تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۸
کد خبر: ۱۸۲۸۲۷
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره


  رییس میراث فرهنگی شهرستان کارون گفت : در جریان سیل اخیر پل تاریخی کوت سید صالح که به عنوان پل آجری سیلابی بر روی مسیر رودخانه کارون ساخته شده آسیب جدی ندیده و تنها قسمت های جزئی از دهنه های این پل آسیب دید.
حسن ناصر  اظهار داشت: بر اثر بارش های فروردین ماه امسال آسیب جدی به بدنه پل کوت سید صالح وارد نشده اما به تجهیزات و ساختمان کنار این پل به دلیل بالا آمدن آب خساراتی وارد شده است.
ناصر از ترمیم فاز اول پل کوت سد صالح خبر داد و ادامه داد : ترمیم فاز اول این پل به عنوان تنها اثر ثبت شده ملی شهرستان کارون بالغ بر چهار میلیارد ریال هزینه در بر داشته است که در راستای اجرای این طرح 40 ستون ، 2 دهنه ابتدایی پل و پنج دهنه انتهای پل ترمیم کامل شدند.
وی گفت : این پل دارای 39 ستون و 40 دهانه با معماری منحصر به فرد در مسیر رودخانه کارون همجوار با روستای کوت سید صالح بنا شده است که حدود 10 سال پیش ، تردد روستا‌ها و مناطق مسیر شرق کارون شامل روستاهای جنگیه، غزاویه و موران تا چمیان از آن امکان پذیر می شد.
رییس میراث فرهنگی شهرستان کارون از قدمت تاریخی پل کوت سید صالح گفت و افزود : این پل در دوره پهلوی اول برای استفاده نظامیان انگلیسی‌ ساخته شد و ظرفیت عبور فقط یک خودرو را داشت که در سال‌های اخیر به دلیل خراب شدن قسمت‌هایی از آن فقط برای تردد عابران پیاده استفاده می‌شد.
وی گفت: پل کوت سیدصالح به دلیل معماری آن‌ در سال 85 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.
ناصر بیان کرد : به دلیل اقدام به موقع جهت مقابله با سیلاب و ورود آب به روستاهای شهرستان کارون هیچ گونه خسارتی به مناطق گردشگری این روستاها وارد نشده است .
به گزارش ایرنا این اثر ملی واقع در شهرستان کارون به طول 124 متر متعلق به دوره پهلوی اول و به سبک پل‌های ساسانی ساخته شده که در زمان بالا آمدن آب رودخانه و سیل استفاده می شده است .
شهرستان کارون در جنوب مرکز استان خوزستان به مرکزیت کوت عبدا... شامل دهستان های کوت عبدا...، استیشن، خزامی، درویشیه(چمران)، شریعتی‌یک، کوت نواصر، کوی منتظری، گاومیش آباد، گندمکار و هادی‌آباد است.
مرجع / ایرنا
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار