تاریخ انتشار: ۲۲ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۰
کد خبر: ۱۸۱۴۲۹
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
وزیر راه و شهرسازی تشریح کرد:
وزیر راه و شهرسازی گفت: بیش از ۱۴۳۸۰ کیلومتر انواع راه، حدود ۱۰۷۱۹ دستگاه ابنیه فنی و ۱۵۱ هزار و ۵۶۴ واحد شهری و روستایی، بر اثر وقوع سیل آسیب دیده است.

به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی، ضمن نادرست خواندن صدور مجوز در مسیر رودخانه‌ها اظهار داشت: مسیر آب نباید تصرف شود. حال این سوال که چه شخصی مجوز داده، همیشه مطرح بوده و در سال‌های گذشته شاهد بودیم که ویلا، ساختمان و حتی ساختمانی مانند هتل در بستر رودخانه ساخته بودند که توسط مراجع قضائی، حکم تخریب آن صادر شد.

وی افزود: در دهه گذشته این اتفاق افتاده و امروز بهترین فرصت است که اینگونه موارد، یک بار برای همیشه خاتمه یابد و از تکرار آن جلوگیری شود. همچنین مردم به نقاط امن منتقل شوند و اجازه دهیم که آب، خانه خود را پیدا کند.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه وقوع سیل یک آزمون مدیریتی، رزمایش و مانوری بود که بار دیگر جلوه‌ای از همبستگی مردم در ۸ سال دفاع مقدس را نشان داد، گفت: طبق دستور رئیس جمهور که ابلاغ شد، در حریم رودخانه دیگر خانه‌ای احداث نخواهد شد و خانه‌های فعلی نیز باید جابه جا شوند.

اسلامی با اشاره به گزارش تهیه شده مبنی بر آسیب دیدگی ۲۴ استان، ۲۱۳ شهرستان، ۲۶۹ شهر و حدود ۵۹۰۰ روستا گفت: بالغ بر ۱۴۳۸۰ کیلومتر انواع راه، حدود ۱۰۷۱۹ دستگاه ابنیه فنی، شامل آب‌رو، آب‌نما و پل آسیب دیده‌اند که از این تعداد، ۵۶۳ دستگاه شامل ۶۰ آب نما، ۴۴۷ آبرو و ۵۶ پل با دهانه ۶ متر تخریب شده که طبق برآورد، بیش از ۳ هزار میلیارد تومان هزینه جایگزین کردن است.

وی افزود: حدود ۴۰ کیلومتر از مسیر ۱۰۴ کیلومتری جاده خرم‌آباد-پلدختر تخریب سنگین شده که از ۴۰ کیلومتر، حدود ۱۲ کیلومتر باید اساسی ترمیم و بازسازی شود و ۲۰ کیلومتر نیز قابلیت بازسازی دارد؛ اما حدوداً در ۹ کیلومتر آن بدون اینکه تونل ساخته شود، نمی‌توان قادر به ادامه مسیر بود.

اسلامی با بیان اینکه ما به دنبال ساخت جاده دیگر در جای قبلی نیستیم، تصریح کرد: جاده‌هایی که سیل به آنها آسیب رسانده، دیگر آنجا موقعیت زمین شناسی اجازه نمی‌دهد که در همان جا بارگذاری برای ساخت جاده انجام شود.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به مساله اخذ عوارض آزادراهی از سیل زدگان گفت: هفته پیش اعلام کردیم که از خودروهای شماره پلدختر و خودروهای امدادی عوارض دریافت نشود که البته خودروهای امدادی طبق قانون معاف هستند.

محمد اسلامی گفت: عملیات اجرایی از روزهای نخست آغاز شده است و در محور خرم آباد- پلدختر مرحله دوم عملیات آزادراه در حال انجام است. راه جدید و کنارگذری نیز در دست اقدام است.

وی ادامه داد: امکانات به مسیرها گسیل شده است. یکی از معاونان در خوزستان مستقر هستند و دستورات ستاد بحران را اجرا می‌کنند.

وزیر راه و شهرسازی گفت: خط آهن در همه مسیرها فعال شده است و کار جدی بازسازی‌ها آغاز شده است و باید تا پایان امسال کار بازسازی‌ها تکمیل شود اما تکمیل ۹ کیلومتر راه پروژه سنگینی است که حدود ۲ سال زمان می‌برد و برای برطرف شدن مشکل تا تکمیل راه‌های اصلی کنارگذری احداث خواهد شد.

بیش از ۱۲ هزار نفر راهدار ۲۴ ساعته مشغول فعالیت هستند

اسلامی یادآور شد در مسیر یاسوج- شیراز زمین دچار رانش و شکاف شده است که باید مسیر جدید شناسایی شود که فعلاً شرایط عبور و ایمنی برقرار شده است. جا دارد از ۱۲ هزار راهدار و خانواده‌های آنها که در ایام نوروز در انجام مأموریت فعالیت داشتند و در مناطق سیل زده شبانه روزی تلاش می‌کنند تشکر و قدردانی کنم.

اسلامی گفت: در خوزستان به جز بخشی که اطلاعات اولیه را داشتیم نهایی نشده است. ۱۵۱ هزار و ۵۶۴ واحد شهری و روستایی آسیب دیده است که از این تعداد ۱۰۵ هزار واحد در روستاها و ۴۶ هزار و ۴۸۸ واحد در شهرها هستند که در مصوبه دولت ابلاغ شده مبلغ ۵۰ میلیون تومان برای احداث واحدهای شهری به اضافه ۱۲ میلیون تومان بلاعوض و برای روستاها ۴۰ میلیون تومان وام و ۱۰ میلیون تومان بلاعوض در نظر گرفته شده است.

وی افزود: برای هر واحد تعمیری مغازه‌ها و محل کسب ۵ میلیون تومان بلاعوض و ۱۵ میلیون تسهیلات، برای معیشت نیز ۵ میلیون بلاعوض و ۱۵ میلیون تسهیلات و برای واحدهای تجاری نیز ۴۵ میلیون تومان تسهیلات در نظر گرفته شده است. برای هر هکتار کشاورزی نیز مبالغی در نظر گرفته شده است که بعد از گلستان و مازندران اقدام خواهد شد. برای ساخت و سازها نیز کمک و اقدامات لازم انجام خواهد شد.

اسلامی درباره لزوم طرح جامع حفاظت از سیل و تخریب راه‌ها در سیل گفت: به دبیرخانه شورای عالی شهرسازی از اوایل فروردین ماه در شهرهایی که سیل داشتیم دستور بازبینی مسیل ها و حریم‌های رودخانه صادر شده است.

وی افزود: موضوع اصلی این است که حجم بارش و میزان آب نسبت به دوره بلندمدت ۵۰ سال گذشته بی سابقه بوده است بنابراین مفروضات در مطالعات تغییر کرده باید در طرح جامع جدید مدنظر و بازنگری شود. موضوع دوم طرح جامع حفاظت از سیلاب است که به صورت کلی و کلان در دولت مصوب شده و قرار شد وزارت راه و شهرسازی، نیرو وزارت شهرسازی به نوبه خود همکاری لازم را داشته باشند. موضوع سوم نیز این است که در بازنگری جدید به میزان آب و جاده‌ها توجه جدی شود و بویژه در محاسبات پل‌ها و خانه‌ها ملاک قرار گیرد.

وزیر راه و شهرسازی در پایان گفت: اقدام نابخردانه دولت آمریکا در قراردادن نام سپاه در لیست گروه‌های تروریستی موجب شد بار دیگر مردم عزیز کشورمان و همه صاحبان فکر قلم در کشور ما علیه آمریکا متحد شوند. امریکایی‌ها نشان داده‌اند که دشمنی آنها با مردم ما و منافع ملی ما یک دشمنی دیرینه است و شاهد اقدامات دولت آمریکا در جلوگیری از ارسال کمک‌ها به سیل زدگان بودیم. این مانور موجب همبستگی مردم شده و امیدوارم این همبستگی کمک کند که ما قدرتمندانه بازسازی را انجام دهیم و بار دیگر شاهد ارتقا کشور عزیزمان باشیم.
مرجع / مـهـر
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار