تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۶
کد خبر: ۱۷۴۸۰۱
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
نخستین رصد خانه دانش آموزی با اعتبار چهار میلیارد ریال عصر روز چهارشنبه در اهواز به بهره برداری رسید.

بهره‌برداری‌ از نخستین رصدخانه دانش‌آموزی کشور در اهواز

استاندار خوزستان در آیین بهره برداری از این رصد خانه در پژوهشسرای غدیر اهواز گفت: بارور کردن فضای تحقیق و پژوهش در بین دانش آموزان از ضرورت های رشد علمی است. 

غلامرضا شریعتی افزود: سال گذشته از نزدیک از پژوهش سرای غدیر بازدید کردیم و با روند کار و مشکلات دانش آموزان محقق این مرکز آشنا شدیم. 

وی اظهار داشت: نبود این رصدخانه یکی از نیازهای اصلی این پژوهش سرا بود که با هماهنگی با نوسازی مدارس و سازمان برنامه و بوجه استان اعتبارات لازم برای احداث این رصدخانه به صورت جدی در دستور کار قرار گرفت. 

استاندار خوزستان افزود: این رصدخانه در تقویت برنامه های پژوهشی دانش آموزان و تقویت روحیه محققان تاثیر بسزایی دارد. 

وی با بیان اینکه رصدخانه غدیر در نوع خود بی نظیر بوده و یکی از مجهزترین ها در سطح کشور است، گفت: در حال حاضر توسعه و پیشرفت استان در حوزه های مختلف باید دغدغه اصلی ما باشد و این رشد و توسعه با تقویت زیرساخت های آموزشی سریعتر تحقق می یابد. 

وی افزود: احداث رصد خانه در شهرستان های ماهشهر و آبادان نیز از دیگر برنامه های ما بوده و سعی داریم در این راستا گام های بیشتری برداریم. 

استاندار خوزستان تاکید کرد: احداث 6 رصد خانه دیگر در استان از دیگر برنامه ها برای رشد سطوح علمی دانش آموزان است که باهماهنگی آموزش و پرورش در کوتاه ترین زمان محقق خواهد شد. 

وی بیان کرد: اعتبار مورد نیاز این رصدخانه ها شاید 25 میلیارد ریال باشد که مبلغ بالایی نیست و می توانیم آن را تامین کنیم. 

مدیر کل آموزش و پرورش خوزستان نیز در این آیین بیان کرد: این رصدخانه دانش آموزی توانایی رصد 6 هزار جرم سماوی را دارد.

محمد تقی زاده با بیان اینکه این رصد خانه دانش آموزی شامل 2 بخش پلانتاریوم و رصد خانه است، گفت: بخش آسمان نما با داشتن تجهیزات ویژه و ساختار منحنی می تواند به عنوان آسمان مجازی اطلاعات دقیقی در ارتباط با اجرام آسمانی در اختیار دانش آموزان بازدیدکننده قرار دهد.

تقی زاده افزود: در بخش آسمان نما دانش آموزان می توانند با مشاهده اشکال مختلف اجرام آسمانی مثل سیارات، ستارگان، کهکشان ها، سحابی ها و صورهای فلکی را مشاهده و مورد بررسی و مطالعه قرار دهند.

مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان گفت: گام دوم این مجموعه به رصد خانه خورشیدی اختصاص خواهد داشت.

در خوزستان یک میلیون یکصد هزار دانش آموز در بیش از هشت هزار مدرسه مشغول به تحصیل هستند.
مرجع / ایرنا
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار