تاریخ انتشار: ۳۰ آبان ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۵
کد خبر: ۱۷۳۹۳۷
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
مشاور عالی معاون میراث فرهنگی کشور در سفر به استان خوزستان و پس از بازدید از موزه در حال احداث ایذه روند این پروژه را مثبت ارزیابی کرد و از احتمال افتتاح آن در یک ماه آینده خبر داد
مشاور عالی معاون میراث فرهنگی کشور در سفر به استان خوزستان و پس از بازدید از موزه در حال احداث ایذه روند این پروژه را مثبت ارزیابی کرد و از احتمال افتتاح آن در یک ماه آینده خبر داد.
  
غلامرضا میثاقیان اظهار کرد: به دستور آقای طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور، مأموریت داشتم تا با سفر به استان‎های مختلف، وضعیت کلی اقدامات و پروژه‎های حوزه میراث فرهنگی را بررسی نمایم که در همین راستا روز گذشته سفری به ایذه داشتم و از نزدیک وضعیت موزه در حال احداث این شهرستان را بررسی کردم. 
  
او در ادامه از ایذه به عنوان یکی از قدیمی‎ترین سکونت‎گاه‎های ایران یاد کرد و افزود: این ویژگی در کنار آثار تاریخی مهم این شهرستان باعث شده است تا احداث موزه این شهرستان بسیار اهمیت پیدا کند. 
  
مشاور عالی معاون میراث فرهنگی کشور با تمجید از عملکرد مسئولان اداره میراث فرهنگی ایذه خاطرنشان کرد: خوشبختانه همکاران ما باوجود محدودیت‎های اعتباری، با سرعت و کیفیت مطلوب پروژه را دنبال کرده‎اند به نحوی که اکنون این امیدواری به وجود آمده که این موزه در یک ماه آینده به بهره‎برداری برسد.   
  
وی با بیان این‎که در حال حاضر عملیات نقاشی دیوارها و نصب ویترین‎ها درحال انجام است گفت: اطمینان دارم این موزه پس از گشایش با اقبال عمومی از سوی شهروندان و گردشگران روبرو خواهد شد. 
  
میثاقیان افتتاح این موزه را سرمنشاء خیر برای شهرستان ایذه دانست و افزود: قطعاً کسانی که از راه رسانه‎ها و فضای مجازی با این موزه در آینده آشنا شوند، حتما برای دیدن آن به ایذه سفر خواهند کرد که این به نوبه خود باعث رونق گردشگری شهرستان و استان خواهد شد؛ این درحالی است که رونق گردشگری نیز به نوبه خود بر حوزه صنایع دستی شهرستان نیز تاثیر مثبت خواهد داشت چراکه گردشگری که به ایذه سفر می‎کند قطعاً با صنایع دستی غنی آن نیز آشنا خواهد شد و دست‎کم یک یا دو قلم از صنایع دستی شهرستان را خریداری خواهد کرد. 
  
او بر توسعه این موزه پس از بهره‎برداری از آن تأکید و عنوان کرد: هدفگذاری اولیه ما این است که ساختمان درحال احداث را به عنوان موزه راه‎اندازی کنیم اما قطعاً این موزه به قدری تاثیرگذار خواهد بود که مسئولان محلی منطقه را متقاعد کند که در حوزه میراث فرهنگی سرمایه‎گذاری بیشتری صورت گیرد. 
  
وی اضافه کرد: زمانی که این موزه افتتاح شود به صورت طبیعی حتما این نیاز نیز احساس می‎شود که در آن کارگاه‎های آموزشی صنایع دستی و حتی گالری راه‎اندازی شود، بنابراین به طور قطع در آن مکان سلسله‎ای زنجیروار از اقدامات مثبت انجام خواهد شد. 
  
مشاور عالی معاون میراث فرهنگی کشور درباره آثاری که در این موزه قرار خواهند گرفت نیز اظهار داشت: شهرستان ایذه به اندازه کافی دارای اشیاء تاریخی ارزشمند است؛ باوجود این، براساس پروتکل‎های معمول، اشیایی از موزه‎ها و مخازن دیگر نیز در موزه ایذه جای خواهند گرفت. 
  
او در ادامه به بازدید خود از کوشک نورآباد ایذه نیز اشاره کرد و افزود: مسئولان اداره میراث فرهنگی ایذه این بنای تاریخی ارزشمند را به خوبی مرمت و محیا کرده‎اند و براساس پیشنهاد آنان به احتمال فرآوان این بنا به موزه مردم‎شناسی تبدیل شود و این بسیار برای شهرستان ایذه عالی خواهد بود که در فاصله‎ زمانی اندک دو موزه در این شهرستان راه‎اندازی شود.
مرجع / ایسنا
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار