تاریخ انتشار: ۰۵ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۵
کد خبر: ۱۷۰۹۵۰
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
بحرینی مقدم:
معاون امور اقتصادی استاندار خوزستان گفت: تا زمانی که ثبات نسبی به بازار ارز کشور باز نگردد و فضای کسب و کار فضایی متعادل نشود، جذب سرمایه گذار جدید ممکن نخواهد بود. 

سید علی بحرینی مقدم در نشست مشترک مدیران حوزه اقتصادی خوزستان که شامگاه چهارم شهریورماه در حاشیه نمایشگاه هفته دولت در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: دغدغه بیشتر فعالان و بنگاه‌های اقتصادی در حال حاضر بحث نوسانات نرخ ارز و عدم ثبات در تامین سرمایه مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری و تامین سرمایه در گردش است.

وی با بیان اینکه بخش عمده ای از واردات کشور، مواد اولیه و مواد واسطه‌ای برای تولید است، افزود: حوزه استانداری و معاونت اقتصادی استانداری خوزستان، حوزه سیاست‌گذاری کلی نیست، بلکه حوزه نظارت و هماهنگی است.

معاون امور اقتصادی استاندار خوزستان تصریح کرد: بسیاری از زمان‌ها این سوء تفاهم پیش می‌آید که با توجه به مشکلات به وجود آمده برای بخش‌های مختلف، مداخله معاونت اقتصادی در آن بخش چه بوده است؟ در این زمینه تصور اینکه استانداری باید تصمیماتی اتخاذ کند تا مسایل و مشکلات کمتر شود و یا سیاستی بر خلاف سیاست‌های کلی اتخاذ کند، صحیح نیست زیرا حوزه استانداری هماهنگی و نظارت است و بسیاری از تصمیمات به صورت سیاست‌های کلی و متمرکز در سطح ملی اتخاذ می‌شوند.

بحرینی مقدم عنوان کرد: با خروج آمریکا از برجام و آغاز تغییرات در سیاست‌گذاری‌ها، بسیاری از رویه‌ها در کشور تغییر پیدا کرده است. شاید بسیاری از اقتصاددان‌ها با سیاست‌های اتخاذ شده جاری در بحث دو نرخی شدن نرخ ارز مخالف باشند و شاید بسیاری نیز موافق این طرح باشند اما دولت بر حفظ یارانه‌ها اصرار دارد تا بتواند به نوعی کالاهایی اساسی را در کشور مدیریت و نظارت کند.

وی ادامه داد: از زمانی که سیاست‌های جدید ارزی اتخاذ شد، بسیاری از اقتصاددان‌ها اعتقاد داشتند تا نرخ ارز تک نرخی شود و یارانه‌ها به صورت مستقیم به مردم داده شود. در این زمینه من اعتقاد دارم که دولت قطعا تغییراتی را در سیاست‌های خود اعمال خواهد کرد زیرا همه تلاش دولت برای حفظ وضعیت موجود است.

معاون امور اقتصادی استاندار خوزستان گفت: تا زمانی که ثبات نسبی به بازار ارز کشور باز نگردد و فضای کسب و کار فضایی متعادل نشود، جذب سرمایه‌گذار جدید ممکن نخواهد بود.

بحرینی مقدم ادامه داد: بسیاری از طرح‌هایی که در استان مصوب و حتی پرداخت تسهیلات برای آغاز به کار آن‌ها به مرحله نهایی رسیده است به دلیل نوساناتی که در بحث نرخ ارز به وجود آمد و باعث افزایش نرخ کالاها و ماشین آلات شد، عملا از سرمایه‌گذاری جدید باز ماندند. این مساله یک موضوع طبیعی است و تا زمان تثبیت نرخ ارز و بهبود فضای کسب و کار نیز این شرایط ادامه خواهد داشت.

وی گفت: در استان خوزستان فارغ از سیاست‌های اتخاذ شده توسط دولت، با همت سازمان برنامه و بودجه و همچنین معاونت اقتصادی استانداری خوزستان برای مواجهه با چنین بحران‌هایی کارگروهی تشکیل شده است که ابعاد مختلف تحریم‌ها و تاثیرات منفی آن بر فضای کسب و کار استان در این کارگروه بررسی می‌شود و بسته‌های حمایتی و پشتیبانی لازم را در این زمینه‌ها ارائه خواهند داد.
مرجع / ایسنا
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار