تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۳
کد خبر: ۱۵۱۳۱۲
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
این فصل از مرمت پل ساسانی دزفول با تخصیص اعتبار یک میلیارد ریال از محل منابع ملی و با نظارت زهرا گیتی‌فروز و پیمانکاری شرکت فنی مهندسی تام پی‌سازه انجام می‌شود
معاون مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان گفت: این فصل از مرمت پل ساسانی دزفول با تخصیص اعتبار یک میلیارد ریال از محل منابع ملی و با نظارت زهرا گیتی‌فروز و پیمانکاری شرکت فنی مهندسی تام پی‌سازه انجام می‌شود.  

مرجان شوشتری اظهار کرد: در این دوره از مرمت که با رویکرد رفع خطر و مرمت اضطراری شکل گرفته است تلاش می‌شود تا نسبت به مرمت و استحکام‌بخشی قسمت‌هایی از جداره‌ها طاق‌ها که به دلیل ریزش مصالح شرایط خطرآفرینی را برای عابران و بازدیدکنندگان از این اثر ملی فراهم آورده است، اقدام شود.  

وی ادامه داد: حذف الحاقات انجام شده شامل اندودهای سیمانی روی دیوارها، پاک کردن نوشتار‌ها، تخلیه بند‌های فرسوده و بندکشی مجدد از دیگر اقداماتی است که در دستور کار قرار دارد.  

شوشتری اضافه کرد: برای استفاده بهینه از امکانات و اعتبارات سایر دستگاه‌های اجرایی پس از جلسات و رایزنی‌های متعدد با مسؤولان شهری قرار است با همکاری شهرداری دزفول عملیات لایروبی و پاکسازی رودخانه حدفاصل پل قدیم تا پل شناور با هدف نجات‌بخشی پل ساسانی انجام گیرد.  

معاون مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان در مورد مرمت فاز اول و دوم پل قدیم دزفول توضیح داد: این مرمت طی سال‌های 88 تا 90 با اعتباری بالغ بر پنج میلیارد ریال انجام شده است. برچیدن پیاده‌روی الحاق شده به دهانه‌های شرقی پل، مرمت ناهمگون، تخلیه بندهای فرسوده و بندکشی مجدد، مرمت جداره شامل استحکام‌بخشی جازنی آجر، برچیدن اندودهای ناهمگون، تخلیه بندهای فرسوده و بندکشی مجدد، مرمت جان‌پناه، حذف لایه‌های متعدد آسفالت روی عرشه دو دهانه آجری و دهانه‌های بتنی، پر کردن حفر‌ه‌های ناشی از آب شستگی در زیر پایه‌های پل و تحکیم بستر اطراف پل، از جمله اقدامات انجام شده در دوره‌های گذشته است.  

وی افزود: برای قطع درختان روییده در سازه پل و یا حریم فنی آن که به علت گسترش و نفوذ ریشه‌ها عاملی تهدیدکننده برای پل محسوب می‌شود، پیگیری‌های لازم از طریق شهرداری انجام شده و پس از تأیید در کمیسیون ماده هفت قطع اشجار انجام خواهد شد.
مرجع / ایسنا
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار