تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۸:۲۱
کد خبر: ۱۴۸۴۲۶
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
نخستین برنامه مشترک ایران و سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در زمینه کشت دانه روغنی سویا تابستان امسال در مرکز تحقیقات کشاورزی صفی آباد اجرا می شود
 نخستین برنامه مشترک ایران و سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در زمینه کشت دانه روغنی سویا تابستان امسال در مرکز تحقیقات کشاورزی صفی آباد اجرا می شود.

رئیس مرکز تحقیقات ، آموزش کشاورزی و منابع طبیعی صفی آباد روز شنبه گفت:در نشستی با حضور دوست محمد معاون تولیدات گیاهی فائو و نیز علیرضا مهاجر مشاور وزیر و مجری طرح دانه های روغنی و مدیر پروژه ملی NPD همچنین دکتر دانشیان هماهنگ کننده ملی پروژه NPC در این مرکز تحقیقاتی ، اجرای برنامه مشترک ایران و فائو در خصوص گیاه سویا مورد توافق قرار گرفت.

رحیم اسلامی زاده افزود:در این نشست با اجرای اولین برنامه مشترک ایران و فائو در خصوص گیاه سویا به توافق رسیدیم تا اولین برنامه مشترک در این زمینه تابستان 96 در مرکز تحقیقات ، آموزش کشاورزی و منابع طبیعی صفی آباد اجرا شود .

وی هدف از اجرای این برنامه مشترک را همکاری و تبادل ژرم پلاسم بین ایران و فائو ،کشت حفاظتی سویا جهت نیل به کشاورزی پایدار و بهبود الگوی تناوبی منطقه دانست و گفت: کمک به خودکفایی در امر تولید دانه های روغنی از دیگر اهداف این برنامه است.

اسلامی زاده ضمن استقبال از گسترش همکاری های فائو با کشور ایران گفت: مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی صفی آباد آماده همکاری لازم در چهارچوب برنامه های جامع و یکپارچه می باشد.

وی افزود:در این نشست دکتر کلانتر احمدی پژوهشگر دانه های روغنی مرکز تحقیقات کشاورزی صفی آباد در گزارشی به بحث در خصوص پروژه های تحقیقاتی انجام شده بر روی گیاه سویا وسایر دانه های روغنی ارائه کرد.

دوست محمد نماینده فائو نیز با اشاره به پشتوانه و علاقه علمی پژوهشگران ایرانی ابراز امیداوری کرد اجرای طرح های مشترک بین ایران و فائو موفقیت آمیز باشد.

 در این نشست مشترک مهندس امامی رئیس گروه سویا و سایر دانه های روغنی و امور بین الملل وزات جهاد کشاورزی،دکتر سید احمدی مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان و دکتر کلانتر احمدی پژوهشگر دانه های روغنی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی صفی آباد حضور داشتند.

 سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) با همکاری جمهوری اسلامی ایران پروژه همکاری فنی با عنوان «ظرفیت‌سازی افزایش پایدار محصولات دانه‌های روغنی با محوریت ارزش سویا» را در مدت 2 سال (۲۰۱۹-۲۰۱۷) در ایران اجرا می کند.

هدف از پروژه فائو حمایت از برنامه ملی دانه‌های روغنی است. خودکفایی در تولید دانه های روغنی ، تسریع تلاش‌های ملی برای ظرفیت‌سازی در بخش دولتی و خصوصی به منظور استفاده از نوآوری‌ها در تولید پایدار محصولات و به کارگیری آن در زنجیره ارزش دانه‌های روغنی و نیز ادغام تکنولوژی‌های جدید در سیستم‌های غلات محور، از مهمترین دستاوردهای این پروژه به شمار می‌آیند.

مرکز تحقیقات کشاورزی صفی آباد دزفول در زمستان 1342 پس از انجام مطالعات نهایی پروژه آبیاری دز تاسیس شده و فعالیت تحقیقاتی خود را آغاز کرده و این فعالیت ها را تاکنون با استفاده از 320 هکتار از بهترین اراضی زراعی پروژه آبیاری دز ادامه داده است .

این مرکز شامل پنج بخش و دو ایستگاه تحقیقاتی است که هر یک به موسسه مادر مربوط به خود وابسته اند .

دزفول با بیش از 100 هزار هکتار زمین قابل کشت و تولید سلانه حدود سه میلیون تن انواع محصولات زراعی و باغی ، ظرفیت بالایی در زمینه کشت و تولید دانه های روغنی از جمله سویا و کلزا دارد.

دزفول رتبه اول کشور در تولید بذر کلزا را دارد.
مرجع / ایرنا
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار