تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۵
کد خبر: ۱۸۲۹۱۵
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
رئیس انجمن صنفی کشاورزان شوش دانیال(ع)گفت: با توجه به ضرورت به خودکفایی رسیدن در تولید شکر و جلوگیری خروج ارز برای واردات آن و اشتغال‌زایی این محصول باید توجه بیشتری به دغدغه کشاورزان و واقعی‌سازی قیمت این محصول شود.
 عبدالرحیم رحیمی‌نیا اظهار داشت: شهرستان شوش علاوه بر اینکه در تولید گندم و ذرت رتبه اول در کشور را دارا است، در زمینه کشت چغندرقند پاییزه نیز شهر نخست استان خوزستان و کشور محسوب می‌شود.

رئیس انجمن صنفی کشاورزان شوش دانیال(ع) با اشاره به کشت بیش از 11 هزار هکتار چغندرقند پاییزه در مزارع خوزستان افزود: به دلیل عملکرد بالا و مزیت اقتصادی این محصول خیلی سریع مورد استقبال کشاورزان شوشی قرار گرفت به‌گونه‌ای که بیش از 6 هزار هکتار و حدود 55 درصد از کشت چغندرقند استان خوزستان در شهرستان شوش انجام شده است.

وی ابراز کرد: مرحله جدید کشت چغندرقند در شهر شوش از سال 92 با انعقاد قراداد با کارخانه اصفهان شروع به کار کرد و در سال‌های بعد با ورود کارخانه‌های استان‌ها چهارمحال و بختیاری، قزوین، اسلام آباد بیستون، نقش جهان و همدان به اوج عملکرد رسید.

رحیمی‌نیا تصریح کرد: خوشبختانه از سال گذشته کارخانه قند دزفول(شوش) راه‌اندازی شد و بخشی از کشت چغندر قند به این کارخانه تعلق می‌گیرد، البته به دلیل سوء مدیریت‌هایی که صورت گرفت میزان بازدهی این کارخانه پایین بود که اکنون با تغییر مدیریت وضعیت روبه بهبود است.

رئیس انجمن صنفی کشاورزان شوش دانیال(ع) افزود: با وجود عملکرد و بازدهی بالا چغندرقند در شهرستان شوش، مسائل جانبی چغندرکاران را آزرده و دلسردی کشاورزان در سال‌های آینده نسبت به این محصول که می‌تواند زنگ خطری برای رسیدن به هدف خودکفایی شکر باشد.

وی خاطرنشان کرد: مشکلاتی که برای کشاورزان به‌وجود آمده زحمات همه دلسوزان و همکاران این عرصه در وزارت‌خانه، سازمان جهاد کشاورزی خوزستان و مدیریت جهاد کشاورزی و انجمن صنفی کشاورزان شوش در راستای توسعه و تثبیت کشت این محصول استراتژیک بر اساس سیاست‌های کلان اقتصادی و افق 1404 جهت رسیدن به خود کفایی تولید شکر را به مخاطره انداخته است.

رئیس انجمن صنفی کشاورزان شوش دانیال(ع)  با تأکید بر اینکه باید به تولید ارزش دهیم و دسترنج کشاورز را با قیمت واقعی خریداری کنیم، تصریح کرد: متاسفانه قیمت خرید تضمینی محصولاتی مانند چغندرقند، گندم، ذرت و جو با توجه به نرخ بالای تورم و هزینه تولید بسیار پایین است و با این تفاوت قیمت جز ضرر چیزی عاید کشاورزان نمی‌شود.

رحیمی‌نیا اظهار کرد: کشاورز یک سال منتظر حاصل دسترنج و برداشت محصول است اما متاسفانه وجود مشکلاتی از جمله کمبود کامیون، هزینه بالای حمل و غیره کام کشاورز را تلخ کرده و همچنین با ورود به فصل برداشت محصول، گذشت زمان و گرمی هوا احتمال گندیدگی چغندرقند را بیشتر افزایش می‌دهد.

وی پیش از این نیز این نکات و مشکلات را به طور مکرر  به مسئولان در سطح استان و کشوری اعلام کردیم بیان کرد: زمانی برای صبر و انتظار نمانده و از مسئولین کشوری و استانی تقاضا داریم هرچه سریع‌تر چاره‌اندیشی و تدابیر لازم جهت پشت سر گذاشتن مشکلات کشاورزان را اتخاذ کنند تا شاهد هدر رفتن زحمات کشاورزان نباشیم.

رئیس انجمن صنفی کشاورزان شوش دانیال(ع) با اشاره به مصرف آب کم چغندر پاییزه اظهار داشت: با توجه به ضرورت به خود کفایی رسیدن در تولید شکر و جلوگیری خروج ارز برای واردات آن و اشتغال‌زایی این محصول باید توجه بیشتری به دغدغه کشاورزان تا شاهد کاهش سطح زیر کشت این محصول استراتژیک نباشیم.

مرجع / تسنیم
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار