تاریخ انتشار: ۰۲ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۲
کد خبر: ۱۷۴۰۶۳
تعداد نظرات: ۲ نظر
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
قانون حمایت از حقوق معولان با پیگیری مسئولان بهزیستی در این دوره به تصویب رسید و این در حالی است که بهزیستی بنا بر اجرای این قانون در سال ۹۸ را دارد و بر اساس آن مستمری معلولان افزایش و معیشت آنها تغییر خواهد کرد.

سازمان بهزیستی یکی از سازمان‌های تخصصی در کشور محسوب می‌شود که این سازمان جامعه هدف متشکل از زنان سرپرست خانوار، معلولان، سالمندان، کودکان بی سرپرست و بد سرپرست و ... است.

هم اکنون ۴ میلون نفر تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور هستند که بخشی از این افراد معلولان و سالمندان هستند، علاوه بر اینکه در سطح کشور مراکزی برای ارائه خدمات به این افراد پیش بینی شده است که برخی از این مراکز روزانه و برخی شبانه روزی هستند.

جزئیات توزیع سبد حمایتی غیر نقدی کمیته امداد

سیاست سازمان بهزیستی کشور افزایش مراکز روزانه خدمات دهی به این افراد است که در همین رابطه تمهیداتی برای این بخش پیش بینی شده است به طوری که در طی سال‌های گذشته تعداد مراکز روزانه در حوزه‌های مختلف افزایش یافته است.

شاید یکی از حوزه‌های تخصصی سازمان بهزیستی را معاونت توانبخشی سازمان بهزیستی دانست، بخشی که افراد معلول را حمایت می‌کند و این در حالی است که بر اساس آخرین یک‌ میلیون و ۳۰۰ هزار معلول با شدت‌های مختلف در کشور وجود دارد.

حسین نحوی نژاد با اشاره به وجود یک‌ میلیون و ۳۰۰ هزار معلول با شدت‌های مختلف در کشور گفت: این تعداد ۳۵ درصد خانم و ۶۵ درصد آقا هستند و حداقل از این تعداد افراد ۵۰ درصد معلولیت‌های شدید دارند و تحت پوشش توانبخشی سازمان بهزیستی کشور هستند.

وی با اشاره به ابلاغ قانون حمایت از حقوق معلولان اظهار کرد: پس از تایید این قانون توسط شورای نگهبان، رئیس جمهور نیز آن را برای اجرا به دستگاه‌ها ابلاغ کرده است.

وی تصریح کرد: بر اساس قانون جدید همه موظفند بر اساس وظایفی که برای آنها مشخص شده عمل کنند و در این زمینه تمهیدات لازم پیش بینی شده است.
معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: در قانون جدید تمهیداتی برای معلولان پیش بینی شده است که از آن جمله می‌توان به پرداخت مستمری بر اساس حداقل پرداخت دستمزد اشاره کرد.

نحوی نژاد بیان کرد: با توجه به ابلاغ قانون حمایت از حقو معلولان توسط شخص رئیس جمهور در روزهای گذشته، دستگاه‌ها باید زیرساخت‌های لازم را برای اجرای کامل قانون در سال آینده فراهم کنند که در همین رابطه امسال ۲۰۰ میلیارد تومان برای فراهم شدن زیر ساخت‌ها پیش بینی شده است.

وی گفت: در سال آینده مستمری معلولان به میزان حداقل دستمزد افزایش پیدا خواهد کرد ضمن اینکه تسهیلاتی نیز در بخش‌های مختلف برای معلولان در نظر گرفته شده است که از آن جمله می‌توان به پوشش بیمه‌ای خدمات توانبخشی اشاره کرد.

نحوی نژاد گفت: حدود یک میلیون نفر پشت نوبتی خدمات بهزیستی هستند، اظهار کرد: سازمان بهزیستی تلاش می کند تا خدمات رسانی به جامعه هدف به بهترین شکل اجرا شود. افرادی که پشت نوبت خدمات بهزیستی هستند گاه برای یک خدمات و گاه برای چندین خدمت در صف هستند.

وی با بیان اینکه بهزیستی خدمات مختلفی را به جامعه هدف خود ارائه می دهد، تصریح کرد: این خدمات به انواع معلولیت ها نظیر معلولان جسمی- حرکتی و بیماران روانی ارائه می شود. البته در راستای خدماتی که به معلولان ارائه می‌شود نهادهای مدنی و سازمان های مردم نهاد با بهزیستی مشارکت می‌کنند به طوری که افزون بر ۲ هزار و ۲۰۰ مرکز توانبخشی بهزیستی، نهادهای مدنی به یکصد هزار معلول خدمات ارائه می دهند.

نحوی نژاد بیان کرد: از برنامه ‌هایی که سازمان بهزیستی دنبال می کند، مراقبت های موقت از معلولان و سالمندان است که تا کنون مراکزی راه اندازی شده و قرار است به طور جامع اجرا شود.

یکی از دغدهای جدی معلولان در سال‌های اخیر تامین وسایل کمک توانبخشی است چرا که خرید این وسایل هزینه بر است و بسیاری از معلولان توان خرید این وسایل را ندارند و در همین رابطه معاونت توانبخشی سازمان بهزیستی کشور برنامه‌ای را برای تامین وسایل کمک توانبخشی پیش بینی کرده است برنامه‌ای که هم اکنون در استان‌ها محروم اجرا و به اتمام رسیده است و قرار است به زودی در سایر استان‌ها عملیاتی شود.

محمد شریعمتداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز از برنامه ریزی این وزارتخانه برای حمایت از معلولان و همچنین معیشت آنها خبر داد و گفت: در این زمینه تمهیداتی با سازمان بهزیستی پیش بینی شده است.

وی تصریح کرد: یکی از گروه های تحت پوشش سازمان بهزیستی معلولان هستند که نیاز به حمایت در حوزه‌های مختلف دارند و در این بخش وزارت رفاه هیچ کوتاهی را نخواهد کرد.

انوشیروان محسنی بندپی رئیس سازمان بهزیستی کشور نیز با اشاره به اقدامات انجام شده از سوی وزارت رفاه و سازمان بهزیستی در خصوص تصویب لایحه حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت اظهار کرد: این لایحه که با همکاری مجلس به تصویب رسید یکی از مهمترین اقدامات انجام شده در این مدت بوده است.

وی تصریح کرد: قانون اشاره شده می‌تواند بخش قابل توجهی از مشکلات معلولان را در حوزه‌های مختلف برطرف کند و بر همین اساس اجرای قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت در سال آینده اجرا می‌شود علاوه بر اینکه برنامه‌های ویژه‌ای برای معلولان در سال ۹۸ در حوزه توانبخشی پیش بینی شده است.

محسنی بندپی بیان کرد: با توجه به پیگیری‌ها صورت گرفته از طریق سازمان برنامه و بودجه و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعتبارات اجرای قانون در لایحه بودجه ۹۸ پیش بینی خواهد شد علاوه بر اینکه اعتبارات بهزیستی در سال آینده افزایش خواهد یافت.
مرجع / تسنیم
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
مریم هوشیار
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۰:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۳
0
0
یا سلام من معلول جسمی حرکتی هستم ازشما خواهشمندم مستمری معلولین رو طبق حقوق کارگر افزایش دهید چون ما معلولین تو این تحریم اقتصادی خیلی مشکلات زیادی دارم ؤ خانواده ام نیازمند هستند ومن دلخوش ندارم ونیاز هایم برطرف نمیشه و درد و رنج میکشم کمک مالی کنید با تشکر
میلان
|
UNITED STATES
|
۰۶:۱۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
0
0
با سلام من معلول جسمی و حرکتی و عضو بهزیستی هستم . متاهل و یک دختر سه ساله دارم و همسرم بیماری سرطان خون دارد . هزینه شیمی درمانی خیلی بالاست . یک ماه دو ملیون تومن فقط خرج دارو و درمان هست . بارها و بارها به بهزیستی مراجعه کردم برای کمک گرفتن ولی هیچ کمکی نکرده و نمیکند . میگن باید خودت مریض باشی تا کمک شود اونم دویست هزار تومن . مستاجر هستم . برای خرید دارو مجبور به فروش لوازم خانه شده ام . برای دوره های بعد آگهی فروش کلیه ام رو به دیوار بیمارستان زده ام . به هر کجا که فکرم رسیده مراجعه یا نامه فرستادم . و ... ولی کسی کمک نکرد . در خبرها شنیدم که 800 میلیارد پول جمع شده بنام لبخند مهر ولی متاسفانه برای مسیولین لبخند هست برای ما گریه .
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار