تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۴
کد خبر: ۱۷۸۷۷۰
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
سرپرست معاونت اداره‎کل میراث فرهنگی خوزستان از استحکام‎بخشی و ساماندهی اثر تاریخی ثبت ملی شده "قلعه‎تُل" با همکاری شهرداری قلعه‎تل خبر داد.
محمدحسین ارسطوزاده سرپرست معاونت میراث فرهنگی  با اشاره به بازدید از اثر تاریخی قلعه‎تل در این شهر گفت: این بازدید با هدف بررسی آسیب‎های وارد شده به اثر ارزشمند تاریخی "قلعه‎‌تل" و ایجاد زمینه لازم برای مرمت اضطراری و استحکام‎بخشی آن صورت گرفت.

وی با بیان این‎که در این بازدید، جوانب مختلف اثر مورد بررسی قرار گرفت بیان داشت: مقرر شد در مرحله نخست محوطه اثر از گیاهان خودروی آسیب‎رسان پاکسازی شود.

ارسطوزاده اظهار کرد: همچنین بنا شد پس از مرمت حفاظتی بنا، استحکام‎بخشی و رفع خطر از آن که در حوزه فعالیت تخصصی اداره‎کل میراث فرهنگی است، این اداره‎کل و شهرداری در اقدامی مشترک، مسیر‌های دفع آب‎های سطحی را نیز پاکسازی و بازگشایی نمایند.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی دفع و جمع آوری نخاله و زباله‎ها از درون و اطراف محوطه، نصب تابلو‌های معرفی اثر و ایجاد بستر برای حضور و فعالیت‎های فرهنگی و خدمات‎رسانی به گردشگران را از دیگر اقداماتی عنوان کرد که قرار است با همکاری شهرداری انجام شود و اذعان داشت: برای پاکسازی و ساماندهی محوطه قرار بر این شد تا شهرداری تعدادی نیرو در اختیار میراث فرهنگی قرار دهد.

این مقام مسئول با تأکید بر این‎که جلب سرمایه‎گذار، روشی موثر و اساسی برای بهره‎برداری و حفاظت از این بنا و محوطه پیرامون آن است افزود: مرمت و احیاء این اثر تاریخی، فرصتی مغتنم برای توسعه گردشگری این منطقه خواهد بود.

شایان ذکر است، بنای قلعه تل در شهر تاریخی قلعه‎تل در شمال استان خوزستان حد فاصل شهرستان‌های باغملک و ایذه در مسیر شاهی استان فارس و خوزستان قرار دارد. بنای اولیه قلعه تل نیز حدود سال ۱۷۹۰ میلادی ساخته شده است. همچنین شهر قلعه‌تل که یکی از شهر‌های باستانی ایران محسوب می‎شود در شرق اهواز و در سمت راست جاده ارتباطی اهواز ـ. (هفتکل) ـ. باغملک ـ. ایذه ـ. اصفهان، پس از عبور از شهر باغ‌ملک قرار دارد که یکی از مکان‎های تاریخی خوزستان می‎باشد. این شهر میراث تاریخی ایلامیان است و در گوشه‎گوشه مساحت ۸/۶ کیلومتری خود بنا‌هایی از دوران‌های مختلف تاریخی از ایلامیان و ساسانیان گرفته تا قاجار را جای داده است.

مرجع / باشگاه خبرنگاران
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار