تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۰
کد خبر: ۱۸۲۷۶۲
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
 قیمت حبابی پیاز با شروع برداشت آن در خوزستان به ویژه در مناطق شمالی و شرق این استان شکست و این روزها قیمت این محصول پرمصرف خانواده ها رفته رفته به سمت ثبات می رود.
  قیمت پیاز در کشور در فروردین امسال به نحو سرسام آور و بی سابقه ای رو به افزایش نهاد به گونه ای که بالاکشیدن قیمت آن در کانال 150هزار ریالی دست مایه ای برای طرح در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی به وجود آورد.
با اینکه برخی از دست اندکاران بخش کشاورزی در خوزستان ، زمانی که قیمت پیاز تا 100هزار ریال رسیده بود می گفتند قیمت ها به زودی با برداشت آن در استان شکسته خواهد شد ولی هیچ کس جلودار قیمت لجام گیسخته آن نبود تا اینکه هر کیلوگرم پیاز تا 160هزار ریال نیز در اهواز رسید.
ترمز قیمت پیاز بالاخره در روزهای اخیر کشیده شد و به تدریج با برداشت زودهنگام پیاز سفید در مناطق شمالی خوزستان قیمت ها رو به کاهش نهاد.
هم اکنون بهای خرده فروشی پیاز سفید محصول خوزستان تا 30هزار ریال کاهش یافته ولی با این حال هنوز به نظر می رسد قیمت پیاز بالا است.
گزارش میدانی خبرنگار ایرنا از میدان میوه و تره بار اهواز حاکی است پیاز سفید درجه یک تا 18هزار و پیاز قرمز تا 24هزار ریال به فروش می رسد ولی معاون بهبود تولیدات گیاهی جهادکشاورزی خوزستان می گوید در مزرعه قیمت پیاز بسیار کمتر از نرخ آن در میدان میوه و تره بار است.
محمد قاسمی نژاد افزود:دلالان و واسطه ها از بالا و پایین آمدن نرخ محصولات کشاورزی سود کلانی می برند ولی کشاورز به ندرت به آن سود رویایی دست می یابد.
وی گفت: امسال چهار هزار و 500 هکتار از زمین های شمالی و شرقی خوزستان زیرکشت پیاز رفته و هم اکنون این محصول به سرعت در حال برداشت است.
قاسمی نژاد میانگین برداشت پیاز سفید در خوزستان را 40تن در هکتار بیان و پیش بینی کرد حدود 180هزار تن پیاز در خوزستان برداشت و به بازار عرضه شود.
وی زمان برداشت محصول پیاز در خوزستان را مرتبط با قیمت آن دانست و افزود:چنانچه قیمت پیاز در همین سطح بماند برداشت محصول به سرعت به اتمام می رسد و چنانچه قیمت ها کاهش یابد برداشت پیاز تا پایان خرداد ادامه خواهد یافت.
به نظر می رسد با متعادل شدن قیمت پیاز در خوزستان و دیگر نقاط کشور ، یکی از دغدغه های خانواده ها برطرف شده و بازار این محصول با برداشت آن در سایر نقاط کشور رو به ثبات است.

** کیفیت پایین سیب زمینی در خوزستان
در حالی که قیمت پیاز با برداشت آن در خوزستان رو به کاهش است ولی بهای سیب زمینی تولیدی این استان با وجود کیفیت پایین آن رو به افزایش است.
بهای خرده فروشی سیب زمینی در اهواز بین 55 تا 60هزار ریال در هر کیلوگرم نوسان است.
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی خوزستان یکی از دلایل کاهش کیفیت سیب زمینی تولیدی خوزستان را شرایط نامناسب آب و هوایی و رطوبت بالا در زمین های زیرکشت این محصول بیان کرد و افزود:رطوبت بالا باعث بروز بیماری برگی در سیب زمینی و کاهش عملکرد این محصول شده است.
قاسمی نژاد در ادامه ابراز امیدواری کرد با عرضه سیب تولیدی دیگر استان ها ، قیمت سیب زمینی به نقطه تعادل و قابل قبول برسد.
قیمت 2 محصول پیاز و سیب زمینی در ایامی از سال با نوسانات زیادی همراه است که این نوسانات ، بسیاری از خانواده ها را با سردرگمی رو به رو می کند.
مرجع / ایرنا
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار