تاریخ انتشار: ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۰
کد خبر: ۱۸۲۵۶۴
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
  رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت:با وجود مشکلات ناشی از بحران سیلاب و برخی نارسایی ها ، تاکنون 50درصد سطح اراضی زیرکشت گندم استان برداشت شده است.
کیخسرو چنگلوایی افزود: تاکنون حدود 700هزار تن گندم کشاورزان خوزستانی به انبارها و سیلوهای استان انتقال یافته است.
وی پیش بینی کرد در سال زراعی 1398-1397 میزان خرید گندم به نرخ تضمینی ، 15درصد نسبت به سال زراعی گذشته افزایش یابد.
سال زراعی گذشته حدود یک میلیون و 130هزار تن گندم با نرخ تضمینی از کشاورزان گندم کار خوزستان خریداری شد.
رئیس سازمان جهادکشاورزی خوزستان افزود: تاکنون 87درصد بهای گندم و 80درصد بهای محصول دانه روغنی کلزا پرداخت شده است ضمن اینکه مبالغ به صورت یکجا و کامل به حساب کشاورزان واریز شد.
چنگلوایی از ورود و دخالت دلالان و واسطه ها با هدف اخلال در روند خرید گندم به نرخ تضمینی ابراز نگرانی کرد و از دستگاه های انتظامی ، امنیتی و قضایی خواست مبارزه قاطع با پدیده قاچاق گندم را در دستور کار خود قرار دهند.
وی گفت:با توجه به اینکه بخش کشاورزی ، تنها بخش اقتصادی کشور است که تاثیرپذیر از تحریم های غیرقانونی امریکا نیست برخی در راستای اهداف دشمنان با خرید گندم و حتی امحا آن تلاش می کنند امنیت غذایی کشور را با چالش رو به رو کنند.
رئیس سازمان جهادکشاورزی خوزستان از کشاورزان خوزستانی تقاضا کرد برای خنثی کردن ترفند عوامل بدخواه و ناکامی دلالان سودجو ، محصول گندم و کلزای خود را به مراکز دولتی عرضه کنند.
چندی پیش نیز مدیرکل غله و خدمات بازرگانی منطقه چهار کشور نسبت به دخالت دلالان در فرایند خرید تضمینی گندم هشدار داد و از کشاورزان خواست گندم تولیدی خود را با وجود مشکلات ناشی از معطلی آنان در مراکز خرید ، به دلالان نفروشند.
در سال زراعی 1398-1397 حدود540 هزار هکتار در 27 شهرستان خوزستان زیر کشت گندم قرار گرفت که به دلیل بروز سیلاب و آبگرفتگی 158هزار هکتار به شدت آسیب دید و 34 هزار هکتار نیز دچار خوابیدگی شد.
پیش از بروز سیلاب فروردین امسال پیش بینی می شد در سال زراعی جاری حدود 2 میلیون تن گندم برداشت شود ولی به دلیل سیلاب و آبگرفتگی مزارع گندم ، پیش بینی شده تولید گندم خوزستان کاهش 750هزار تنی داشته باشد.
برداشت گندم در خوزستان تا اواخر خرداد ادامه می یابد ولی پیک برداشت گندم در خوزستان 40 روز از آغاز برداشت گندم است. برداشت گندم در خوزستان با 2 هفته تاخیر از 26 فروردین ماه شروع شده است.
بر اساس اعلام سازمان جهاد کشاورزی خوزستان سیلاب اخیر82هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی و نیشکری خوزستان خسارت وارده کرد.
استان خوزستان سالانه حدود 16میلیون تن محصولات زراعی و باغی با عمل آوری 124نوع محصول تولید می کند که از حیث کمی و تنوع رتبه نخست کشوری را دارا است.
بنا به پیش بینی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان ، در سال زراعی جاری به دلیل رژیم مناسب بارندگی ، نوسانات کم دمایی و عبور از تنش جوی ، زمین های دیم خوزستان بهترین تولید در واحد سطح را خواهند داشت و در مواردی عملکرد بهتری نسبت به زمین های آبی دارند.
استان خوزستان چهار سال متوالی است که از حیث تولید و میزان خرید تضمینی گندم ، رتبه نخست را در کشور کسب کرده است.
تازه ترین پیش بینی های تعاون روستایی و شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه چهار کشور نشان می دهد در صورت روند رو به افزایش خرید گندم تضمینی ، امسال نیز خوزستان از حیث میزان خرید تضمینی رتبه نخست را در کشور کسب کند.
مرجع / ایرنا
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار