تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۷
کد خبر: ۱۶۰۸۱۵
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
رئیس سازمان جهادکشاورزی خوزستان مطرح کرد:
رئیس سازمان جهادکشاورزی خوزستان گفت: به دلیل خشکسالی، در بخش زراعی و باغی تاکنون یک‌هزار و ۲۸۰ میلیارد تومان و در بخش دام و طیور هزار و 700 میلیارد تومان خسارت وارد آمده است.

کیخسرو چنگلوایی پیش از ظهر امروز در جلسه شورای خشکسالی، اظهار کرد: به دلیل خشکسالی، در بخش زراعی و باغی تاکنون یک‌هزار و ۲۸۰ میلیارد تومان و در بخش دام و طیور هزار و 700 میلیارد تومان خسارت وارد آمده است.

وی افزود: این خسارت شامل همه اراضی است که به آنها آب نرسیده، آنهایی که یک‌ بار آبیاری شدند و آنهایی است که با تنش‌کار را ادامه می‌دهند.

رئیس سازمان جهادکشاورزی خوزستان عنوان کرد: مجموعاً ۷۸۰ هزار تن در مساحت 660 هزار هکتار از 10 تا 100 درصد خسارت داشته است.

وی با بیان اینکه خشکسالی انواع مختلفی مانند هیدرولوژیکی ، هواشناسی و کشاورزی دارد، گفت: خشک‌سالی کشاورزی شدیدتر است چرا که پراکندگی و زمان بارش‌ها در این مورد مهم‌تر است.

چنگلوایی با اشاره به اینکه بارندگی عملا درحد صفر بوده است، عنوان کرد: هویزه در سال زراعی جاری ۸۶ درصد در بازه بلندمدت کاهش بارندگی داشته است و همچنین شهرهای شادگان، خرمشهر و اهواز به ترتیب 84، 82 و 80 درصد بارندگی کاهش یافته است.

وی با تاکید بر ضرورت مصرف بهینه آب، گفت: حتی درصورتی که خشکسالی نباشد هم باید به سمت مدیریت مصرف آب حرکت کنیم.

رئیس سازمان جهادکشاورزی خوزستان با بیان اینکه کشاورزان شغل دومی ندارند و معیشت آنها با مشکل مواجه شده، گفت: پرداخت غرامت خشکسالی به کشاورزان اهمیت بالایی دارد. فعلا 7 میلیارد تومان بابت خشکسالی سال گذشته تأمین شده که از شنبه پرداخت آن آغاز می‌شود.

وی خواستار رهاسازی آب در اسرع وقت از سد کوثر شد و  اظهار کرد: بخشودگی و تخفیف آب بها کشت‌های پاییزه، تخصیص نیاز آبی بخش کشاورزی به‌تفکیک محصول، پرداخت وام‌های با بهره کم، تامین اعتبار جهت آب شرب دامی و علوفه بخشی از راهکارهای پیشنهادی برای عبور از شرایط خشکسالی است.

چنگلوایی همچنین خواستار موکول شدن تعیین تکلیف چاه‌های غیرمجاز به بعداز شرایط حاد خشکسالی شد و گفت: در دشت‌های مستعد برای عبور از این شرایط، مجوز احداث چاه‌های خشکسالی داده شود.
مرجع / فـارس
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار