تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۰
کد خبر: ۱۷۶۴۶۶
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
پرورش ماهی، آب مخازن سدها را غیر قابل شرب می‌کند
مدیرکل دفتر استانداردها و طرح‌های آب و آبفای وزارت نیرو گفت: اجرای طرح پرورش‌ماهی در مخازن سدها به ویژه سدهای با هدف تامین شرب به‌لحاظ تاثیر منفی بر شرایط کیفی تابع ضوابط خاص بوده و تاکنون هیچ مجوزی در هیچکدام از سدها شربی در سطح کشور اعطا نشده است. 

اجرای طرح پرورش‌ماهی در مخازن سدهای شرب ممنوع است

به‌ نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، تقی عبادی با اشاره به اینکه وزارت نیرو با اجرای طرح پرورش ماهی در سدهای شرب مخالف بوده و در این رابطه مجوزی صادر نشده است، گفت: ایجاد آلودگی توسط ماهی‌ها و مغذی شدن مخزن سد بر اثر مواد خوراکی و در نتیجه افت کیفیت آب، عمده‌ترین دلایل عدم اعطای مجوز وزارت نیرو به این طرح‌ها است.

وی با اشاره به تغییر شرایط کیفی آب سدها بر اثر اجرای طرح پرورش ماهی در قفس افزود: پسماندهای غذایی و فضولات ایجاد شده توسط ماهی‌ها می‌تواند منجر به افزایش توده‌های جلبکی، کاهش اکسیژن آب و ایجاد شرایط بی‌هوازی در مخزن شده و باعث افت کیفیت آب و ایجاد بو و طعم در آن شود؛ در نهایت هزینه‌های چند برابر جهت بهبود کیفیت به ویژه برای مصارف شرب هزینه می‌شود. 

مدیرکل دفتر استانداردها و طرح‌های آب و آبفای وزارت نیرو ادامه داد: در شرایط کاهش ورودی به سدها و به دلیل نوسان‌های تراز آب در مخازن سدها، ناچار به آبگیری از رقوم‌های پایین‌تر هستیم، بنابراین با مشکل بی‌هوازی شدن آب به ویژه در لایه‌های پایین مواجه می‌شویم. 

وی با اشاره به کمبود آب سال‌های اخیر در سدها به‌ویژه سد مارون در استان خوزستان افزود: آب شبکه و زمین‌های کشاورزی در پایین دست سد مارون طی این سال‌ها از طریق نوبت‌بندی تامین شده و تلاش می‌شود با اعمال مدیریت مصرف در این حوضه تامین نیازهای پایین دست کنترل شود. با توجه به اینکه در این حوضه به دلیل عدم تکمیل طرح‌های توسعه‌ای آبرسانی، همچنان برداشت آب شرب از منابع آب خروجی سد مذکور در پایین دست صورت می‌گیرد، حال اگر مشکل کمی آب با مشکل کیفی نیز همراه شود، مدیریت بهره‌برداری بسیار دشوار تر خواهد بود و نارضایتی‌های اجتماعی را به دنبال خواهد داشت.

عبادی تصریح کرد: با توجه به اینکه آیین‌نامه آبزی‌پروری در مخازن سدها و شبکه‌های آبیاری و زهکشی با هدف غیر شرب با همکاری وزارت نیرو، سازمان محیط زیست ایران و سازمان شیلات ایران تنظیم و ابلاغ شده است، هرگونه فعالیت آبزی‌پروری در  مخازن با هدف غیر شرب، می‌باید بر اساس مطالعات و فرایندهای تعریف شده در آیین‌نامه مذکور صورت گیرد. بر این اساس تا زمانی که نتایج بررسی‌ها مطابق آیین نامه مذکور، اجرای اینگونه طرح‌ها را تایید نکرده است، اقدام اجرایی به صلاح نبوده و توصیه نمی‌شود.
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار