تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۸
کد خبر: ۱۴۵۰۴۴
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
نمایندگان مردم در خانه ملت دولت را مکلف به همکاری و هماهنگی با نهادهای بین‌المللی و مشارکت کشورهای موثر منطقه برای جلوگیری از ایجاد رخداد گرد و غبار و کاهش خسارات ناشی از آن در سطح کشور کردند
نمایندگان مردم در خانه ملت دولت را مکلف به همکاری و هماهنگی با نهادهای بین‌المللی و مشارکت کشورهای موثر منطقه برای جلوگیری از ایجاد رخداد گرد و غبار و کاهش خسارات ناشی از آن در سطح کشور کردند.

نمایندگان در نشست علنی امروز (یکشنبه، 27 فروردین ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی گزارش کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی درباره لایحه هوای پاک با ماده 23 این لایحه با 152 رأی موافق، 8 رأی مخالف و 7 رأی ممتنع از مجموع 226 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

در ماده23لایحه مذکور آمده است که دولت مکلف است با رعایت اصل 77 قانون اساسی به‌منظور ایجاد همکاری منطقه‌ای و بین‌المللی جهت جلوگیری از ایجاد رخداد  گرد و غبار و  نیز کاهش خسارات و پیامدهای مخرب آن درسطح کشور و منطقه با هماهنگی و همکاری نهادهای بین‌المللی ذی‌ربط و مشارکت کشورهای مؤثرو متأثر منطقه، اقدامات لازم را به‌عمل آورد.

وظایف وزارت جهاد کشاورزی برای مهار کانون‌های مستعد بیابان‌زایی

نمایندگان مردم در خانه ملت وزارت جهاد کشاورزی را مکلف به عملیات بیابان زدایی حداقل ۳۰۰ هزار هکتاری در زیست بوم‌های حساس و مناطق بحرانی برای مقابله با پدیده گرد و غبار کردند.

در نشست علنی امروز (یکشنبه، 27 فروردین ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی گزارش کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی درباره لایحه هوای پاک با ماده 24 این لایحه با 140 رأی موافق، 13 رأی مخالف و 6 رأی ممتنع از مجموع 228 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

در ماده 24 لایحه مذکور آمده است که وزارت جهادکشاورزی(سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری) مکلف است علاوه بر اجرای طرح‌های بیابان‌زدایی مقرر، جهت مهار کانونهای مستعد بیابان‌زایی و تولید رخداد گردوغبار در داخل کشور رأساً یا با مشارکت مردم، دستگاههای اجرائی محلی و سازمان‌های بین‌المللی با رعایت اصل 77 قانون اساسی و سازمان‌های مردم نهاد داخلی، سالانه حداقل معادل سیصدهزار هکتار نسبت به اجرای اقدامات مقابله با  پدیده گرد و غبار با اولویت عملیات بیابانزدایی در مناطق بحرانی و کانونها و زیست‌بوم‌های حساس اقدام کند. دولت مکلف است اعتبارات مورد نیاز برای اجرای عملیات موضوع این ماده را هرساله در بودجه‌های سالانه منظور نماید.

وزارت راه و شهرسازی مکلف به تکمیل شبکه ملی هشدار گرد و غبار شد

نمایندگان مردم در خانه ملت،وزارت راه و شهرسازی (سازمان هواشناسی کشور) را مکلف به تکمیل شبکه ملی هشدار و پیش آگاهی رخدادهای گرد و غبار کردند.

نمایندگان در نشست علنی امروز (یکشنبه، 27 فروردین) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه هوای پاک با ماده 26 این لایحه با 146 رأی موافق، 10 رأی مخالف و 5 رأی ممتنع از مجموع 218 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

در ماده 26 لایحه هوای پاک آمده است؛ وزارت راه و شهرسازی (سازمان‌ هواشناسی کشور) با همکاری سازمان مکلف است، حداکثر ظرف مدت دوسال پس از لازم‌الاجراء شدن این قانون، شبکه ملی هشدار و پیش‌آگاهی رخداد‌های گردوغبار را تکمیل کند.
مرجع / خانه ملت
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار