تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۵
کد خبر: ۱۷۱۹۵۰
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
مدیرعامل شرکت نفت و گاز کارون :
مدیرعامل شرکت نفت و گاز کارون با بیان این‌که اصولا مشعل‌های نفتی در تاسیسات به عنوان سوپاپ اطمینان هستند، گفت: در بهترین شرایط صرفا می‌توانیم 98 درصد از گازهای تولید شده را جمع‌آوری کنیم و 2 درصد دیگر پایلوت‌هایی هستند که باید روشن بمانند تا در شرایط خطر گاز را بتوان به سمت آن‌ها هدایت کرد.

محسن دهان زاده در مراسم راه‌اندازی سامانه مشعل بدون دود بنگستان واحد بهره‌برداری اهواز 3 که روز چهارشنبه 21 شهریورماه در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: بحث جمع‌آوری گازهای همراه نفت از دهه 40 در مجموعه نفتی جنوب آغاز شد اما با وجود این مساله تا سال 1357 صرفا 20درصد از گازهای همراه نفت جمع‌آوری می‌شد.

وی افزود: به تدریج با تکمیل و راه‌اندازی پروژه‌های مرتبط با جمع‌آوری گاز، در سال 1370میزان جمع‌آوری گازهای همراه با نفت از 20 درصد به حدود 40 درصد ارتقا پیدا کرد. این عدد در سال 1380 به حدود 70 درصد رسید و در سال 94 نیز تقریبا توانستیم حدود 99 درصد جذب گازهای همراه با نفت را داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز کارون با بیان این‌که اصولا مشعل‌های نفتی در تاسیسات به عنوان سوپاپ اطمینان هستند، تصریح کرد: این مشعل‌ها در تاسیسات به عنوان اجزای جدانشدنی و اساسی در بحث ایمنی تاسیسات هستند و وجود آن‌ها از الزامات طراحی واحدهای بهره‌برداری است.

دهان زاده با بیان این‌که در بهترین شرایط باید دو درصد گاز با کیفیت نرمال توسط مشعل‌ها سوزانده شود، عنوان کرد: به طور کلی اگر فرض کنیم گاز تولیدی در هر واحد 100 درصد باشد، در بهترین شرایط صرفا می‌توانیم 98 درصد از گازهای تولید شده را جمع‌آوری کنیم و 2 درصد دیگر پایلوت‌هایی هستند که باید روشن بمانند تا در شرایط خطر گاز را بتوان به سمت آن‌ها هدایت کرد.

وی با اشاره به بحث واگذاری 28 مخزن در شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، ادامه داد: با اجرایی شدن این پروژه‌ها، به لحاظ عملیاتی و زیرساختی مناطق نفت‌خیز جنوب وارد یک نسل جدید خواهد شد و تحقق این طرح‌ها باعث می‌شود تا میزان فلرهای نفتی در حاشیه شهرستان اهواز به کمترین میزان خود برسد.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز کارون بیان کرد: پروژه عظیمی تحت عنوان بازسازی و نوسازی تاسیسات روسطحی تعریف شده و اکنون در مرحله واگذاری قرار دارد. این طرح از سوی وزارت نفت نیز در حال پیگیری است تا هرچه سریعتر اجرایی شود.

دهان زاده با بیان اینکه 70 درصد از شرکت نفت و گاز کارون در مجاورت اهواز قرار دارد، گفت: در حال حاضر چیزی بالغ بر 8 هزار و 200 میلیارد ریال پروژه در سه حوزه نفت، جلوگیری از آلایندگی نفت و جمع آوری گازهای همراه با نفت تعریف شده است که بخشی از این پروژه‌ها در حال انجام و یا انجام مناقصات برای واگذاری و بخشی نیز به اتمام رسیده است. 

وی با اشاره به راه‌اندازی سامانه مشعل بدون دود بنگستان واحد بهره‌برداری اهواز 3، خاطرنشان کرد: رویکرد توسعه مناطق نفت‌خیز جنوب بدون رعایت الزامات HSE بی معنا است و ضرورت دارد این موضوع در دستور کار قرار دارد. در این زمینه با انجام اقدامات کوتاه مدت و میان مدت ورود کرده‌ایم و در حال انجام کار هستیم. 
مرجع / ایسنا
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار