تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۳
کد خبر: ۱۵۳۸۹۴
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
در منطقه حفاظت‌شده "میشداغ" و همچنین در منطقه "فکه"، بمب‌ها و ادوات عمل نشده بسیاری از دوران جنگ وجود دارد که با بارش باران یا وزش باد، روی خاک می‌آیند و می‌توانند خطرآفرین باشند
رییس اداره حفاظت محیط زیست دشت‌آزادگان با اشاره به زیست گونه آهوی ایرانی در میشداغ و فکه گفت: در منطقه حفاظت‌شده "میشداغ" و همچنین در منطقه "فکه"، بمب‌ها و ادوات عمل نشده بسیاری از دوران جنگ وجود دارد که با بارش باران یا وزش باد، روی خاک می‌آیند و می‌توانند خطرآفرین باشند.
 
مهرشاد احمدوندی با اشاره به وجود مین‌، بمب و ادوات باقی‌مانده از دوران جنگ در منطقه حفاظت‌شده "میشداغ" اظهار کرد: حدود دو سال است که وضعیت حفاظت از آهوان میشداغ ارتقا یافته و به سطح بسیار بالاتری رسیده که موجب افزایش جمعیت آهوان در این منطقه شده است.
 
وی ادامه داد: بنابراین با توجه به افزایش جمعیت این گونه، آهوان از میشداغ دور شده و برای زیست به قسمتی از منطقه "فکه" نیز می‌روند. البته جمعیت آهوان فکه، بسیار کمتر از جمعیت آهوان میشداغ است.
 
احمدوندی گفت: با این وجود هم در منطقه میشداغ و هم در منطقه فکه، بمب‌ها و ادوات عمل نشده بسیاری از دوران جنگ وجود دارد که با بارش باران یا وزش باد، این ادوات جنگی روی خاک می‌آیند و می‌توانند خطرآفرین باشند. حتی در میشداغ، "راکت" عمل نشده نیز داریم.
 
رییس اداره حفاظت محیط زیست دشت‌آزادگان افزود: با توجه به اینکه این مین‌ها "ضد نفر" هستند، با فشار وزن آهوان ما منفجر نمی‌شوند اما با فشار پای محیط‌بانان می‌توانند منفجر شوند و از این نظر می‌توانند برای جان محیط‌بانان منطقه تهدید‌کننده باشند.
 
احمدوندی با تاکید بر لزوم سرکشی روزانه محیط‌بانان از منطقه برای حفاظت از آهوان میشداغ گفت: در گذشته قسمتی از این منطقه مین‌گذاری شده را پاکسازی کردند اما پاکسازی کامل میشداغ و قسمتی از فکه که آهوان میشداغ در آنجا زیست می‌کنند، ضروری است زیرا محیط‌بانان ما هر روز باید از این مناطق برای حفاظت از آهوان عبور کنند.
مرجع / ایسنا
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار