تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۹
کد خبر: ۱۴۹۵۹۶
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
مرمت بنای قدیمی مرکز فرهنگی اهواز موسوم به ثقافی، با یک میلیارد و 500 میلیون ریال از اعتبارات ملی استانی از هفته گذشته آغاز شده است
معاون میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خوزستان گفت: مرمت بنای قدیمی مرکز فرهنگی اهواز موسوم به ثقافی، با یک میلیارد و 500 میلیون ریال از اعتبارات ملی استانی از هفته گذشته آغاز شده است.

مرجان شوشتری هدف از مرمت این بنا را حفاظت از بنای ثبت شده خواند و افزود: مالکیت بنا متعلق به راه آهن است و کارهای مرمتی ما در این بنا شامل حذف الحاقات، پاکسازی نخاله‌ها، رفع خطر و کارهای حفاظتی ـ اضطراری است که با نظارت کارشناسان میراث فرهنگی انجام می‌شود.

وی درباره انتشار خبری مبنی بر اینکه در مرمت این بنا از دریل‌ بزرگ استفاده شده گفت: هیچ گونه دریل یا مته حفاری بزرگی در مرمت این بنا استفاده نشده بلکه با استفاده از دریل دستی و کوچک با نظارت کارشناسان میراث فرهنگی، بخشی از الحاقات آن در حال جدا شدن است.

شوشتری افزود:دربخشی از بنا به دلایل نامشخص، روی جداره آجری قدیمی بنا با پلاستر سیمانی پوشیده شده و زمانی که بنا را تحویل گرفتیم همین گونه بود برای همین با استفاده از دریل دستی مجبور به کندن آن شدیم.

معاون میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خوزستان با بیان اینکه حذف الحاقات از اهداف اصلی در این بنا است اظهار کرد: برای برداشت این پلاستر بهترین روش استفاده از دریل دستی کوچک است زیرا با قلم و تیشه نمی‌توان آن را انجام داد و آسیب بیشتری به بنا وارد می کند.

وی گفت: در جریان مرمت، اگر آجرهای زیر پلاستر آسیب ببینند با روشی کارشناسانه مرمت می شوند.

شوشتری درباره تردد ماشین‌های سنگین در محوطه این بنا نیز اظهارکرد: در کنار این بنا، فضای بازی مانند حیاط وجود دارد که این فضا با دانشگاه امیرالمومنین مشترک است و گویا کامیون و لودر برای خارج کردن نخاله‌ها بدون هماهنگی وارد این فضا شده است.

بنای قدیمی مرکز فرهنگی اهواز موسوم به ثقافی مربوط به دوره پهلوی اول است در ضلع غربی پل سلمان فارسی (نادری)اهواز،در 27 بهمن 1378 با شمارهٔ 2587 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.
مرجع / ایرنا
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار