تاریخ انتشار: ۱۰ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۳
کد خبر: ۱۸۰۸۶۸
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
استاندار خوزستان:
استاندار خوزستان گفت: با توجه به بارش‌های یکشنبه و دوشنبه در استان‌های دیگر، در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه آورد این آب‌ها به سمت خوزستان می‌آید و حداقل پنج روز به طور حاد گرفتار هستیم. 

 غلامرضا شریعتی در ارائه گزارش آخرین وضعیت خوزستان به وزیر کشور که امروز از طریق ویدئوکنفرانس انجام شد، اظهار کرد: با توجه به بارش‌های پیش رو و طبق برآوردها ظرف پنج روز آینده 2 میلیارد و 956 میلیون مترمکعب آب وارد خوزستان می‌شود.

وی افزود: اکنون نیز آورد سد دز و کرخه نسبت به آوردهای قبلی افزایش یافته است اما آورد کارون کمتر شده است.

استاندار خوزستان گفت: طبق برآوردها در 14 روز آینده حدود 6 میلیارد متر مکعب وارد خوزستان می‌شود که امیدواریم پیش‌بینی ها خطا داشته باشند. 

وی افزود: همچنین برای 20 فروردین‌ماه بارش دیگری برای خوزستان پیش‌بینی شده است.

شریعتی بیان کرد: تاکنون با چنگ و دندان از شهرها و روستاها محافظت کرده‌ایم. تنها در منطقه بامدژ اهواز دو روستا درمعرض آسیب هستند و سیل‌بند آنها شکسته شده است اما مردم حاضر به ترک منطقه نیستند و ما مراقبت کرده‌ایم.

وی تصریح کرد: برخی روستاها تخلیه شده‌اند اما سیل‌بندهای این مناطق شکسته نشده است و مشکلی ندارند و برای پیشگیری تخلیه شده‌اند.

استاندار خوزستان گفت: شهر رفیع در معرض خطر بود که ورودی رودخانه به سمت تالاب هورالعظیم باز شد و رهاسازی آب به سمت هورالعظیم در حال انجام است. در بخشی دیگر که احتمال برگشت آب به سمت شهر وجود دارد نیز سیل‌بند در حال تقویت است.

وی ادامه داد: یک ساعت پیش نیز سیل‌بند منطقه‌ای از سوسنگرد دچار شکستگی شد که اکنون در حال تخلیه دو روستای ابوفروش و عصافره هستیم اما سیل‌بندها درحال تقویت است تا از ورود آب به روستاها جلوگیری کنیم و تنها برای احتیاط، آمادگی لازم برای تخلیه روستاها فراهم شد.

شریعتی بیان کرد: در حال حاضر مشکل خاصی نداریم اما تهدید مشکلات خاص وجود دارد. 

وی افزود: اکنون حجم مخزن خالی در سد دز حدود 250 تا 300 میلیون مترمکعب است البته هنوز میزان حجم خالی سد دز به 300 میلیون مترمکعب نرسیده که انتظار داریم فردا به این میزان برسد.

استاندار خوزستان گفت: اکنون میزان خروجی آب از سد دز 1850 مترمکعب بر ثانیه و ورودی آن 1150 مترمکعب بر ثانیه است. همچنین میزان خروجی آب از سد کرخه 710 مترمکعب بر ثانیه و ورودی آن 960 مترمکعب برثانیه است. خروجی از کارون نیز 1300 مترمکعب بر ثانیه و ورودی به همین میزان است که از این بابت شرایط مناسبی وجود ندارد.

شریعتی با ابراز نگرانی در خصوص آورد دز، گفت: نگرانی ما در دز است زیرا طبق مدل‌های جدید، آورد دز افزایش می‌یابد  و ممکن است مجبور شویم خروجی دز  را به 2 هزار مترمکعب بر ثانیه افزایش دهیم که در این شرایط روستاها و شهرهای بیشتری را تهدید می‌کند. 

شریعتی افزود: با خروجی 1300 مترمکعب بر ثانیه از کارون و خروجی 2 هزار مترمکعب بر ثانیه از دز در مجموع 3 هزار و  300 مترمکعب خروجی در محدوده اهواز است که در این شرایط اهواز در خطر قرار می‌گیرد.

شریعتی بیان کرد: شب گذشته سوسنگرد وضعیت بحرانی داشت که با گسیل امکانات، از شهر حفاظت شد اکنون نیز در حال کار در این محدوده هستیم. 

استاندار خوزستان گفت: با توجه به بارش‌های یکشنبه و دوشنبه در استان‌های دیگر، در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه آورد این آب‌ها به سمت خوزستان می‌آید و حداقل پنج روز به طور حاد گرفتار هستیم و بعد از آن گرفتاری کمتر می‌شود.

وی تصریح کرد: درخواست داریم در خوزستان حالت فوق‌العاده اعلام شود و ادارات در روزهای تعطیل نیز فعال باشند و همه دستگاه‌ها پای کار باشند و آمادگی لازم داشته باشند. تا روزهای سیزدهم و چهاردهم فروردین ماه که مشکلات بیشتری داریم با کمترین مشکل وضع را مدیریت کنیم.
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار