلات زیست محیطی خوزستان وارد شدند.

حاجی زاده ادامه داد: نگاه ما در بحث آب باید ملی باشد، در غیر این صورت مانند بروز گرد و غبار که زمین های سبز کشاورزی به منشا ریزگرد تبدیل شده و محیط زیست تهدید شد، همه ضرر و آسیب می بینند.

شبکه آبیاری و زهکشی هندیجان با وسعتی حدود 50 هزار هکتار دارای 6 ناحیه عمرانی در ساحل راست به نامهای R1 تا R6 به وسعت 33 هزار هکتار و سه ناحیه در ساحل چپ به نام های L1 تا L3 اجرا شده است.

سد کوثر در فاصله ی 60 کیلومتری شمال غربی شهر دوگنبدان در شهرستان گچساران استان کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد و سال 1383 به بهره برداری رسید.

شهرستان هندیجان با 38 هزار نفر جمعیت در جنوب استان خوزستان قرار گرفته و دارای 26 هزار هکتار اراضی زیر کشت است.
مرجع / ایرنا
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار