تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۴
کد خبر: ۱۸۲۷۳۹
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره

 مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان گفت: طبق پیش بینی، هواشناسی بارندگی در فروردین را بیشتر از نرمال اعلام شد در حالی که دو برابر نرمال اتفاق افتاد.

 فرهاد ایزدجو پیش از ظهر امروز یکشنبه در نشست خبری خود با اشاره به اقدامات پس از سیلاب صورت گرفته در این استان اظهار کرد: این سازمان از اصلی ترین دستگاه‌های اجرایی است و شرایط کشاورزی در استان و به تبع آن آب از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی با اشاره به اینکه آب یک موضوع میان بخشی است و دستگاه‌های زیادی در آن سهم دارند، افزود: برای لایروبی سدها و رودخانه‌ها بیشترین بحث در خصوص سد دز با بیش از ۶۰۰ میلیون مترمکعب ذخیره است؛ با قیمت‌های بین المللی لایروبی که پنج دلار در هر مترمکعب است، لایروبی نیمی از سد دز حدود ۱.۵ میلیارد دلار هزینه دارد.

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان با اشاره به اینکه طراحی سدها و عمر آنها به میزان رسوب آن بستگی دارد، اضافه کرد: هر چه آبخیزداری سدها بهتر باشد، رسوب کمتر و عمر سد بیشتر است؛ بنابراین باید یک حوزه آبریز پایدار ایجاد کنیم که آبخیزداری سد دز ۱۰ درصد نتیجه داشته ولی آبخیزداری از وظایف سازمان آب و برق نیست.

ایزدجو در خصوص افزایش ارتفاع سد دز با اشاره به رسوب بالای این سد از ارائه طرح علاج بخشی خبر داد و گفت: اگر آبخیزداری انجام شود، افزایش ارتفاع نیز محقق می‌شود.

وی با اشاره بازگشت ورودی رودخانه‌ها و سدهای خوزستان به حالت عادی ادامه داد: بررسی‌های حیاتی و اولیه نشان می‌دهد، افزایش ارتفاع سد دز مشکلی ندارد اما در تصمیم نهایی دو موضوع وجود دارد؛ یکی پنل بین المللی برای مطالعات ۶ ماهه که اگر این پنل تأیید شود، سد بختیاری نیز وارد مراحل اجرایی می‌شود.

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان با اشاره به برخی موانع برای لایروبی رودخانه‌ها و با تأکید بر اینکه لایروبی‌ها باید همراه با کانال‌های سیلاب بر و تغییرات عرض رودخانه‌ها صورت بگیرد، بیان کرد: در محدوده اهواز ۱۰ میلیون مترمکعب به صورت موضعی سطح آب در سیلاب را ۳۰ سانتیمتر پایین می‌آورد و اگر بخواهیم اثر خوبی داشته باشد باید تا دارخوین انجام شود که نیاز به سرمایه گذار دارد؛ پیش از این هم برنامه ریزی برای گرفتن اعتبارات انجام شد اما اولویت‌های مهمتری چون خشکسالی را داشتیم و اعتبارات بیشتر در این راه صرف می‌شد.

ایزدجو تولید برق از مهر سال قبل تا اوایل اردیبهشت سال جاری را ۱۱ هزار مگاوات در ساعت اعلام کرد و گفت: در بلندمدت این میزان پنج هزار مگاوات در ساعت بوده که نسبت به سال گذشته ۱۸۰ درصد یعنی ۲/۸ برابر افزایش داشته است.

وی یادآور شد: مقرر شده بود تا طرح آبرسانی غدیر ۵۲ درصد آب استان را تأمین کند که بسیاری از آن انجام و بعد از آبگیری و تصفیه خانه‌ها همه امور این طرح به اتمام می‌رسد؛ البته به دلیل تحریم در بحث فاینانس یک سری مشکلات داریم و باید راه حل جایگزینی برای آن پیدا کنیم.

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان در خصوص احداث سدهای جدید بالارود و خیرآباد گفت: سد بالارود در مرحله آبگیری است اما اعتبار سد خیرآباد در سال ۹۹ می‌رسد.

وی پیش بینی هواشناسی را به دو صورت نمونه فصلی و کیفی اعلام کرد و گفت: برخی از پیش بینی بارش‌ها نیز برای بین سه تا پنج روز است، پیش بینی هواشناسی فروردین را بیشتر از نرمال (۱۰ درصد) اعلام کرده در حالی که دو برابر نرمال (۱۰۰ درصد) اتفاق افتاد.

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان عنوان کرد: در سیلاب اخیر یکی از نگرانی‌ها این بود که سازمان آب و برق خوزستان سدها را خالی نکرده ولی در استانداردها یک میزان به عنوان استراتژیک داریم و با توجه به گزارش فصلی، هواشناسی خشکسالی تا تیر پیش بینی شده بود.

وی در پاسخ به تأثیرگذاری تصمیمات دیگر نهادها بر سازمان آب و برق بیان کرد: برای تصمیم گیری هایی که تبعات اجتماعی دارد، شورای تأمین نیز باید در کنار تیم فنی باشند تا این تبعات را کاهش دهند؛ البته روال در تمام جهان چنین است.

مرجع / مـهـر
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار