تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۸
کد خبر: ۱۷۶۷۵۹
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
 رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های غیرواگیر پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران به شیوع چاقی و اضافه وزن در سال‌های اخیر در کشور اشاره کرد و گفت: مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که استان‌های مازندران با ۳۲.۶ درصد، اردبیل ۲۹.۸ درصد و سمنان با ۲۹.۴ درصد بالاترین شیوع چاقی در کشور را دارند.
 
پیمایش ملی عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر (STEPs) در سال ۱۳۹۵ با حضور ۳۰۵۰۰ شرکت کننده در گروه سنی ۱۸ سال و بالاتر در استان‌های مختلف انجام شده و نتایج آن نشان دهنده شیوع چاقی در برخی از استان‌های کشور است.

دکتر فرشاد فرزادفر روز دوشنبه در گفتگو با ایرنا افزود: استان‌های گلستان با ۲۹.۳ درصد، آذربایجان غربی با ۲۸.۲ درصد، گیلان با ۲۷ درصد و البرز با ۲۶.۶ درصد رتبه‌های بعدی بالاترین شیوع چاقی در کشور را دارند.

وی به شیوع کم چاقی در برخی از استان‌ها اشاره کرد و گفت: کمترین میزان شیوع چاقی در استان‌های سیستان و بلوچستان ۱۱.۷ درصد، هرمزگان ۱۲.۴ درصد و ایلام ۱۳.۱ درصد مشاهده می‌شود.

رئیس مرکزتحقیقات بیماری‌های غیرواگیر پژوهشگاه علوم غددومتابولیسم ادامه داد: بر طبق نتایج مطالعه میزان بار بیماری‌ها و عوامل خطر (نسباد) در سال ۱۳۶۹ استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و هرمزگان کمترین میزان شیوع چاقی و استان‌های اردبیل، تهران و مازندران بیشترین میزان شیوع چاقی را داشتند.

وی، مهمترین عوامل چاقی را تمایل به شیوه زندگی غلط، مصرف فست فود‌ها و کم تحرکی اشاره کرد و گفت: ۲۳ درصد جمعیت ایران چاق (شاخص توده بدنی بالای ۳۰) هستند.

شاخص توده بدنی (BMI) نشان دهنده وضعیت وزن افراد است که اگر تا ۲۴.۹ باشد وزن سالم بوده، اگر بین ۲۵ تا ۲۹.۹ باشد نشان دهنده اضافه وزن، بین ۳۰ تا ۳۹.۹ چاقی و همچنین این شاخص بالاتر از ۴۰ باشد بیانگر چاقی مفرط است.

رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های غیرواگیر پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم اظهار امیدواری کرد که با رعایت اصول صحیح در تغذیه و فعالیت فیزیکی بتوان جلوی رشد بی رویه چاقی در کشور را گرفت.

** ۶۴ درصد بیماران دیابتی ایرانی درمان موثر دریافت نمی‌کنند.

وی به نحوه درمان موثر بیماران دیابتی اشاره کرد و گفت: براساس تحقیقات انجام شده، ۶۴ درصد بیماران دیابتی در کشور تحت پوشش درمان موثر نیستند که آمار خوبی نیست.

فرزادفر با اشاره به اینکه این آمار در سال‌های اخیر پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشته است، اظهار داشت: کیفیت کنترل دیابت طی سال‌های اخیر در کشور خیلی بهتر شده و در حال حاضر بیش از ۳۶ درصد افراد بیمار درمان موثر دریافت می‌کنند.

وی اظهار داشت: در کشور‌های پیشرفته این عدد حدود ۶۰ درصد است که ما خیلی پایین‌تر از آن‌ها هستیم و علیرغم اقدامات انجام شده در کشور، هنوز فاصله نسبتا زیادی با کشور‌های پیشرفته داریم.

فرزادفر به ارتباط چاقی و دیابت اشاره کرد و گفت: برای پیشگیری از دیابت مردم باید وزن خود را کاهش دهند، نباید بگذاریم وزن ایرانی‌ها از میزان طبیعی بالاتر برود و بعد از آن به دنبال برطرف کردن مشکل باشیم.
مرجع / تابناک
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار