تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۹
کد خبر: ۱۷۶۹۵۸
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
سرپرست معاونت میراث‌فرهنگی اداره‎کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان گفت: ساخت‌ و سازها در حریم سازه‌های آبی تاریخی شوشتر پیگیری می‌شوند.

سازه‌های آبی تاریخی شوشتر، یکی از آثار جهانی ایران اسلامی در فهرست میراث یونسکو است که از آن به عنوان بزرگ‌ترین مجموعه صنعتی دنیا پیش از انقلاب صنعتی یاد شده است.

سازه‌های آبی تاریخی شوشتر باتوجه به زمان ساخت، از شاهکارهای فنی و مهندسی در جهان به شمار می‌آید و همواره مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار داده و محلی برای باستان‌شناسی علاقه‌مندان به این حوزه بوده است.

اما اخیر در حریم این سازه‌های آبی شوشتر ملک چهار طبقه‌ای ساخته و ساز شده است که در این رابطه، محمدحسین ارسطوزاده در گفت وگو با خبرنگار تسنیم  اظهار داشت: پس از درخواست مالک در اردیبهشت سال جاری، اداره میراث فرهنگی شوشتر، ساخت و ساز با ارتفاع هفت و نیم متر موافقت کرد.

وی با اشاره به این‌که بعد از پیگیری‌ها با یک و نیم متر خر پشته نیز موافقت به عمل آمد، ادامه داد: ساخت و ساز تا این میزان ارتفاع فعلی توسط مالک غیر قانونی انجام شده و تیم حقوقی پایگاه پس از جمع‎آوری مستندات مبنی بر انجام تخلف، برای برخورد با متخلف، طرح شکایت و تشکیل پرونده پیگیری و اقدامات لازم را انجام داده است.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره‎کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان با تأکید بر اصلاح ساخت و ساز در این ملک، گفت: اداره کل میراث فرهنگی برای انجام اقدامات لازم و اعمال اصلاحات در انتظار دستور قاضی پرونده است.

وی به تمامی میراث دوستان کشور و مردم شهرستان خوزستان به ویژه شوش اطمینان پیگیری قاطعانه را داد و بیان کرد: با هدف خودداری از نقض قوانین میراث جهانی یونسکو و تخریب چهره میراث جهانی شهرستان شوشتر، به وسیله مراجع قضایی برای تخریب ارتفاع غیرمجاز این ملک پیگیری خواهیم کرد.

تخلف مالک در ساخت و باز ساختمان سازی حاشیه سازه آبی شوشتر

همچنین در این باره، امیر فرهادپور، فرمانده پایگاه حفاظت اداره میراث فرهنگی شوشتر به تخلف مالک پس از صدور مجوز اداره میراث فرهنگی اشاره و اظهار داشت: در مدت ساخت و ساز این ملک چهار طبقه‌ای چندین نوبت به وسیله پایگاه حفاظت و نیروی انتظامی سعی در پیشگیری از ساخت‎وساز این ملک را داشته‌ایم.

 از جمله آثار شاخص سازه‌های آبی شوشتر می‌توان به بند میزان، برج کلاه فرنگی، رودخانه دست کند گرگر، پل بند گرگر، مجموعه آبشارها و آسیاب‌های آبی اشاره کرد.
مرجع / تسنیم
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار