تاریخ انتشار: ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۷
کد خبر: ۱۸۲۴۱۸
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
مدیرکل هواشناسی خوزستان با اشاره به وقوع ناگهانی گرد و غبار در استان، گفت: جای تعجب دارد که کانون‌های گرد و غبار با این حجم سیلاب فعال شده‌اند زیرا تصور می‌شد به این زودی فعال نشوند.

محمد سبزه‌زاری  با اشاره به گرد و غبار صبح امروز در خوزستان اظهار کرد: روز گذشته نقشه‌های هواشناسی به صورت سیستماتیک وقوع گرد و غبار را نشان نمی‌دادند اما برخی نقشه‌ها شرایط همرفتی را در کل منطقه نشان می‌داد.

وی افزود: طبق نقشه‌های هواشناسی انتظار می‌رفت گرد و غبار اواسط روز رخ دهد در نتیجه جهت اطمینان بیشتر منتظر آپدیت آخرین نقشه‌های هواشناسی در ساعت 4:30 بامداد شدیم اما متاسفانه این پدیده در اوایل وقت امروز رخ داد.

مدیرکل هواشناسی خوزستان گفت: گرد و غبار امروز آبادان و خرمشهر از سوی کویت و با منشاء خارجی رخ داده، اما گرد و غبار اهواز و شادگان ناشی از فعال شدن کانون‌های گرد  غبار داخلی بوده است.

وی افزود: علی‌رغم اینکه سیستم هواشناسی کویت به کشورهای بزرگی نظیر آمریکا و انگلستان متصل است، اما این کشور نیز اخطاریه‌ای مبنی بر وقوع گرد و خاک صادر نکرده است و این موضوع نشان می‌دهد که جریان همرفتی نه تنها در ایران بلکه در کل جهان، به صورت صد در صد قابل پیش‌بینی نیست.

سبزه‌زاری تصریح کرد: وقوع گرد و غبار ناشی از کانون‌های گرد و غبار داخلی با این حجم سیلاب و بارندگی نشان از این است که آب به سمت کانون‌های گرد و غبار نرفته تا این کانون‌ها تثبیت شوند. هواشناسی نیز اطلاعی از میزان خشک بودن این کانون‌ها نداشته است. جای تعجب دارد که با این حجم سیلاب با این شرایط فعال شده‌اند زیرا تصور می‌شد به این زودی فعال نشوند و غافلگیر شدیم.

وی عنوان کرد: برای پیش‌بینی دقیق‌تر از وقوع گرد و غبار باید اطلاعات آبگیری یا خشک بودن کانون‌های گرد و غبار در اختیار هواشناسی قرار بگیرد.

مدیرکل هواشناسی خوزستان یا اشاره به وضعیت وقوع گرد و غبار، گفت: با توجه به وزش باد احتمال می رود این وضعیت گرد و غبار به صورت متناوب در روز جاری ادامه داشته باشد.

وی با اشاره به وقوع گرد و غبار و عدم تعطیلی مدارس، بیان کرد: گرد و خاکی باعث تعطیلی مدارس می‌شود که میزان غلظت آن بیش از 700 میکروگرم بر مترمکعب باشد که در اهواز چنین شرایطی نداشتیم. همچنین بسیاری تصور می‌کنند که اگر این میزان گرد و غبار در یک ساعت رخ دهد باید مدارس تعطیل شوند در صورتی که در کل جهان در صورتی مدارس تعطیل می‌شوند که میانگین غلظت در طول روز بالا  باشد نه در بازه زمانی یک تا دو ساعت.

سبزه‌زاری تصریح کرد: صبح امروز بیشترین میزان گرد و غبار در بندر ماهشهر با بیش از یک هزار و در اهواز 444 میکروگرم مترمکعب بوده است. همچنین میزان گرد و غبار در ساعت 8:00 صبح امروز در اهواز 171 میکروگرم مترمکعب است که این میزان گرد و غبار نیازی به تعطیلی ندارد و حتی برای سلامتی جای نگرانی ندارد.
پیش از این نیز مدیرکل هواشناسی خوزستان از عدم آبگیری اغلب کانون‌های گرد و غبار خوزستان در سیل اخیر خبر داده و عنوان کرده بود اگر یک ماه بارندگی نداشته باشیم، مجدداً کانون‌های گرد و غبار فعال می‌شوند.
مرجع / ایسنا
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار