تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۵
کد خبر: ۱۵۷۳۱۵
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
نمایش اشیای تاریخی گورستان چگاسفلی در موزه ملی ایراناشیای تاریخی به دست‎آمده در فاصله سال‌های ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۶ از گورستان چگاسفلی واقع در شهرستان بهبهان در موزه ملی ایران به نمایش گذاشته خواهند شد. 
 
عباس مقدم رییس هیأت کاوش باستان‎شناسی چگاسفلی در این ‏باره اظهار کرد: کاوش محوطه تاریخی چگاسفلی، درقالب پروژه پیش از تاریخی زهره در حال انجام است. 
 
او درباره این پروژه توضیح داد: پروژه پیش از تاریخی زهره، پروژه بلند مدتی است که مصوب پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور است. این پروژه از سال 1394 کلید خورده و دو فصل از آن به صورت میدانی انجام شده است.  
 
رییس هیات کاوش باستان‎شناسی چگاسفلی ادامه داد: فصل اول این پروژه در بخش گورستان محوطه‎ای به‎نام چگاسفلی انجام شده که این محوطه قدمتی برابر 6000 سال دارا است و چنانچه نگاهی به گاهنگاری خوزستان انداخته شود، قدمت این محوطه به اواخر دوره شوشان جدید مربوط می‎شود. 
 
او بیان کرد: تمام اشیایی که طی عملیات کاوش از این گورستان به دست آمده‎اند، در آزمایشگاه مرمت موزه ملی ایران مرمت شده‎اند و قرار است در نمایشگاهی در همین موزه به نمایش درآیند؛ ضمن این‎که فرصت را مغتنم شمردیم تا ضمن برگزاری نمایشگاه، سمینار یک روزه‎ای را نیز درخصوص گورستان چگاسفلی و کاوش‎های انجام‎شده در آن برای مردم برگزار کنیم. 
 
مقدم گفت: آیین گشایش نمایشگاه، عصر سه‎شنبه (28 آذر 96) ساعت 16 برگزار خواهد شد و این نمایشگاه به مدت یک‎ماه برقرار خواهد بود؛ این در حالی است که سمینار یادشده نیز در قالب نشست‎های علمی، چهارشنبه (29 آذر 96) از ساعت 9 تا 13 در تالار اسلامی موزه ملی تهران برپا می‎شود. 
 
او خاطرنشان کرد: طی صحبت‎هایی که با خسرو نشان، مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان، انجام داده‎ایم در صدد هستیم تا اواخر دی‎ماه 96 نشستی را در خوزستان برگزار کنیم و این اشیاء پس از اتمام نمایشگاه در تهران، به خوزستان منتقل شوند تا در صورت امکان چنین نمایشگاه و سمیناری را در خوزستان هم داشته باشیم.
مرجع / ایسنا
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار