تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۲
کد خبر: ۱۷۸۶۶۵
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
موافقت با بیش از 93 درصد از درخواست های احداث واحدهای صنعتی در چهارسال گذشته

 خوزنیوز: مدیرکل دفتر ارزیابی در مراسم  تجلیل از تلاشگران حوزه محیط زیست و در واحدهای خدماتی صنعتی سبز منتخب کشور در خوزستاناستان خوزستان برای دومین سال پیاپی رتبه اول صنایع سبز کشور را به خود اختصاص داد

 به گزارش خوزنیوز و به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان حمید جلالوندی مدیرکل دفتر ارزیابی سازمان حفاظت محیط زیست در مراسم تجلیل از تلاشگران حوزه محیط زیست  واحدهای صنعتی خدماتی منتخب کشور در استان خوزستان گفت رویکرد سازمان حفاظت محیط زیست بر رونق صنعت و توسعه با رعایت الزامات زیست محیطی است.  وی ادامه داد این سازمان در یک دوره چهار ساله صد و چهل هزار استعلامی که جهت احداث واحد صنعتی واصل نموده با بیش از ۹۳ درصد آنها موافقت نموده و تنها بین ۷ تا ۸ درصد به علت عدم رعایت  ضوابط  استقرار  مورد مخالفت قرار گرفته است.

 وی در بخش دیگری از سخنان خود  با اشاره به سخنان ریاست سازمان که محیط زیست را قربانی توسعه دانسته و امروزه مشکلات زیست محیطی ایجاد شده را  نمی‌توان عنوان دستاورد دانست،گفت: علت اصلی این موضوع این است که اگر کارهایی که نباید انجام می شد را جلوگیری نمی‌کردیم، اثرات منفی آن امروز مشخص بود، و کارهای انجام شده پیامد و آلودگی به دنبال داشتند که آن هم مشخص هستند.

 وی گفت بخش عمده ای از تلاش همکاران محیط زیست اگر نبود، امروز شاخص های زیست محیطی بسیار وضعیت بدتری داشت.

 جلاوندی ادامه داد در اسفندماه آتی شورای عالی حفاظت محیط زیست، برخی از پروژه های مشمول ارزیابی از جمله پتروشیمی ها با هر ظرفیت را که مشمول ارزیابی زیست محیطی می شدند را مورد بازنگری قرار داده  که در صورت تصویب، پتروشیمی ها به صنایع بالادستی و پایین دستی  تقسیم خواهند شد.

 وی ادامه داد در برنامه ششم توسعه بر صرفه جویی  خصوصاً صرفه جویی در زمینه محیط زیست خصوصاً آب و انرژی و کاغذ از سوی دولت؛ دستورالعمل هایی تهیه شده که به زودی به کلیه دستگاه‌های اجرایی ابلاغ خواهد شد. مدیرکل دفتر ارزیابی ضمن  قدردانی از  مجموعه تلاشهای صنایع استان در بهبود وضعیت محیط زیست  گفت در بیستمین همایش ملی صنعت سبز کشور  که در هفته هوای پاک در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد خوشبختانه خوزستان برای دومین سال پیاپی بیشترین صنعت سبز را داشته است و رتبه اول را در این خصوص به خود اختصاص داده و ادامه داد  این امر نشان از رویکرد مدیریت استان است که نهایت تلاش خود را برای بهبود محیط زیست انجام می‌دهد. وی ضمن قدردانی از صنایع سبز گفت این شرایط در سال‌های بعدی جهت حفظ  وضع موجود که نیاز به جدیت بیشتری است سخت تر خواهد بود.

 وی در خصوص صدور مجوز بهره‌برداری صنایع گفت صنعت ملزم به رعایت ملاحظات زیست محیطی است  و نظارت بر این بخش بر  عهده سازمان حفاظت محیط زیست بوده  که قبلا به علت عدم برنامه های نظارتی قوی، بعد از صدور مجوز کمتر مورد بررسی قرار می‌گرفت، ولی امروزه با انجام خود اظهاری ها و فعالیت های بخش ایمنی بهداشت و محیط زیست صنایع،  این کار به صورت مستمر  به جدیت دنبال می شود .

مدیرکل دفتر ارزیابی  از تجربه مجموعه پتروشیمی عسلویه در اجرا و عملیاتی شدن فعالیت‌های زیست محیطی به عنوان یک تجربه خوب در مجموعه پتروشیمی نام برد و خواستار آن شد این تجربه در مجموعه پتروشیمی منطقه ویژه نیز اجرایی شود .

لازم به ذکر است در سال ۱۳۹۶ از بین ۸۱ واحد صنعتی خدماتی برگزیده صنعت سبز ۱۵ واحد صنعتی و خدماتی متعلق به استان خوزستان بوده که محیط زیست خوزستان رتبه اول را در این زمینه کسب  کرد، و در این مراسم با حضور استاندار و مسئولان کشوری از زحمات کارشناسان بخش محیط زیست صنایع برتر تقدیر  شد.
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار