تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۴
کد خبر: ۱۷۷۲۸۴
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
خادمی تشریح کرد:
عضو کمیسیون انرژی مجلس پیشنهاد حذف درآمد نفتی از بودجه تلنگری برای عبور از درآمد نفتی دانست و گفت: غیرشفاف بودن بودجه کل کشور جایی برای اجرای پیشنهادات حذف درآمد نفت از بودجه سالانه نگذاشته است.

هدایت‌الله خادمی با اشاره به تصویب "پیشنهاد حذف درآمد نفت از بودجه سنواتی" در کمیسیون انرژی و ارسال آن به کمیسیون تلفیق بودجه سال 98جهت بررسی و تصویب، گفت: اگرچه تصویب "پیشنهاد حذف درآمد نفت از بودجه سنواتی و واریز آن به یک صندوق جداگانه برای ایجاد زیرساخت‌های تولیدی" با توجه به نیاز و وابستگی شدید به این درآمد در کمیسیون تلفیق دور از ذهن است اما در کمیسیون انرژی رای لازم را کسب کرد.

دلیل مشکلات اقتصادی امروز جامعه؛ خام فروشی در طی 40 سال

نماینده مردم ایذه و باغملک در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: خام‌فروشی نفت طی 40 سال گذشته و تک محصولی بودن اقتصاد کشور سبب شده اکنون در شرایط تحریم مشکلات عدیده اقتصادی به بدنه جامعه فشار وارد شود.  

بیش از 50درصد درآمدهای کشور وابسته به نفت است

وی با بیان اینکه بیش از 50درصد درآمدهای کشور وابسته به نفت است لذا حذف این درآمدها مشکلات اقتصادی کشور را بیشتر می‌کند، افزود: اکنون دولت و مجلس ناچار هستند پیشنهاد حذف یکباره درآمد نفتی را از بودجه کشور ارائه دهند در حالی که بهتر بود در طول 4 دهه گذشته بخشی از این درآمد صرف ایجاد زیرساخت‌ها و کارهای اساسی می‌شد.  

غیرشفاف بودن بودجه کل کشور جایی برای اجرای پیشنهادات حذف درآمد نفت از بودجه سالانه نگذاشته است

خادمی معتقد است غیرشفاف بودن بودجه کل کشور، همچون بودجه و هزینه شرکت‌های دولتی جایی برای اجرای پیشنهاداتی همچون حذف درآمد نفت از بودجه سالانه و واریز آن به یک صندوق جداگانه برای ایجاد زیرساخت‌های تولیدی نگذاشته است.

احتمال کسب رای "پیشنهاد حذف درآمد نفت از بودجه سالانه" در کمیسیون تلفیق پایین است

خادمی اضافه کرد: اگرچه احتمال کسب رای "پیشنهاد حذف درآمد نفت از بودجه سالانه و واریز آن به یک صندوق جداگانه برای ایجاد زیرساخت‌های تولیدی" در کمیسیون تلفیق بسیار پایین است اما این پیشنهاد تلنگری برای عبور از این درآمد و رفتن به سمت درآمدهای غیرنفتی است.

به اعتقاد عضو کمیسیون انرژی مجلس درآمد حاصل از فروش نفت‌خام باید در سال‌های گذشته صرف تولید بنزین، گازوییل و ساخت پالایشگاه می‌شد چراکه اکنون در شرایط تحریم بودجه امکان ایجاد زیرساخت‌ها کمتر شده است.
مرجع / خانه ملت
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار