تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۴
کد خبر: ۱۷۶۷۳۳
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
مقبره تاریخی سید محسن مشعشعی همچنان پابرجا استدر پی درج اخباری درخصوص تخریب مقبره سیدمحسن مشعشعی، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دشت‎آزادگان و هویزه توضیحاتی در این ‎ باره ارائه کرد.
  
درپی درج اخباری مبنی بر تخریب مرقد تاریخی سیدمحسن مشعشعی در برخی از رسانه‎ها، علی عبیاوی سرپرست اداره میراث فرهنگی دشت آزادگان و هویزه ضمن نفی تخریب هرگونه آثار باستانی تأکید کرد که بقعه سیدمحسن مشعشعی دارای پیشینه تاریخی پانصد ساله است که در محل اصلی و بدون هرگونه جابجایی و یا تخریب همچنان پابرجا است. 
  
او ادامه داد: اما دیواره اطراف بقعه از سوی خاندان مشعشعی و با هدف توسعه و بازسازی آن تخریب شده که این دیوار دارای بلوک سیمانی و آجر فشاری جدید بود که توسط قیم مرقد در دهه 60 ساخته شده بود و پیشینه تاریخی نداشت و در میراث فرهنگی کشور نیز ثبت ملی نشده است؛ این درحالی است که هرگونه استعلام نیز برای تخریب و یا درخواست برای بازسازی مرقد سیدمحسن مشعشعی از اداره میراث فرهنگی شهرستان انجام نشده است. 
  
سرپرست اداره میراث فرهنگی دشت آزادگان و هویزه تأکید کرد: این بقعه به دلیل جایگاه والای سیدمشعشعی دارای دارای ارزش معنوی والایی است اما بنای این بقعه به لحاظ معماری دارای ویژگی خاصی نیست و هیچ‎گاه نیز واجد ثبت در فهرست آثار ملی شناخته نشده است. 
  
وی درخصوص صحبت‎های مطرح‎شده در رسانه‎ها مبنی بر عدم پیگیری قضایی تخریب این مرقد از سوی میراث فرهنگی نیز توضیح داد: از آنجا که این بنا در فهرست آثار ملی به ثبت نرسیده است، هیچ‎گاه نیز تحت حفاظت و صیانت میراث فرهنگی نبوده و ما نیز قاعدتاً نمی‎توانیم موضوع را پیگیری حقوقی کنیم. 
  
عبیاوی گفت: طی جلسه‎ای با حضور مالکان و خاندان مرقد سیدمحسن مشعشعی و با حضور اعضای شورای روستای شریعتی مقرر شد بنای جدید با الهام از سبک معماری اسلامی مشعشعیان بازسازی شود تا جامعه‎شناسان، گردشگران و زوار این مرقد با تاریخ دوران مشعشعی آشنا شوند . 
  
او با بیان این‎که ما حافظ میراث فرهنگی و باستانی منطقه هستیم و باهر عملی که به پیشینه تاریخی منطقه لطمه بزند مخالفیم توصیه کرد: دستگاه‎های متولی از جمله شهرداری‎ها و شوراهای شهر و روستا قبل از اقدام به تخریب و یا بازسازی مکان‎های تاریخی حتماً با اداره میراث فرهنگی شهرستان‎ها‎ی خود مکاتبات و هماهنگی لازم را انجام دهند تا بعدها با مسائل قانونی درگیر نشوند.
مرجع / ایسنا
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار