تاریخ انتشار: ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۱
کد خبر: ۱۸۲۴۳۶
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
گرد و غبار امروز اهواز و شادگان که ناشی از کانون‌های داخلی بود؛ نشان داد که نه تنها سیلاب با حجم وسیعش نتوانسته کانون‌های ریزگرد داخلی را تثبیت کند بلکه از تشنه بودن این کانون‌ها خبر داده است.
شرایط جوی امسال طوری رقم خورد که 25 استان کشور را درگیر سیلاب کرد به طوری که در برخی نقاط در شیراز سبب مرگ 17 نفر، در گلستان سبب غرق آبی شدن شهرها، در لرستان سبب بی‌خانمان شدن  مردم و در نهایت در خوزستان سبب ویران شدن روستاها و مزارع کشاورزی، مرگ احشام، از بین رفتن محصولات و انتقال آب و پر آب شدن هورالعظیم در ایران  و عراق که اغلب مواقع بدترین کانون گرد و خاک استان بود شد.

بارش‌های بی‌سابقه و چشم‌گیر جوی در فروردین 98 نوید یک سال خوش آب و هوا در خوزستان را می‌داد به طوری که رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست کشور در همایش ملی چالش‌ها، بحران‌ها و فرصت‌های محیط زیست ایران که در دی‌ماه سال گذشته برگزار شده بود گفت: خوشبختانه به دلیل بارش‌های جوی به جز استان سیستان بلوچستان، در جایی از کشور گرد و غبار نخواهیم داشت و هوای آلوده شهرها حاصل صنعت نفت و خودروسازی است.

اما امروز 14 اردیبهشت 98 برخلاف اظهار نظر رئیس سازمان محیط زیست کشور همچنین مسئولان سازمان هواشناسی مبنی بر بارش‌های جوی در اغلب مناطق استان خوزستان از همان اوایل صبح اغلب شهرهای استان خوزستان با پدیده گرد و خاک با غلظتی بیش از حد مجاز رو به رو شدند.

محمد سبزه‌واری مدیرکل سازمان هواشناسی خوزستان درباره وقوع پدیده گرد و خاک در استان خوزستان از داخلی بودن منشا گرد و خاک اهواز و شادگان خبر داد و اظهار داشت: گرد و غبار امروز در اهواز و شادگان ناشی از فعال شدن کانون‌های داخلی گرد و خاک است.

وی افزود: وقوع گرد و غبار ناشی از کانون‌های گرد و غبار داخلی با این حجم از سیلاب و بارندگی نشان از این است که آب به سمت کانون‌های گرد و غبار نرفته است تا این کانون‌ها تثبیت شوند.

هژیر کیانی دبیر انجمن دوستداران محیط زیست خوزستان نیز درباره پدیده گرد و غبار امروز گفت: با وجود وقوع سیلاب در خوزستان اما همچنان شاهد وقوع پدیده گرد و غبار توسط کانون‌های داخلی در شرق اهواز و غیزانیه هستیم و این موضوع نشان می‌دهد که در سیلاب اخیر آب وارد این کانون‌ها نشده است.

به گزارش تسنیم، از روزهای ابتدایی فروردین‌ماه امسال استان خوزستان در وضعیت بی سابقه‌ای قرار گرفت به طوری بارش‌های جوی و انتقال آب از بالادست به پایین سبب شده بود که دریچه‌های سدهای این استان برای مدت بیش از یک هفته باز باشند و این موضوع سبب وارد شدن خسارت به شهرهای پایین دست رودخانه‌ها و سدها شد و در این بین میلیون‌ها متر مکعب آب از کشور جهت مقابله با بحران و حفظ جات مردم در پایین از کشور خارج شد.

گرد و غبار امروز اهواز و شادگان که ناشی از کانون‌های داخلی بود؛ نشان داد که نه تنها سیلاب با حجم وسیعش نتوانسته کانون‌های ریزگرد داخلی را تثبیت کند بلکه از تشنه بودن این کانون‌ها خبر داده است که مسئولان می‌توانستند با استفاده از طرح و برنامه‌های از پیش تعیین شده در اولین فرصت به سیراب کردن کانون‌ها بپردازند.

مرجع / تسنیم
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار