تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۲
کد خبر: ۱۷۴۶۳۵
تعداد نظرات: ۶ نظر
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
دادگستری خوزستان حساب خانواده ای را که از طریق صدا و سیمای مرکز خوزستان برای واریز کمک های مردمی معرفی شده بود با موجودی ۷۰۰ میلیون تومان بلوکه کرد.

این روزها در تلویزیون، شبکه‌ها، صفحات مجازی کمپین‌ها و برنامه‌های بسیاری برای کمک مالی به افراد مختلف در جهت رفع نیازهای آنها از طریف حمایت های مردمی انجام می‌شود. کمپین‌هایی مانند کمک به زندانیان جرائم مالی، بیماران صعب العلاج، ساخت خانه و سرپناه برای زلزله زدگان و همین اواخر هم تهیه هزینه پیاده روی اربعین برای عاشقان اهل بیت.

اما حدود 2 ماه پیش بود که صدا و سیمای مرکز خوزستان گزارشی درباره کودک یک ساله به نام رمیصا بناری منتشر کرد که در آن گفته شد این کودک به دلیل به‌دنیا آمدن زودهنگام در 6 ماهگی متاسفانه دچار نابینایی شده و به حمایت‌های مردمی نیاز دارد.

پدر این کودک در کلیپ منتشر شده می‌گوید که فرزندش پس از اینکه زودهنگام به دنیا آمده به مدت یک ماه در دستگاه نگه داری شد و بعدها متوجه شدیم چشمان کودک نمی‌بیند. به پزشکان مختلفی مراجعه کردیم که در نهایت پزشکان شیراز به ما گفتند بینایی کودک قابل بازگشت است و هزینه‌ای نزدیک به 700 میلیون تومان نیاز است. کارگر هستم، دستم خالی است و توان پرداخت هزینه های عمل چشم رمیصا را ندارم.

روش های موجود درمانی برای سنین بالای 18 سال است نه کودکان

محسن فروردین، مسئول گروه پیوند شبکیه مصنوعی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با بیان اینکه خانواده این کودک به صورت غیر مستقیم مراجعه کرده‌اند، اظهار داشت: با بررسی فایل‌های ارسالی از وضعیت چشم رمیصا بناری، متأسفانه این کودک مبتلا به مراحل بسیار پیشرفته رتینوپتی نوزادان نارس در هر دو چشم است و احتمال کمی دارد که بتوان با عمل جراحی ویترکتومی به وی کمک کرد.

وی افزود: این موضوع به والدین کودک اطلاع داده شد اما در ضمن از آنها خواسته شد با توجه به اینکه بیماری کودک آنها دوطرفه است، به احتمال جزئی ممکن است با عمل جراحی که مستلزم هزینه‌های خاصی نیست بشود بخشی از دید کودک را برگرداند.

وی گفت: جراحی ویترکتومی نیاز به هزینه‌ بالایی ندارد و در صورت تشخیص پس از معاینه‌های دقیق‌تر خود گروه شرایط آن را فراهم می‌کند بنابراین آنچه که در چند وقت اخیر در بعضی خبرها منتشر شده مبنی بر اینکه این بیمار با انجام جراحی کارگذاری شبکیه مصنوعی قابل درمان است و برای تامین هزینه‌های بالای این جراحی تقاضای کمک مالی شده بود، مورد تایید نیست.

متاسفانه در این مورد خاص این امکان وجود ندارد و روش موجود درمانی آن صرفا برای بیماران بالای 18 سال  و بیماران خاص مبتلا به شب کوری پیشرفته است. مردم ما می‌توانند صرفا برای حمایت مالی از زندگی این کودک هزینه کنند اما برای درمان چشمان رمیصا کار خاصی نمی توان صورت داد.

حساب کمک های مردمی توسط دادگستری بلوکه شده

مادر رمیصا بناری با بیان اینکه اکنون درحال گذراندن مراحل دادگاهی این قضیه هستیم گفت: چشم پزشکی که در شیراز به او مراجعه کردیم ابتدا منکر مراجعه حضوری ما به مطب خود شد و ما  مدارک قبض پرداختی و برگه معاینه و نوبت بعدی که داده را به دادگاه ارائه دادیم. 

وی افزود: دکتر فروردین در مراجعه حضوری به ما گفت که هزینه عمل چشم رمیصا چیزی بین 700 تا 800 میلیون تومان می‌شود.

مادر رمصا در خصوص مراجعه به بیمه تامین اجتماعی و دریافت خدمات از آنها اظهارداشت: ما از وقتی که متوجه مشکل چشم رمیصا شدیم از طریق تامین اجتماعی موضوع را پیگیری کردیم و در تهران به ما گفتند که یکی از چشم‌های بچه را می توانیم با احتمال یک درصد در حد اینکه با عینک بتوانند کارهای شخصی خود را انجام دهد، عمل کنیم؛ ما نیز رضایت به عمل دادیم اما پس از یک ماه چشم رمیصا عمل را پس زد. در حال حاضر تصمیم به عمل بر روی چشم رمیصا نداریم چون اگر این چشمش را از دست دهد دیگر نابینای کامل خواهد شد.

گران ترین عمل چشم زیر 100 میلیون تومان است

پولی که مردم به شماره حساب معرفی شده از طریق صدا و سیما، واریز کردند حدود 700 میلیون تومان است و این حساب در حال حاضر توسط دادگستری بلوکه شده تا موضوع تعیین تکلیف شود. 

در پیگیری این موضوع متوجه شدیم که خانواده بناری تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار دارند و به این دلیل با روابط عمومی بیمه تأمین اجتماعی خوزستان تماس برقرار کردیم تا از هزینه‌های واقعی درمان رمیصا و خدماتی که بیمه تأمین اجتماعی می تواند به آنها ارائه دهد باخبر شویم.

روابط عمومی بیمه تأمین اجتماعی در پاسخ به خبرنگار تسنیم گفت: ظاهرا مشکل این کودک مادرزادی بوده و بیماران مادرزادی از ناحیه چشم در دو مرکز  بیمارستان نور تهران و بیمارستان خدا دوست در شیراز که بیمارهای سخت و صعب العلاج را پذیرش می‌کنند، درمان می‌شوند.

محمدرضا ذلقی ادامه داد: پدر و مادر رمیصا بناری صرفا به پزشکان مراجعه کرده و موضوع را با هیچ کدام از مراکز تأمین اجتماعی خوزستان درمیان نگذاشته‌اند در حال که اگر به تامین اجتماعی مراجعه می‌کردند هزینه ایاب و ذهاب آنها نیز پرداخت می‌شد.

وی افزود: اگر خانواده بناری برای درمان کودک خود به مراکز درمانی طرف قرارداد تامین اجتماعی مراجعه کنند تامین اجتماعی خوزستان صد در صد هزینه درمان این کودک را پرداخت خواهد کرد. در بیمارستان تامین اجتماعی تهران یا شیراز نیز هزینه درمان رایگان خواهد بود.

ذلقی تأکید کرد: اگر امکان درمان این کودک در هرکدام از بیمارستان های دولتی کشور وجود داشته باشد از طریق سیستم ارجاع همه هزینه‌ها پرداخت خواهند شد و اگر در مراکز خصوصی نیز امکان عمل چشم برای کودک وجود داشته باشد معادل صد درصد هزینه دولتی را نیز به خانواده این کودک پرداخت خواهیم کرد.

روابط عمومی بیمه تأمین اجتماعی خوزستان هزینه گران ترین عمل چشم در مراکز درمانی دولتی را زیر 100 میلیون تومان عنوان کرد.

ماجرای رمیصا بناری تلنگری است برای رسانه‌ها به ویژه صدا وسیما تا از این پس با دقت بیشتری موضوعات این چنینی را رصد و پیگیری کنند چراکه اگر با کم کاری رسانه ها آسیبی به اعتماد مردم وارد شود به سختی می توان دوباره آن را جلب کرد.
مرجع / تسنیم
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۶
عموعبداله
|
UNITED STATES
|
۲۳:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۲
0
1
وقتی صدا و سیمای خوزستان پخش می کند، مردم هم اعتماد می کنند. من خود 100 هزار تومن واریز کرده بودم.
مصطفی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۳
0
0
ایخدا ترو خد اببین چطوری از احساسات مردم سو استفاده میکنن

خیلی ها همون اولش هم میگفتن که این مساله بو داره و این عدد و رقم جای شک و شبهه داره

اما باید یه لکه ننگ دیگه به دامان برخی پزشک نماهایی که رفتن درس خوندن برای پول جاپیدن از مردم و نه درمان داد های اونها گفت

پزشکانی که به جیب مردم نگاه میکنن نه به جسم بیمارشون

اونهایی که آبرو طبیبان خوب را برده اند

ایکاش روزی میرسد زندان و قصاص و اعدام میگذاشتن برای برخی از این از خد ابیخبرا

که طبابت را با تجارت اشتباه گرفته اند

کم سوادها و بی سوادهایی که فقط پز میدهن و ادعا میکنن

اما خدایی بالا سره که رسواشون میکنه انشاله
مریم
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۳
0
1
به نظرم خانواده تا حد زیادی بی تقصیره و اغلب موضوع به اون ناپزشکان بی درد که رفتن پزشکی خوندن فقط برای کسب درآمد و پول مربوطه
و اغلب مردم تو این مسائل بی تقصیرن و به اون تیم درمانی و مخصوصا پزشک بی انصاف مربوطه

که از درد مردم کمال بهره برداری را برای ثروت اندوزی خودشون

میکنن
میثم
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۳
0
0
اقا من میگم همون صدا و سیما باید دوباره ورود کنه و

تعیین تکلیف بشه که اینطور مسائل باز هم تکرار نشه

باید با هر کسی در هر مقام و منصبی بی تعارف برخورد کنن

پزشک باشه یا غیر
عبود
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۴:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
0
0
یعنی همش دروغ بود

حال کی دروغ گفت خونواده شون یا اون دکتره میگوم ولک
حسن
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۹:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۱
0
0
همیشه همینه

یه خبری میگن بعدش میرن قایم میشن

خو پیگیری چی شد

ای صدا و سیمای خوزستان به درد لای جرز دیوار م نمیخوره

کدوم برنامه سازی کدوم گزارشگری فعال

کدوم انسان های دلسوز

با یه گل بهار نمیشه

برنامه ها باید ادامه دار باشن

از مسئولین باید بیشتر خواست و بیشتر

اینا ....
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار