تاریخ انتشار: ۳۱ فروردين ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۰
کد خبر: ۱۸۱۸۷۰
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره

رئیس جمهور گفت: دشمنان روی خشکسالی شدید ایران تبلیغ می‌کردند ولی دست خدا پرقدرت بود و جواب آنها را داد.

 حسن روحانی شامگاه شنبه در نشست شورای هماهنگی مدیریت بحران در اهواز با اشاره به اینکه امید به آینده خیلی مهم است، افزود: مردان خدا نه سست می‌شوند و نه احساس ضعف و ناتوانی و درماندگی می‌کنند. صابران کسانی هستند که نه خسته می‌شوند و نه احساس خستگی و سستی می‌کنند؛ آینده را کاملاً روشن می‌بینند

وی افزود: هرکس که بذر یأس می پاشد بر خلاف منطق اسلام و همه ادیان الهی حرکت کرده است؛ کاملاً به آینده کشور امیدواریم و حتی به آینده عدالت جهان به طور کامل امیدواریم. با این روشنایی آینده و این تصمیم قاطع باید مسیر خودمان را ادامه بدهیم.

روحانی تصریح کرد: دشمنان این سرزمین، انقلاب، نظام و مردم همیشه به دنبال پاشیدن بذر یأس بودند برای اینکه مردم را خسته کنند تا ایران الگو برای کشورهای منطقه نباشد و از اینکه ایران به صورت یک سد در برابر آنها ایستاده، بسیار عصبانی هستند و همه تصمیماتشان بر مبنای عصبانیت و عدم محاسبه درست نسبت به این منطقه و ملت است.

رئیس جمهور عنوان کرد: یکی از چیزهایی که سال‌ها ما در تحلیل‌های غرب و تبلیغات آنها می‌شنیدیم این بود که خشکسالی ایران را از پای درمی آورد؛ هم صهیونیست‌ها و هم آمریکایی‌ها تبلیغات می‌کردند و برخی هم با زبان علمی تبلیغ می‌کردند که ایران جای زندگی نیست و از بین خواهد رفت.

روحانی ادامه داد: اینها می‌گفتند که مردم ایران بدانند که ایران کشوری است که با خشکسالی از پای در می‌آید، غرب ایران با گرد و خاک و نمک از بین می‌رود، دریاچه ارومیه خشک می‌شود و به هیچ عنوان قابل احیا نیست، منطقه شمال غرب ایران باید کلاً جمع کنند بروند و می‌گفتند مابقی کشور را نیز خشکسالی و گرد و غبار مردم را از پای درمی آورد و یک بذر یأس و ناامیدی در سراسر ذهن مردم پراکنده کردند.

وی اظهار کرد: خداوند در بهار و فروردین امسال با دست پرقدرت خودش، ضربه اساسی بر این تفکر زد. اینقدر این تفکر شدید بود و مردم را تحت فشار قرار داده بود که خود من روزها و ساعت‌ها فکر می‌کردم که ما برای آینده ایران چه کار باید بکنیم. معنیش این نیست که الآن به آینده ایران فکر نکنیم و فکر کنیم مشکلی وجود ندارد نه این حرف نادرست است ولی این یک ضربه اساسی بر ایجاد یأس و ناامیدی استکبار جهانی و صهیونیست بود

رئیس جمهور با بیان اینکه مردم ما امروز امیدوار شدند البته خسارت سیل خیلی زیاد و عظیم است، گفت: خداوند در کنار رحمت، زحمت را برای یک عده از مردم و بندگان خوب فراهم کرده است. حالا اینکه خودمان مقصر هستیم و می‌توانستیم کاری کنیم یک بحث دیگر است.

روحانی توضیح داد: امروز با هلی کوپتر به سه استان لرستان، ایلام و خوزستان آمدیم؛ دریاچه سد کرخه را نیز در کنار اهواز و تالاب شادگان بازدید کردیم و برای من بسیار مهم بود که در این سیل اخیر سه حادثه از لحاظ روانی مرا تحت فشار قرار داد.

روحانی توضیح داد: امروز با هلی کوپتر به سه استان لرستان، ایلام و خوزستان آمدم؛ دریاچه سد کرخه را نیز در کنار اهواز و تالاب شادگان بازدید کردیم و برای من بسیار مهم بود که در این سیل اخیر، سه حادثه از لحاظ روانی مرا تحت فشار قرار داد.

وی افزود: اول گلستان و آق قلا که خیلی برای من نگران کننده بود؛ بعد حادثه پلدختر که همان شبی که بارندگی شدید بود با استاندار لرستان در تماس تلفنی بودیم و نزدیک ۱۲ شب هر دو نگران بودیم و من بیشتر چون ارتباط ما با پلدختر قطع شد و شب سختی بر من گذشت تا بارندگی قطع شد و فردا هلی کوپترها به لرستان رسیدند. از اینکه مردم جانشان در امان بود خیلی خوشحال شدم ولی خسارت وارد شد.

روحانی با اشاره به اینکه چقدر مردم خوب و با روحیه و صبور هستند، تصریح کرد: در بخشی از پلدختر تمام خانه‌ها از بین رفتند و قاعدتاً در آن منطقه باید منازل را جابجا کرد. خیلی فشار سنگینی است که طرف خانه و زندگی داشته و یک باره خانه منهدم و همه وسایل منزل از بین رفته است. در روستاها نیز مردم روحیه داشتند.

رئیس جمهور گفت: با وجود مشکلات بسیار مردم روحیه خوبی داشتند؛ بار سنگینی بر دوش دولت و نیروهای مسلح گذاشته شده ولی هیچ تردیدی ندارم که ملت ایران این بار را به خوبی به زمین خواهد گذاشت. امیدوارم که دولت هم بتواند به خوبی از این آزمون سربلند بیرون بیایم؛ به این مسئولان، مدیران کل، سپاه و ارتش و نیروی انتظامی، وزارتخانه‌ها و استانداری که ۳۳ روز خانه نرفته، افتخار می‌کنم.

روحانی بیان کرد: دوره مسئولیت‌ها زودگذر است ولی افتخارات ملی برای همیشه در تاریخ کشور ثبت می‌شود؛ مردم یک افتخار بزرگی را در این حادثه آفریدند و برادری و مهربانی کردند و کنار یکدیگر بودند. قطعاً هیچ لذتی بالاتر از لذت دستگیری برادر، دوست، همسایه، همشهری و هموطن نیست؛ کار بسیار عظیم و بزرگی است که خداوند فرصت خدمتگزاری به مردم را بدهد.

وی با اشاره به اینکه خداوند در این فروردین این فرصت خدمت به مردم، تواضع در برابر مردم و حمایت از مردم را به ما داد، اظهار کرد: مسئله برق و گاز و آب از جمله مسائل مطرح در حوادث غیرمترقبه است؛ کار بزرگی انجام شده و خدمات دولت یک روز هم متوقف نشده است. پمپ بنزین‌ها یک روز بدون بنزین نبود؛ برق و مخابرات برای ارتباطات مردم قطع نشده است. کاری که بهداشت و درمان انجام داده بسیار ارزشمند است و بیماری مسری و عفونی مشاهده نمی‌کنیم.

روحانی با اشاره به بازدید خود از اردوگاه اسکان اضطراری سیل زدگان در ورزشگاه تختی اهواز عنوان کرد: اردوگاه اهواز را ساعاتی قبل بازدید کردم و عده‌ای از خانواده‌ها در ارودگاه بودند و روستاهای آبگرفته هنوز شرایط بازگشت را ندارند و همه از خدمات هلال احمر و رسیدگی‌ها رضایت داشتند و همه کادر شبانه روز تلاش و فعالیت می‌کنند هرچند همه پای کار بودند ولی اولین قدم را جوانان و خود مردم برداشتند؛ یک آزمایشی خداوند برای ما قرار داد و امیدوارم برای گذراندن این مشکلات تا پایان کنار هم باشیم.

روحانی گریزی به زمان جنگ زد و گفت: لحظه سقوط خرمشهر در اصفهان با خلبانان جلسه داشتم و آن موقع اشک در چشم همه حلقه زد و در مقابل این روزها وقتی اعلام کردند که اهواز در معرض محاصره سیلاب قرار دارد؛ خیلی نگران و ناراحت شدم.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه هیچ روزی بهتر از سوم خرداد ۶۱ نداریم، بیان کرد: همه مردم خوزستان مرزبان ایران هستند و در مقابل هرکسی چشم طمع به ایران داشته باشند باز هم ایستادگی می‌کنند. موقع اعلام درخطر بودن اهواز وزیر نیرو و وزیر کشور را به اهواز اعزام کردم. همه مردم برای دفاع و حفظ اهواز پای کار آمدند. هنوز هم تمام اطراف اهواز پر از آب است ولی شرایط خطرناکی نیست و امیدوارم از شرایط مد هم عبور کنیم و خرمشهر، شادگان و ابادان مشکلی نداشته باشند.

روحانی اضافه کرد: امتحان بزرگ را در پیشگاه ملت ایران، خداوند و تاریخ از سوی مردم و مدیران پشت سر گذاشته ایم. مبنای ما باید بر این باشد که این ترسالی ادامه دارد و نمی دانم تا چه زمانی ادامه دارد. اگر سال آینده هم همین وضعیت را داشته باشیم؛ کسی بر ما نمی بخشد؛ به هر حال ۱۰۰ سال گذشته حادثه این چنینی نداشتیم و حالا شاید قبل از آن هم نبوده است.

وی ادامه داد: در این کشور سیل آمده ولی اینکه ۲۴ تا ۲۵ استان همزمان گرفتار شوند، همچنین حادثه‌ای نداشتیم و الحمدلله به خاطر فداکاری مردم، همه نیروهای امداد و نجات تلفات انسانی و کشته‌ها حداقل بوده است. ۷۶ نفر تلفات داشتیم که برخی از آنها به سیلاب مربوط نمی شده است.

رئیس جمهور عنوان کرد: در عین حال امروز به بعد بسیار برای ما مهم است و تا اینجا من فکر می‌کنم که مردم بالاترین نمره را دارند و بعد هم دولت، نیروهای مسلح و غیره پشت سر مردم نمره قابل قبولی در این حادثه دارند. از امروز به بعد کار ما مشکل تر است؛ مردمی که در چادر و کمپ هستند و هوا از امروز به بعد در خوزستان گرم می‌شوند و خیلی سخت و مشکل است. روحانی گفت: برآورد خسارت باید هرچه سریع‌تر باشد و شاید بگویند که شرایط مشکل است و آبگرفتگی مانع بازدید است ولی خانه، مغازه، مراکز تولیدی و بخش‌های مختلف کشاورزی و آنهایی که روشن و واضح است، سریع‌تر باید تعیین خسارت و پرداخت شود.

مرجع / مـهـر
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار