تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۶
کد خبر: ۱۶۶۷۵۶
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
کیفیت نامناسب آب شرب روستاهای بخش شاوور شهرستان شوش علاوه بر بوی بد، وجود قورباقه در آب شرب این روستاها باعث نگرانی مردم شده است.

وضعیت آب شرب و کشاورزی مردم روستاهای خوزستان روزبه روز بحرانی‌تر می‌شود، شهرستان شوش یکی از پرآب‌ترین شهرهای خوزستان به دلیل جاری بودن رودخانه کرخه، شاوور و دز به حساب می‌آید اما این روزها مردم روستاهای این شهرستان مشکل آب شرب دارند و به کشاورزان به دلیل خشکسالی اجازه کشت داده نمی‌شود.

توجه به وضعیت‌ تاسف‌‌بار مشکل آب شرب روستاهای بخش شاوور مدت‌هاست، مورد کم‌مهری و بی‌توجهی مسئولین استانی و کشوری قرار گرفته است. در روزهای اخیر تصاویری در مورد کیفیت نامناسب آب شرب روستاهای بخش شاوور در فضاهای مجازی منتشر شده که باعث نگرانی روستائیان بخش شاوور شوش شده و خواستار پیگیری و رفع این مشکل از سوی مسئولین شدند.

وضعیت نگران کننده آب شرب روستاهای بخش شاوور شوش

منصوری یکی از اهالی روستاهای بخش شاوور شوش در ارتباط با وضعیت نامناسب آب شرب این منطقه اظهار داشت: آب شرب روستاهای بخش شاوور فقط اسم آب شرب هست، حتی برای شستشو و استحمام هم نمیشود از آن استفاده شود.

وی گفت: قبلا با کلر آب را تصفیه می‌کردیم و کم کم که آب رودخانه دز کم شد، در این چند سال با استفاده از تصفیه خانه آب را خریداری می‌کنیم، خوزستانی که آب دیگر استان‌ها را تامین می‌کند اما در آب شرب مردم خود مانده است.

وضعیت نگران کننده آب شرب روستاهای بخش شاوور شوش

مسئولین فقط وعده می‌دهند، هیچ مشکلی برطرف نشده است

منصوری تصریح کرد: تاسیسات خلیفه حیدر در کنار دز واقع شده است و آب 38 روستا را تامین می‌کند تاسیساتی که فقط اسمش تاسیسات هست آب از رودخانه وارد حوضچه‌ می‌شود و بعد بدون هیچ اقدامی وارد لوله شدا و به خانهای مردم انتقال داده می‌شود. این تاسیسات شاید 15 سالی عمر دارند که از بدترین جای ممکن لوله‌ها عبور داده شد، از وسط نیزارها و زمین‌های کشاورزی و باتلاقی انتقال داده شده است.

به گفته وی: مسئولان فقط وعده و قول برطرف کردن مشکل را می‌دادند ولی هیچ مشکلی برطرف نشده است. در این چند ماهه فاجعه بزرگ آب تاسیسات با کم شدن رودخانه دز و فاضلابی بودن مشکل جدیدی برای مردم ایحاد کرده است. متاسفانه آب پراز میکروب‌ و بچه قورباقه شده که بوی آن هم غیر قابل تحمل بوده است.

درخواست کمک اهالی روستاهای مزرعه از قرارگاه سازندگی خاتم‌منصوری افزود: یک راه حل مناسبی برای برطرف کردن مشکل آب شرب روستاهای منطقه آهودشت وجود دارد، در 25 الی30کیلومتری تاسیسات خلیفه حیدر چاه‌ آب معروف به منطقه خماط وجود دارد.

وی تصریح کرد: در نمونه‌برداری ‌های که از آب این چاه گرفته شده معلوم شد که آب این چاه نیاز به هیچ تصفیه خانه‌ای ندارد. آب این چاه‌ از آب معدنی هم بهتر بوده و از چاهای خود جوش تشکیل می‌شود.

وضعیت نگران کننده آب شرب روستاهای بخش شاوور شوش

به گفته وی با حفر و تجهیزات یک یا دو حلقه چاه و احداث ایستگاه جدید پمپاژ در مجمتع آبرسانی خلیفه حیدر "آهودشت" می‌توان از طریق خط انتقال حدود 30 کلیومتر لوله گذاری آب سالم از چاه منطقه خماط به تاسیسات خلیفه حیدر منطقه آهودشت یا روستاهای مزرعه انتقال داده شود.

منصوری یکی از اهالی روستاهای بخش شاوور شوش یادآورشد: اهالی روستاهای مزرعه و منطقه آهودشت از مسئولان کشوری، استانی و همچنین قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا برای حل مشکل آب شرب درخواست کمک نمودند.

وضعیت نگران کننده آب شرب روستاهای بخش شاوور شوش

اختصاص اعتبار برای رفع مشکل آب شرب روستایی

سیدراضی نوری نماینده مردم شوش در مجلس شورای اسلامی در ارتباط با مشکل آب شرب روستاهای بخش شاوور اظهارداشت: آلودگی آب به دلیل فرسودگی شبکه، شکستگی لوله‌ها و کمبود امکانات آبرسانی با تانکر توسط اداره آب فاضلاب روستایی شهرستان شوش وضعیت معیشتی در روستاهای بخش شاوور را با بحران مواجه کرده است.

وی با اشاره به پیگیری‌های صورت گرفته، جذب اعتبارات و فراهم کردن شرایط رفع این مشکلات افزود: برای رفع مشکل آب روستایی پیگیری‌ها و اعتباراتی اختصاص داده شده است ولی برطرف شدن این معضلات نیاز به اقدام جهادی دستگاه‌های اجرایی دارد.

وضعیت نگران کننده آب شرب روستاهای بخش شاوور شوش

نماینده مردم شوش در مجلس تصریح کرد: بی توجهی به خواسته‌ها و نیازهای مردم زمینه ساز بحران در استان خوزستان است که تبعات اجتماعی و امنیتی جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت.

تعویض 20 کیلومتر از لوله‌های خط انتقال آبرسانی روستاهای آهودشت 

محمد رازقی رئیس اداره آب و فاضلاب روستایی شهرستان شوش در نشست شورای سلامت این شهرستان اظهار داشت: آب آشامیدنی 38 روستای منطقه آهودشت بخش شاوور از محل مجتمع آبرسانی آهودشت " خلیفه‌حیدر" تامین می‌شود که این مجتمع با گذشت 10 سال از زمان بهره‌برداری فرسوده شده و آبرسانی به این روستاها را مشکل کرده است.

وی گفت: به دلیل فرسودگی لوله‌های خط انتقال آبرسانی مجتمع خلیفه حیدر، کار تعمیر و بازسازی خط انتقال این مجتمع آبرسانی از سال گذشته آغاز شده است.رئیس اداره آب و فاضلاب شهرستان شوش افرود: طول خط انتقال آبرسانی روستاهای منطقه آهودشت "خلیفه‌حیدر" بخش شاوور 40 کیلومتر است که حدود 20 کیلومتر از این خط انتقال آب کاملا فرسوده بوده و نیاز به بازسازی دارد.

وی تصریح کرد: با تامین لوله‌های مورد نیاز آبرسانی تعویض 20 کیلومتر از خط انتقال آبرسانی روستاهای آهودشت در حال انجام بوده اما به دلیل برخی مشکلات این پروژه پیشرفت خوبی نداشته است.

تأمین آب شرب اصلی‌ترین اولویت کاری دولت در سال 97 استاسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در نشست شورای عالی آب اظهار داشت: در شرایطی قرار گرفته‌ایم که خشکسالی تقریباً تمام استان‌های کشور را در بر گرفته و حل مشکل محدودیت منابع آب شرب باید بعنوان یکی از مهم‌ترین اولویت‌ها در دستور باشد.

وی گفت: امروز کمبود آب مسئله نخست کشور است به همین دلیل با توجه به اینکه به فصل گرما نزدیک می‌شویم باید تامین آب شرب برای مردم را بعنوان یک اولویت جدی دنبال کنیم.

در خوزستان و شهرستان شوش علاوه بر خطر کمبود آب و خشکسالی با خطر آلودگی آب و کیفیت آب مواجه هستیم و چه بسا خطر آلودگی آب در روستاهای شهرستان شوش جدی‌تر از خطر کمبود آب باشد.‌‌‌

بخش شاوور از توابع شهرستان شوش در شمال خوزستان، با 2 شهر الوان و شاوور شامل 120 روستا است.
مرجع / تسنیم
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار