تاریخ انتشار: ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۶
کد خبر: ۱۸۲۱۰۱
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
گرانی محصولات در بنگاه‌های اقتصادی با پارامترهای متعددی در علم اقتصاد وابسته است که آن را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد اما در این بین برخی افراد به‌بهانه‌های واهی و با هدف سودجویی از شرایط موجود دست به تغییر قیمت‌ها در بازار می‌زنند.
   گرانی محصولات در بنگاههای اقتصادی به پارامترهای متعددی در علم اقتصاد وابسته است که آن را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد اما در این بین برخی افراد به‌بهانه‌های واهی و با هدف سودجویی از شرایط موجود دست به تغییر قیمت‌ها در بازار می‌زنند.

پیاز، یکی از محصولاتی است که اخیراً توسط سودجویان و به‌بهانه کمبود به‌دلیل بارندگی شدید به محصولی لاکچری تبدیل شده است که مبلغ آن در بهبهان به 140 هزار ریال رسیده و اعتراض شهروندان را در سایه عدم نظارت نهادهای مرتبط برانگیخته و شوخی‌های مجازی را نیز با آن به‌دنبال‌داشته است.

یکی از بازاریان  اظهار داشت: ما نیز تعیین‌کننده این قیمت نیستیم و محصول خود را از میدان تره‌بار تهیه کرده و پس از محاسبه میزان سود مصوب آن را به دست مشتریان می‌رسانیم.

وی افزود: اخیراً برخی به‌بهانه‌های متعددی اعم از بارندگی شدید، سیل و آفت زدن محصول در زمین‌های کشاورزی دست به گران شدن محصولاتی اعم از پیاز کرده که در بازار آن را محصول لاکچری خطاب می‌کنند.

این بازاری بیان کرد: ما هم مشتاق هستیم محصولات با قیمت واقعی خود به‌فروش رسیده تا عامه مردم قدرت خرید انواع محصولات تره‌بار را داشته باشند اما متأسفانه برخی به‌دنبال عدم نظارت کافی دست به اقدامات سودجویانه می‌زنند.

یکی از شهروندان در این باره گفت: متأسفانه هرکس با انصاف خودش قیمت می‌دهد زیرا پیاز را در نقاط مختلف شهر از 70 هزارریال تا 140 هزار ریال در مغازه‌ها و بازارهای‌ میوه‌فروشی عرضه می‌کنند

وی ادامه داد: جای تعجب دارد که بهبهان خود یکی از تولیدکنندگان این محصول است اما با چنین قیمت‌های‌ سرسام‌‌آوری موجب برهم زدن آرامش بازار می‌شود که انتشار آن در فضای مجازی به این مسئله بیشتر دامن می‌زند.

محمد درخشان، رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان بهمئی، در واکنش به اخبار "قیمت پیاز در بهمئی نجومی شد، پیشی گرفتن قیمت پیاز از دلار و قیمت نجومی در شهرستانی که قطب تولید پیاز است" که در رسانه‌های محلی منتشر شده بود واکنش نشان داد و گفت: در شهرستان بهمئی بازرسی‌ها به‌صورت روزانه در دو نوبت صبح و عصر توسط بازرسان اداره صنعت، معدن و تجارت، اتاق اصناف و اداره تعزیرات حکومتی در حال انجام بوده و بازار تحت کنترل است.

وی ادامه داد: در خصوص افزایش قیمت پیاز، اولاً شهرستان بهمئی قطب تولید پیاز نیست و صرفاً مصرف‌کننده است و قیمت این محصول تاکنون از 11 هزار تومان بالاتر نرفته است و با توجه به اینکه میوه و تره‌بار شهرستان بهمئی از بازار بهبهان تأمین می‌شود، قیمت‌ها هم متأثر از قیمت بازار بهبهان است.

محمد درخشان تصریح کرد: صادرات بی‌رویه پیاز به کشورهای همسایه و مشکلاتی که در روزهای اخیر به‌دلیل وقوع بارندگی و سیل برای کشاورزان ایجاد شد، منجر به افزایش قیمت و کمبود پیاز در بازار کشور شده است که امیدواریم در روزهای آینده قیمت این محصول به حالت عادی برگردد.

مرجع / تسنیم
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار