تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۶
کد خبر: ۱۷۷۱۲۷
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه بنزین و گازوئیل در پالایشگاه‌های کشور مطابق با استانداردهای جهانی تولید می‌شوند، گفت: نکته کلیدی اهمیت تولید بنزین در بی‌اثر کردن تحریم‌ها نهفته است.

هدایت‌الله خادمی وضعیت تولید بنزین و گازوئیل با استاندارد یورو4 (استاندارد آلایندگی اروپا) را در پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس مناسب دانست و گفت: اکثر فازهای پالایشگاه ستاره خلیج فارس راه‌اندازی و کشور تقریبا به لحاظ تولید بنزین خودکفا شده، درواقع میزان تولید و مصرف بنزین در داخل یکسان است.

پیش‌بینی کمبود بنزین در کشور به دلیل عدم تولید بیشتر

نماینده مردم ایذه و باغملک در مجلس شورای اسلام ادامه داد: اگرچه طبق پیش‌بینی‌ها سال‌های آینده مصرف بنزین در کشور افزایش پیدا می‌کند اما تولید آن به دلیل در دست ساخت نداشتن پالایشگاهی جدید ثابت خواهند ماند در نتیجه با کمبود بنزین در کشور مواجهه خواهیم شد لذا اگر سریعا به ساخت پالایشگاه اقدام نشود واردات بنزین از سر گرفته خواهد شد.

بنزین و گازوئیل در پالایشگاه‌های کشور مطابق با استانداردهای جهانی تولید می‌شوند

وی با تاکید بر اینکه بنزین و گازوئیل در پالایشگاه‌های کشور مطابق با استانداردهای جهانی تولید می‌شوند، افزود: کشور برای سال آینده با کمبود بنزین و گازوئیل رو به رو نخواهد بود هرچند ممکن است برای جلوگیری از مصرف بی‌رویه و قاچاق بنزین سهمیه‌بندی از سر گرفته شود اما این کمبود در سال‌های آتی با توجه به افزایش خودروها قابل پیش‌بینی است و تنها راه جلوگیری از آن احداث پالایشگاه‌ها و افزایش ظرفیت تولیدشان است.

تولید بنزین برای کشور ارزش‌افزوده بیشتر به دنبال دارد

خادمی با اعتقاد به اینکه تولید بنزین برای کشور ارزش‌افزوده بیشتر به دنبال دارد و قابل تحریم نیست، گفت: می‌توان بنزین تولیدی را به کشورهای هم مرز همچون ترکیه، افغانستان و پاکستان فروخت و جلوی ضررهای خام‌فروشی را گرفت و محصولی با ارزش‌افزوده بالا به فروش رساند.

نکته کلیدی اهمیت تولید بنزین در بی‌اثر کردن تحریم‌ها نهفته است

این نماینده مجلس معتقد است اگر در سال‌های گذشته به جای خام‌فروشی بنزین و دیگر محصولات پتروشیمی به کفایت تولید می‌شدند دیگر امروز تحریم‌های آمریکا بر اقتصاد کشور اثر مستقیم نمی‌گذاشت، درواقع نکته کلیدی اهمیت تولید بنزین در بی‌اثر کردن تحریم‌ها نهفته است.

پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس؛ یکی از بزرگترین پالایشگاه‌های جهان

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس که تا چند روز آینده به بهره‌برداری خواهد رسید که به معنای بهره‌برداری کامل از این پالایشگاه است، اضافه کرد: درواقع یکی از بزرگترین پالایشگاه‌های جهان در شهرستان بندرعباس به بهره‌برداری می‌رسد.

پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج‌فارس به‌عنوان بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی جهان و نخستین پالایشگاه طراحی‌ شده براساس خوراک میعانات گازی کشور با ظرفیت پالایش ۳۶۰ هزار بشکه در روز در قالب سه فاز ۱۲۰ هزار بشکه‌ای با هدف تولید بنزین، گازوییل، گاز مایع و سوخت جت در ۲۵ کیلومتری غرب بندرعباس در زمینی به مساحت ۷۰۰ هکتار احداث شده است.
مرجع / خانه ملت
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار