تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۵
کد خبر: ۱۶۳۴۶۸
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
یادمان شهید سبحانی در سوسنگرد ثبت ملی شدیادمان شهید سبحانی در محله خزعلیه شهر سوسنگرد از سوی سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ، در فهرست ملی میراث فرهنگی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس ثبت شد.

این اثر فرهنگی در چهارم بهمن 1396 به شماره 39 طی تشریفات قانونی به ثبت رسیده و طبق قانون هرگونه دخل و تصرف با اقدام و عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت آن شود برابر مواد 558 تا 569 از کتاب پنجم قانون مجازات های اسلامی ، تعزیرات و مجازات های بازدارنده جرم محسوب می شود و مرتکب ، مشمول مجازات های قانونی خواهد شد و مرمت و بازسازی اثر صرفا با تائید و نظارت این سازمان ممکن خواهد بود.

این اثر فرهنگی تحت حفاظت ستاد مرکزی راهیان نور و نظارت سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری خواهد بود.

علی اصغر مونسان معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری در هفته دوم تعطیلات نوروزی سال 1397 از برخی یادمان های دفاع مقدس ، موزه ها و آثار فرهنگی و جاذبه های گردشگری استان خوزستان دیدن کرد. 

در پنج سال اخیر 23 اثر و یادمان دفاع مقدس در فهرست ملی میراث فرهنگی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به ثبت رسیده است.

یادمان های دفاع مقدس در استان خوزستان در طول سال میزبان میلیون ها هموطن، گردشگر و کاروان های راهیان نور از سراسر کشور است. 

سیدمحمدرضا سبحانی از شهدای ژاندارمری و اهالی بومی سوسنگرد بود که ششم مهرماه 1359 هنگامی که نیروهای بعثی عراق قصد عبور از رودخانه کرخه و محاصره شهر سوسنگرد را در منطقه خزعلیه داشتند با عده ای از اهالی بومی منطقه در برابر متجاوزان دلیرانه ایستادگی و مقاومت کرد و مجروح شد و به دست نیروهای بعثی به اسارت درآمد و پس از شکنجه، جسم کم جان او را آتش می زنند. 

پیکر مطهر این شهید در همان نقطه (خزعلیه) دفن شده و اکنون به عنوان نماد مقاومت مردمی سوسنگرد زیارتگاه زائران راهیان نور است.
مرجع / ایرنا
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار