تاریخ انتشار: ۱۶ تير ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۸
کد خبر: ۱۶۸۱۶۶
تعداد نظرات: ۱ نظر
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
به همت شرکت توسعه نیشکر و همکاری شیلات خوزستان صورت گرفت؛

به همت شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی و با همکاری اداره کل شیلات خوزستان ، و در راستای تقویت و حفظ ذخایر آبزیان در منابع آبی شور و لب شور ، عملیات رهاسازی ۴۰۰ هزار قطعه بچه ماهی در کانال زهاب نیشکر انجام شد.

 در همین زمینه مدیرعامل کشت و صنعت میرزا کوچک خان در حاشیه اجرای فازهای دیگر طرح پرورش ماهی با زهاب نیشکر و رها سازی ماهی در کانال المهدی ، گفت: این طرح در راستای استفاده بهینه از زهاب نیشکر ، جلوگیری از هدر رفتن پتانسیل های موجود آبی و صرفه جویی در مصرف آب انجام می شود.

 وی با بیان اینکه  طرح پرورش ماهی با زهاب نیشکر با سرمایه گذاری شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی انجام می شود، گفت: اجرای این طرح  بزرگ و انتقال زهاب آن به اراضی خشک و بایر که از کانون های ریزگردها هستند از اهدافی است که با اجرای این طرح در استان خوزستان دنبال می شود.

 شکیبا عنوان کرد: زهاب تولید شده توسط  کانال های پرورش ماهی نیز  قابلیت ورود به تالاب ها را دارند  و از این آب ها می توان برای ایجاد حیات دوباره در تالاب ها استفاده کرد که این امر ضمن کمک به اکوسیستم های منطقه،  نقش مهمی در تلطیف هوا در استان ایفا می کند.

 مدیر عامل کشت و صنعت میرزا کوچک خان گفت: ایجاد یک محیط سالم برای رونق صنعت گردشگری و صیادی نیز از دیگر مزایای احیای تالاب ها با بهره گیری از زهاب ، پرورش ماهی از طریق زهاب  نیشکر است.

 شکیبا تصریح کرد: در راستای بهبود و غنی بخشی به ذخایر آبزیان موجود در تالاب بنا داریم که همه ساله ماهی ها را در کانال های زهاب نیشکر رها کنیم و سپس این زهاب را به  تالاب ها هدایت کنیم تا ضمن کمک به امرار معیشت صیادان حرفه ای، انگیزه های گردشگری در تالاب ها را برای کسانی که به قصد تفریح ، صیادی می کنند، بالا ببریم.

 وی بیان کرد: با همکاری هایی که بین شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی، شیلات خوزستان ، محیط زیست و منابع طبیعی صورت گرفته است، این طرح با موفقیت آغاز شده است.

 شکیبا گفت: امروز و در اولین روز از اجرای این طرح،  ۴٠٠ هزار قطعه ماهی بومی منطقه در کانال المهدی رها سازی شدند که البته بخشی از طرح پرورش ماهی با زهاب نیشکر در دست اقدام است که نتایج آن نشان داده است که رها سازی بچه ماهی ها در زهاب نیشکر که طی سالهای گذشته نیز انجام شده، نقش مهمی در گسترش صنعت ماهی گیری و ایجاد جلوه های جدید اشتغال در منطقه دارد. ضمن اینکه هیچ گونه زهاب نیشکر در رودخانه کارون یا رودخانه دیگر وارد نمی شود.

 شکیبا همچنین یادآور شد: در حال حاضر زهاب نیشکر در وضعیت بسیار مناسبی از نظر ای سی و سایر املاح قرار دارد و می توان از آن در بخش کشاورزی و زراعت و در بخش های باغی و آبزی پروری استفاده کرد.

 وی افزود: هم اکنون با همکاری دانشگاه، سازمان آب و برق ، شرکت توسعه نیشکر و چندین مرکز علمی کشور طرح هایی در کشت و صنعت میرزاکوچک خان تحت عنون شورورزی مورد مطالعه تحقیقاتی است  که در این طرح ها پرورش ماهی و میگو به صورت پایلوت در حوضچه های زهاب نیشکر انجام می شود.

 شکیبا گفت: زراعت گندم، جو ، پنبه و کنف با زهاب نیشکر نیز از طرح هایی است که در این کشت و صنعت در حال انجام است که نتایج مثبتی نیز به دنبال داشته است.
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
mansur
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۰:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۶
0
0
کاش می شد این صنایع تحقیقات و تلاششان را برای کاهش میزان مصرف آب در کشت نیشکر متمرکز می کردند واین میزان زهاب بوجود نمی آمد تا مجبور شوند پس از آن تلاش و تحقیقات کنند برای استفاده از این زهاب
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار