تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۵
کد خبر: ۱۸۳۴۳۱
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
رییس اداره حفاظت محیط زیست اهواز با اشاره به ادامه آتش سوزی در مدفن زباله های اهواز با گذشت سه روز، گفت: دفن زباله در اهواز، غیربهداشتی، سنتی و غیرمهندسی است و بر این اساس پرونده شهرداری اهواز به مراجع قضایی ارجاع می شود.

علی بنی عگبه روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: گزارش کارشناسان محیط زیست از بازدید میدانی از محل دفن زباله های اهواز در نزدیکی روستای «صفیره» اهواز نشان می دهد که اقدام موثری برای مهار آتش از سوی شهرداری اهواز انجام نشده است، بنابراین پیش بینی می شود که آتش سوزی در این محل تا ۱۵ روز آینده ادامه یابد؛ برآورد مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری اهواز نیز تداوم آتش سوزی در این مدت است.

وی با بیان اینکه انتشار دود در اهواز بسته به جهت وزش باد دارد افزود: در ۲ روز گذشته که جهت باد شرقی به غربی بوده، دود ناشی از سوختن زباله در قسمت های شرقی شهر اهواز تاثیر گذاشت.

بنی عگبه عمدی بودن آتش سوزی در مدفن زباله اهواز را رد کرد و بیان کرد: دفن غیراصولی زباله در این محل، تجمع گازها و تابش آفتاب باعث این آتش سوزی ها می شود.

وی درباره طرح دفن بهداشتی پسماندهای شهری به روش نیمه هوازی (فوکوئوکا) که قرار بود در مدفن صفیره انجام شود، اضافه کرد: در ابتدا قرار بود روش فوکوئوکا برای دفن زباله ها اجرا شود اما اصول این روش رعایت نشد، در حالی که اگر انجام شده بود شاهد آتش سوزی مکرر در این محل نبودیم.

آتش سوزی در روز عید فطر در مدفن زباله اهواز در حالی اتفاق افتاده که اهالی روستاهای اطراف این محل در حال برگزاری آیین های این عید بودند.

به گفته نواصری دهیار «صفیره» که نزدیک ترین روستا به مدفن پسماندهای اهواز است، غلظت شدید دود زندگی اهالی این روستا را مختل کرده است.

روستای صفیره در حدود ۴۰۰ نفر جمعیت داشته و کمتر از یک کیلومتر با مدفن زباله فاصله دارد.

آتش سوزی در سایت پسماند اهواز، روستاهای صفیره، ملیگط، مشرحات، فضله، حیاویه، حفیره بیت علی، رحمانیه، بیوض و نزهه با جمعیت هفت هزار نفر را در معرض آلودگی ناشی از دود و دفع غیربهداشتی زباله قرار می دهد. در زمان شدت گرفتن آتش سوزی و وزش باد نیز بخشی از شهر اهواز دچار دودگرفتگی می شود.

روزانه یک هزار تن زباله شهر اهواز به سایت پسماند اهواز منتقل می شود. در مدفن زباله های اهواز، قرار بود دفن بهداشتی پسماند به روش نیمه هوازی (فوکوئوکا) اجرا شود و پسماندها باید به روش خاصی در محلی موسوم به «سلول» دفن شوند و روی آنها چند لایه خاکریزی شود اما به دلیل رعایت نشدن اصول دفن، از حدود پنج سال پیش در فصل گرما با آتش سوزی های وسیع روبه رو می شود که گاهی تا بیش از ۱۵ روز به طول می انجامد.

سایت جدید دفن پسماند اهواز در نزدیکی روستای «صفیره» در بخش غیزانیه این شهرستان، از سال ۹۱ و با تعطیل شدن مدفن قدیمی پسماند در منطقه «برومی» راه اندازی شده است.

دود شدید ناشی از آتش سوزی در مدفن پسماند در پنجم تیر ۹۵ که برخی مناطق شرقی اهواز را هم فراگرفته بود موجب کاهش دید و اختلال در پروازهای فرودگاه اهواز شد و چند پرواز را به تاخیر انداخت.

بخش غیزانیه یکی از سه بخش تابعه شهرستان اهواز در شرق این شهرستان در مسیر ماهشهر، رامشیر و رامهرمز واقع شده است.

مرجع / ایرنا
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار