تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۳
کد خبر: ۱۸۲۷۵۳
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
 مدیر جهادکشاورزی هفتکل گفت: برای نخستین بار عملکرد تولید گندم دیم در خوزستان با رکوردی جدید و بی سابقه توسط یک کشاورز هفتکلی شکسته شد.
اسلام بهمنی نیا افزود: سعید خمیسی کشاورز تلاش گر شهرستان هفتکل از سطح هفت هکتار مرزعه گندم ، 39تن و 375کیلوگرم محصول برداشت کرد که متوسط عملکرد در واحد سطح پنج تن و 250کیلوگرم است.
متوسط برداشت گندم دیم در خوزستان در شرایط نرمال حدود یک هزارو 600کیلوگرم است و حداکثر برداشت در هر هکتار گندم دیم 2.2 تن بوده است.
وی بارندگی های بسیار مناسب در سال زراعی جاری ، نبود تنش های جوی ، رژیم مناسب بارش ها و بهره گیری از روش های صحیح دوره های کاشت و داشت را از دلایل اصلی برداشت گندم دیم توسط این کشاورزی بیان کرد.
مدیرجهادکشاورزی هفتکل با اشاره به اینکه همه 38هزار هکتار اراضی کشاورزی هفتکل در 80کیلومتری شرق اهواز ، دیم هستند افزود: تاکنون حدود 30هزار تن گندم استاندارد از کشاورزان این منطقه خریداری شده است درحالی که کل تولید گندم این شهرستان در سال زراعی گذشته به علت خشکسالی بی سابقه و گردو خاک، حدود 200تن بود.
بهمنی نیا در ادامه با اشاره به اینکه برداشت گندم در هفتکل همچنان ادامه دارد افزود: تاکنون 75درصد اراضی گندم برداشت شده است.
وی حجم برداشت گندم دیم در این شهرستان را بی سابقه خواند و افزود:کشاورزان این منطقه سال بسیار پرباری را پشت سر گذاشتند و به لطف الهی وضعیت معیشتی آن بهبود یافته است.
برداشت گندم در خوزستان از 26فروردین ماه در خوزستان شروع شده و تا اواخر خرداد ادامه دارد.
تاکنون بیش از یک میلیون تن گندم مازاد برنیاز از کشاورزان خوزستانی به نرخ تضمینی خریداری شده و پیش بینی شده میزان خرید تا پایان فصل برداشت به 1.4میلیون تن برسد.
مرجع / ایرنا
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار