تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۸
کد خبر: ۱۸۲۷۸۷
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان گفت: مردم دشت آزادگان با فداکاری مانع از ورود آب به ۶ روستای پایین دست شدند بنابراین پرداخت خسارت به کشاورزان دشت آزادگان باید در اولویت باشد.
 کیامرث حاجی‌زاده در نشست شورای هماهنگی مدیریت بحران استان خوزستان در فرمانداری دشت آزادگان با بیان این که مردم نقش اول را در مهار سیلاب دارند اظهار داشت: تفاوت مردم خوزستان با دیگر نقاط این است که حس نوع دوستی و خون گرمی بالایی دارند که از تاریخ تمدن اسلامی بوده و این موضوع از امتیازات برجسته مردم و عشایر خوزستان است.

وی بیان کرد: در کنار مردم نیز  مسئولان نظام و دولت حماسه آفریدند، نیروها مسلح ، اعضای شورای هماهنگی مدیریت بحران، دستگاه‌های دولت و سازمان‌های متولی، شرکت‌های خصوصی همه و همه پای کار بودند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان گفت:  این که همه آب‌های هشت استان وراد خوزستان شود و در کنار آن پکیج‌های سدهای استان روی کرخه و دز کامل نباشد حرف کمی نیست و با وجود این آورد بالا مشکلات کمتری نسبت به دیگر استان‌ها داشتیم

وی ادامه داد: عدم لایروبی رودخانه‌های استان و انحراف مسیر و تعدی به حریم و بستر  رودخانه‌ها موجب مشکلاتی شده است و در شهرها دولتی‌ها به رودخانه‌ها تعدی و دست‌اندازی کردیم به عنوان مثال وقتی در سوسنگرد عرض رودخانه در برخی نقاط به 20 متر هم نمی‌رسد پس چطور می‌خواهد آبی با بالای 1000 متر مکعب بر ثانیه را از خود عبور دهد.

حاجی زاده افزود: فرهنگ مدیریتی ما در کشور و استان  با مقوله پیش‌بینی و پیشگیری همخوانی ندارد و اگر به شهرداران می‌گفتیم  در مقطع شهری در رودخانه هزینه کن حاضر به انجام چنین کاری نمی‌شد ولی وقتی آب تهدید می‌کند مجبور است سه تا چهار برابر بیشتر هزینه کند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان گفت:  باید روی فرهنگ پیش‌بینی و پیشگیری کار و برای آن فکری شود.

وی گفت: سازمان آب و برق باید بداند که از وظایف ذاتی خودش نباید کوتاه بیایند، در بیش از 50 سال رودخانه‌ها لایروبی نشده‌اند و برخی رودخانه‌ها از مسیر خود خارج شده‌اند و علاوه بر این که سیل‌بندها را تخریب کرده است بلکه به روستایی که یک کیلومتر هم فاصله داشته آسیب وارد کرده است.

حاجی‌زاده بیان کرد: رودخانه‌ها باید به مسیر و بستر اصلی خود بازگردند و در این حوزه متولیان و مسئولان دستگاه‌ها باید این موضوع را به جد مد نظر قرار دهند.

وی گفت: سوسنگرد برای ما مهم است و تشکر اصلی ما از مردم مسیر الله اکبر سبهانیه، جلیزی و شاکریه است چرا که ایثاری که اهالی این مناطق کردند باعث شد شش شهر ما را آب نگیرد و اجازه دادند زمین‌ها و روستاهایشان زیر آب برود و آواره بشوند؛ این را نباید نادیده گرفت  و اگر بناست خسارتی پرداخت شود باید از این مناطق شروع شود.

مدیرکل مدیریت بحران استان خوزستان توضیح داد: اگر فیوز پلاک شاکریه باز نمی‌شد به علت  پس‌زدگی آب قطعا شهرهای حمیدیه، ابوحمیظه کوت سید نعیم، سوسنگرد، بستان و رفیع زیرآب می‌رفت.

وی ادامه داد: نخستین چیزی که باید برطرف کنیم بحث خسارت کشاورزان در مناطق دشت آزادگان و هویزه  است.    

حاجی‌زاده با اشاره به وضعیت سیل‌بندها در دشت آزادگان بیان کرد: معین شهرستان اداره کل راه و شهرسازی است که از بهمن‌ماه پای کار هستند.

وی با اشاره به راه‌ها بیان کرد: همه راه‌های روستایی باید ظرف مدت یک ماه بازسازی شوند و مسیر چذابه باید ظرف 2 هفته بازگشایی شود.

مدیرکل مدیریت بحران استان خوزستان ادامه داد: سیل‌بندها باید از سوی سازمان آب و برق و  دستگاه‌های معین مشخص شده ترمیم شوند، علاوه بر این تخلیه مزارع از آب و آماده‌سازی آنها برای 15 خرداد باید در دستور کار قرار گیرد و پس از آن مورد قبول ما نیست چرا که مردم باید کشت داشته باشند.

 وی گفت: باید هر چه سریع‌تر مردم بر سرکارهایشان بازگردند چرا که اگر این اتفاق نیفتند مشکلات اجتماعی ایجاد می‌شود و  مشکلات  به سمت جنبه‌های روحی و روانی سوق پیدا می‌کند باید مردم مشغول به‌کار شوند تا آسیب اجتماعی ایجاد نشود.

حاجی‌زاده بیان کرد: اگر مردم به استفاده از مسکن مهر تمایل دارند در اختیار آنها قرار داده شود در غیر این صورت اگر منازل آنها قابل استفاده است منازل خودشان بازسازی و در همانجا اسکان داده شوند.

مرجع / تسنیم
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار