تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۲
کد خبر: ۱۷۸۹۶۹
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
برای نخستین بار ٢ هزار راس گوسفند زنده صبح امروز(چهارشنبه) از رومانی با هواپیمای باری 330 پهن پیکر ایرباس وارد فرودگاه امام شد. عملیات ترخیص آن توسط گمرک فرودگاه در اسرع وقت انجام می شود.
  مسئولان شرکت پشتیبانی امور دام اعلام کردند، روند واردات که از بامداد امروز با ورود 2 هزار راس دام زنده آغاز شده، تا آخر هفته ادامه دارد تا مجموع واردات به 50 هزار راس برسد. این محموله های دامی از کشورهای مختلف وارد می شود.
نیاز داخلی کشور به گوشت قرمز سالانه 100 تا 150 هزار تن است که تولید داخلی جوابگوی مصرف نیست براین اساس مجوز واردات آن صادر شد.
طبق برنامه دولت، گوشت قرمز با ارز رسمی ۴۲۰۰ تومانی با هدف تنظیم بازار و دسترسی اقشار کم درآمد و دهک های پایین جامعه از کشورهای مختلف از جمله برزیل، اسپانیا، رومانی و کشورهای آسیای میانه و روسیه تامین و عرضه می شود.
چندی پیش علیرضا رفیعی پور رییس سازمان دامپزشکی کشور گفته بود امسال مجوز واردات ۲۴۰ هزارتن گوشت قرمز صادر شده که 2 برابر سال گذشته است.
به گفته وی، روزانه 100 تا 150 هزار تن واردات گوشت گرم و سالانه 130 هزار تن گوشت منجمد برزیلی در کشور توزیع می شود اما نوسان ارزی و قاچاق دام سبب شده تا در این بازار التهاب ایجاد شود.
پیش بینی می شود با واردات این تعداد دام زنده از رومانی، قیمت گوشت در بازار کاهش یابد.
«حمید ورناصری» مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور چندی پیش در این رابطه به ایرنا گفت: ورود دام زنده به کشور علاوه بر اشتغالزایی در سطح کشتارگاه ها، روند کاهش قیمت دام زنده، گوشت قرمز، لاشه و آلایش را در پی خواهد داشت.
وی اظهارداشت: برنامه ریزی واردات روزانه دام زنده گوسفندی از کشور های مختلف دارای پروتکل بهداشتی با سازمان دامپزشکی صورت پذیرفته که بصورت روزانه کشتار و به بازار عرضه شود که به طور حتم این اقدام در کاهش قیمت دام زنده، لاشه ،آلایش (کله و پاچه، دل و جگر) تاثیر خواهد داشت.
مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام اضافه کرد: قیمتگذاری گوشت تازه وارداتی و گوشت استحصالی از دام زنده وارداتی توسط سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان انجام می شود؛ البته وظیفه وزارت جهاد کشاورزی تامین است و این اقدامات نیز تاکنون در راستای این وظیفه بوده و برنامه ریزی توزیع و شبکه های توزیع نیز از سوی وزارت صنعت ، معدن و تجارت انجام می شود.
وی ادامه داد: از ابتدای سال تاکنون بیش از ۱۲۰ هزارتن انواع گوشت قرمز، وارد کشور شده است.
مرجع / ایرنا
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار