تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۷
کد خبر: ۱۵۲۸۸۹
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
کعبه بنایی است که در میان مسجد الحرام در شهر مکه قرار دارد و مقدس‌ترین مکان در دین اسلام به شمار می‌رود
مقدس‌ترین مکان در دین اسلامکعبه بنایی است که در میان مسجد الحرام در شهر مکه قرار دارد و مقدس‌ترین مکان در دین اسلام به شمار می‌رود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، کعبه یا بیت العتیق بنایی مکعبی است که در میان مسجدالحرام در شهرمکه در عربستان واقع است و مقدس‌ترین مکان دین مبین اسلام و قبله‌گاه عاشقان و شیفتگان معبود است.
 
در قرآن در مورد کعبه گفته شده است: «اِنَ أَوَل بَیتٍ وُضِعَ لِلنَاسِ لَلَذی بِبَکَّةَ مُبَارَکاً وَهُداً لٍلعَالَمَینَ» (آل عمران). براساس برخی روایت ها، ساختمان کعبه 10 بار بنیان شده ‌است. به این ترتیب: بنیان الملائکه، بنیان آدم، بنیان شیث ، بنیان ابراهیم وپسرش اسماعیل، بنیان العمالقه ، بنیان جرهم، بنیان مضر، بنیان قریش، بنیان عبدالله ابن زبیر و بنیان حجاج ابن یوسف الثقفی.
 
ساختمان کنونی کعبه از زمان حجاج بن یوسف ثقفی و بازسازی همان ساختمان در دوران خلافت سلطان مراد چهارم از پادشاهان عثمانی است که در سال 1040 (قمری) در اثر سیل در مسجد الحرام و تخریب آن، از نو بازسازی شد. این ساختمان استحکام کامل دارد، به طوری که تاکنون به‌همین شکل پابرجا و استوار مانده ‌است.
 
کعبه ارتباط مستقیم با ارکان اسلام دارد؛ مخصوصاً فریضه حج که زیارت و طواف کعبه از ارکان حج است. همچنین دربرپایی نماز نیز کعبه قبله‌گاه مسلمانان است. به هریک از چهار گوشه کعبه، رکن گویند و کعبه بر چهار رکن حجرالاسود، عراقی، شامی و یمانی بنا شده است.‌
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر: