تاریخ انتشار: ۲۴ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۸
کد خبر: ۱۸۱۴۶۲
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
  مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان با تاکید بر مدیریت و کنترل سیلاب دشت‌ها به ویژه در اهواز، گفت: سیل بند سرتاسری شمال غرب اهواز به طول 26 کیلومتر برای جلوگیری از سیلاب کرخه و دز در حال ساخت است.
 
فرهاد ایزدجو با اشاره به ساخت سیل بند حفاظتی در غرب اهواز اظهار داشت: ساخت این سیل بند با طراحی سازمان آب و برق خوزستان و با دستور و پیگیری های استاندار خوزستان و همکاری چند دستگاه اجرایی و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء از سه روز پیش آغاز شده و رو به اتمام است که هر کدام از دستگاه ها بخشی از آن را برعهده گرفته و سازمان آب و برق نیز حدود 4،5 کیلومتر از آن را اجرا کرده است.
وی افزود: این سیل بند به طول 26 کیلومتر و ارتفاع سه متر از شمال غرب اهواز از رودخانه کارون در مقطع ابتدای دغاغله تا پلیس راه اندیمشک و شمال عین 2 کشیده شده است.
«سیلاب‌دشت» یا «دشت سیلابی» جلگه ای است در کنار رودخانه که اگر رود طغیان کند، سیل آن دشت را فرا می گیرد.
ایزدجو با اشاره به جریان سیلاب دشت‌ها به سمت اهواز، اضافه کرد: سیلاب دشت های رودخانه های دز و کرخه به دلیل طولانی مدت‌تر بودن رهاسازی از سدها نسبت به سال های نرمال، با دبی بیشتر از سال های نرمال جاری شده است.
وی توضیح داد: معمولا در این فصل، هنگام وقوع سیلاب، دبی رودخانه ها پس از تخلیه سیلاب های تسکین یافته، به اندازه دبی پایه است، اما در رویدادهای اخیر به دلیل بارش برف زیاد در بالادست و رطوبت زیاد حوضه های آبریز سدها دبی رودخانه کم نشده و به همین دلیل حجم سیلاب دشت‌ها بیشتر شده و به سمت اهواز حرکت کرده است.
ایزدجو با اشاره به برآوردهایی که از سیلاب دشت ها شده خاطرنشان کرد: به نظر می رسد این سیل بند حفاظتی برای سیلابی که به سمت اهواز جاری شده کافی است، اما با پایش شرایط در صورت نیاز می توان ارتفاع و استحکام سیل بند را متناسب با شرایط ، بیشتر کرد تا مانع ورود سیلاب از شمال غرب به اهواز شود.
وی همچنین با بیان اینکه با اقدامات انجام شده آبگرفتگی های محله عین 2 کاهش می یابد، گفت: سیلاب دشت ها از طریق کانال سلمان از دو جهت به رودخانه کارون و جنوب هورالعظیم در حوضچه شماره 5، هدایت می شود، این مساله می تواند در این بخش از هور که از کانون های ریزگرد است و آب کمتری دارد، تاثیرگذار باشد.
این مقام مسئول درباره راهکارها در صورت افزایش حجم سیلاب دشت ها نیز اظهار داشت: ارتفاع سیل بند و حجم تخلیه آنها باید افزایش یابد که برای بیشتر کردن خروجی امکان برداشت قطعه ای از راه آهن که به دلیل ارتفاع زیاد تخلیه آب را کند کرده است وجود دارد، البته این راهکار در صورت لزوم اجرا می شود.

*احتمال سرریز هورالعظیم
مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان در ادامه گفت: با توجه به افزایش رهاسازی آب از سمت کشور عراق، پیش بینی می شود ارتفاع آب در هورالعظیم بیشتر شود و برخی مناطق نزدیک هور که شیب کمتری دارند با آبگرفتگی مواجه شوند.
وی افزود: در حال حاضر با تمهیداتی که ایجاد شده، وضعیت در دشت آزادگان و رفیع بهتر از پیش بینی هاست، خروجی آب از رفیع زیاد است و ارتفاع آب در انتهای شاخه نیسان فروکش کرده است، تعداد زیادی از مردم که حاضر به تخلیه شهر نشده اند اکنون در اینجا زندگی می کنند.

*ادامه کاهش خروجی سدها
ایزدجو همچنین با تاکید بر ایمن بودن کامل سدهای استان گفت: سدهای خوزستان در وضعیت ایمنی و پایداری خوبی هستند و اطمینان می دهیم که هیچ خطری متوجه پایین دست نیست.
وی افزود: به رغم اینکه حجم خالی مخازن سدها کمتر از شرایط معمول است که این مساله ریسک رها سازی در زمان های پر بارش را بیشتر می کند، اما به دلیل مشکلات و آبگرفتگی هایی که در پایین دست داریم، برای مدیریت بهتر این مناطق، میزان خروجی ها از سدها کاهش یافته است.
ایزدجو اضافه کرد: امروز خروجی سد کرخه یک هزار و 400 مترمکعب در ثانیه، خروجی سد دز یک هزار و 350 مترمکعب درثانیه و خروجی سد گتوند یک هزار و 500 مترمکعب در ثانیه است.
وی با اشاره به پیش بینی بارندگی در 28 و 29 فروردین ماه اظهار داشت: بر اساس پیش بینی ها بارندگی ها کمتر از متوسط است که این مساله به ایجاد آمادگی در مخازن سدها برای بارش های اردیبهشت کمک می کند، بنابراین با توجه به اینکه افزایش رهاسازی آب مشکلاتی برای پایین دست بوجود می آورد، در تعیین خروجی سدها حداقل های مجاز را اعمال می کنیم.
ایزدجو اظهار داشت: بارش های بهاره تا اردیبهشت ماه می تواند غیرمنتظره و همراه با تغییرات شدید باشد، از سوی دیگر هواشناسی امکان پیش بینی دقیق این بارش ها را سه تا پنج روز قبل از وقوع ندارد، به همین دلیل حجم خالی مخازن باید برای پذیرش این بارش ها افزایش یابد.
به گفته وی میزان رهاسازی آب از سدها به سیلاب ورودی و حجمی که در مخزن سد ذخیره شده، بستگی دارد، به این معنی که هر چقدر حجم بیشتری از آب در سدها داشته باشیم امکان مهار سیلاب کمتری را خواهیم داشت.

*کاهش جریان کارون در اهواز
در ساعت 17 امروز جمعه ورودی به سد کرخه یک هزار و 477 و خروجی یک هزار و 406 مترمکعب درثانیه بوده و حجم ذخیره این سد 5.9 میلیاردمترمکعب است.
سد دز یک هزار و 523 ورودی و یک هزار و 306 مترمکعب درثانیه خروجی داشته و ذخیره آن 2.4 میلیارد مترمکعب است.
در سد گتوند ورودی یک هزار و 626 و خروجی یک هزار و 494 مترمکعب درثانیه و حجم ذخیره 4.3 میلیارد مترمکعب است.
در سد مارون نیز ورودی 135 و خروجی 200 مترمکعب بوده و حجم آن یک میلیارد مترمکعب است.
دبی رودخانه کارون امروز در اهواز سه هزار و 51 و در ملاثانی 2 هزار و 977 مترمکعب درثانیه است.
خروجی سدهای استان به ویژه سد کرخه در روزهای اخیر به صورت تدریجی کاهش داشته است. با این وجود حجم ذخیره سد کرخه هنوز 5.9 میلیارد مترمکعب است که از حجم نرمال آن 5.2 میلیارد مترمکعب بیشتر است.
سیلاب کرخه و دز تا کنون مناطق روستایی و شهری در شوش، اهواز، شوشتر، شادگان، کارون، دشت آزادگان، حمیدیه، باوی و هویزه را به زیر آب برده است. به دنبال سرریز کانال چمران در حمیدیه و کانال سلمان همچنین سرریز زهکش نیشکر دهخدا، محله عین 2 با سیلاب مواجه شد که بعد از آن استاندار خوزستان در روز چهارشنبه دستور تخلیه محله های عین2، گلدشت، کوی سیاحی، کوی سلیم آباد و کوی سادات را صادر کرد.
در پی این سیلاب، دستور تخلیه هفت شهر و بیش از 250 روستای خوزستان صادر شده و تا کنون 105 روستا را سیلاب گرفته است. به گفته وزیر کشور 400 هزار نفر در خوزستان در معرض سیلاب هستند.
مرجع / ایرنا
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار