تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۵
کد خبر: ۱۸۰۱۰۸
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
رئیس اداره پارک ملی دز از زنده‌گیری گونه کمیاب "رودک عسل‌خوار" که به کندوهای عسل منطقه حمله و سبب خسارت به کندوها شده بود خبرداد و گفت: بعد از زنده‌گیری این گونه کمیاب در جنگل‌های پارک ملی دز رهاسازی شد.
اهواز|گونه کمیاب "رودک عسل‌خوار" در پارک ملی دز رهاسازی شد

 از جمله پارک‌های ملی ایران، پارک ملی دز است که در شمال خوزستان و شهرستان شوش واقع شده که از شمال به منطقه هفت تپه، از غرب به منطقه حسین آباد و از شرق نیز به شهرستان شوشتر وصل و وسعت این پارک نیز 17 هزار و 895 هکتار است.

پارک ملی دز محل سکونت حیوان‌های کمیاب بومی و غیربومی مختلفی است که در همین زمینه رضا قپانچی‌پور، رئیس اداره پارک ملی دز به مراجعه یکی از زنبورداران منطقه به اداره این پارک اشاره و اظهار داشت:  این مراجعه کننده به ارائه گزارش از حمله شبانه یک حیوان ناشناس به برخی کندوهای عسل این منطقه پرداخت و از تخریب تعدادی از این کندوها خبرداد.

وی ادامه داد: باحضور محیط‌بانان اداره پارک ملی دز در محل نگهداری کندوهای عسل منطقه و با بررسی شواهد میدانی، "رودک کندوها" به عنوان حیوان مهاجم به کندوهای عسل منطقه شناسایی شد.

رئیس اداره پارک ملی دز عنوان کرد: محیط‌بانان با قرار دادن تله بدون هیچگونه ورود آسیب به "رودک عسل‌خوار" موفق به زنده‌گیری آن شدند و در پایان نیز در جنگل‌های پارک ملی دز رهاسازی شد.

قپانچی‌پور با اشاره به این‌که براثر حمله شبانه "رودک عسل‌خوار" به بیش از 20 جعبه از کندوهای منطقه آسیب وارد شده است، گفت: از اقدام شایسته زنبودار در اطلاع‌رسانی به اداره محیط زیست و حفظ جان این‌گونه کمیاب تقدیر و تشکر می‌کنیم.

 "رودک عسل‌خوار" باتوجه به علاقه‌ بسیار به عسل به این اسم نامگذاری شده و از ویژگی آن می‌توان به  جسورترین، نترس‌ترین و باهوش ترین حیوان نام برد. این گونه کمیاب از خانواده راسوها و بومی آفریقا، آسیای غربی و شبه‌قاره هند است.

مرجع / تسنیم
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار