تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۶ - ۰۷:۳۸
کد خبر: ۱۵۴۲۱۰
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
در شش ماه نخست سالجاری:
در نیمه نخست سالجاری سه میلیارد و 400 میلیون دلار انواع کالا از طریق مرزهای کشور به عراق صادر شد
رئیس مشترک اتاق بازرگانی ایران و عراق گفت:در نیمه نخست سالجاری سه میلیارد و 400 میلیون دلار انواع کالا از طریق مرزهای کشور به عراق صادر شد.

یحیی آل اسحاق روز یکشنبه در نشست بررسی مشکلات و موانع صادرات از مرز بین المللی شلمچه افزود:سال گذشته هشت میلیارد صادرات به بازار کشور عراق داشتیم در صورتی که با فراهم کردن شرایط بخصوص رفع موانع نظام بانکی و بیمه ای ظرفیت صادرات 20 میلیارد دلار صادرات به عراق را داریم.

وی اظهار کرد :عراق به لحاظ سابقه تاریخی، فرهنگی و شرایط خاص اقتصادی اهمیت زیادی برای تجار و بازرگانان ایرانی دارد.

آل اسحاق افزود:بازار عراق بعد از چین دومین بازار تجاری برای ایران محسوب می شود که می توان از آن به عنوان بازار مهم و انحصاری نام برد.

وی تصریح کرد:نبود ثبات امنیتی در کشور عراق باعث شده کشورهای اروپایی در بازار این کشور سرمایه گذاری نکنند که ما باید از این فرصت بهترین استفاده را ببریم.

رئیس مشترک اتاق بازرگانی ایران و عراق گفت: با برقراری ثبات و امنیت در عراق بدون شک شاهد حضور جدی تر رقبایی خارجی همچون چین، ترکیه و کشورهای اروپایی خواهیم بود که عرصه رقابت با آنها برای ما دشوار خواهد شد.

آل اسحاق اظهار کرد: بیشتر صادرات کشورمان به عراق شامل کالاهای مصرفی، مصالح ساختمانی و خدمات فنی و مهندسی است.

وی افزود:با توجه به شرایط کشور عراق، بازار این کشور برای ایران مهم است و تا 15 سال دیگر می تواند بازار طلایی برای ما محسوب شود.

آل اسحاق گفت:حمل و نقل، روادید، نظام بانکی، حضور در بازار به صورت کنسرسیوم، ارتقاء استاندارد کالاها، نظام تضمین و بیمه باید مورد توجه قرار گیرند تا مشکلات ارتباط تجاری با بازار عراق کاهش یابد.

آل اسحاق گفت:برداشته شدن روادید برای حضور عراقی ها در منطقه آزاد اروند نقش تعیین کننده ای در روند افزایش صادرات به بازار عراق دارد زیرا مرز شلمچه بزرگترین و مهمترین مرز صادراتی بین کشورهای ایران و عراق به شمار می رود.

رئیس مشترک اتاق بازرگانی ایران و عراق افزود:منطقه آزاد اروند می تواند تفاهمنامه ای با طرف عراقی برای تردد آنها به این منطقه داشته باشد زیرا در این صورت می توان شاهد حضور چشمگیر در بازار عراق باشیم.

آل اسحاق گفت:در روزهای بیست و سوم و بیست و چهارم مهرماه همایش اقتصادی ایران و عراق با حضور برخی از وزیران 2 کشور در تهران برگزار می شود که می توان از این فرصت برای تسهیل صادرات به عراق استفاده کرد.

یحیی آل اسحاق صبح روز یکشنبه از طریق فرودگاه آبادان وارد منطقه آزاد اروند شد و با محمود ترک زاده معاون سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد اروند دیدار و گفت و گو کرد.
مرجع / ایرنا
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار