تاریخ انتشار: ۰۲ تير ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۷
کد خبر: ۱۸۳۷۶۸
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان گفت: سهم خوزستان از قانون بودجه امسال برای جبران خسارت های ناشی از سیل در بخش های دولتی و مردمی به ۱۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال رسید که بخشی از آن یا ابلاغ شده و یا در مرحله تصویب هیات وزیران است.

امید حاجتی روز شنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه علاوه بر ۹ هزار و ۲۶۰ میلیارد ریالی که بابت خسارات بلاعوض مردمی بخش کشاورزی تأمین و به استان ابلاغ شد، اظهار داشت: مبلغ ۶۱۰ میلیارد ریال دیگر از مواد ۱۰ و ۱۲ قانون بودجه برای انجام اقدامات پیشگیرانه و هزینه‌هایی که برای تقویت سیل بندها شده بود به استان ابلاغ شد.

وی با اشاره به اختصاص ۲۰۰ میلیارد ریال دیگر از سوی وزارت کشور به استانداری خوزستان برای انجام این هزینه‌ها، گفت: علاوه بر این ستاد اجرایی فرمان امام خمینی تعداد ۱۰ هزار بسته حمایتی برای خسارت دیدگان سیل خوزستان در نظر گرفته شده که مراحل توزیع آن آغاز شده است.

حاجتی یادآور شد: عمده این بسته‌ها در بین روستاییانی که لوازم زندگی آنها به دلیل در معرض بودن سیلاب دچار آسیب شد، توزیع می‌شود.

دبیر شورای برنامه ریزی استان با اشاره به اینکه تا امروز مبلغ ۱۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال برای بخش‌های مختلف توسط هیئت وزیران به تصویب رسیده و یا در شرف اخذ تصویب نهایی است.

سهم زیرساخت‌های عمرانی از اعتبارات بودجه برای جبران خسارت

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تصریح کرد: برای بخش برق مبلغ ۵۳۶ میلیارد ریال، تأسیسات آبی کشاورزی ۶۵۵ میلیارد ریال، آب و فاضلاب روستایی ۳۰۰ میلیارد ریال، آب و فاضلاب‌های شهر اهواز و استان ۹۸۰ میلیارد ریال، زیر ساخت‌های شهری و روستایی یک هزار و ۴۷۰ میلیارد ریال، حوزه راه سه هزار و ۱۵۰ میلیارد ریال و برای بنیاد مسکن پنج هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال نهایی شده است.

وی افزود: امیدوار هستیم سریع‌تر بتوانیم در حوزه زیرساخت‌ها مشابه پرداخت خسارت‌های مردمی وارد عمل شویم و بتوانیم شرایط را به حالت قبل برگردانیم.

زیرساخت‌ها شرایط حادی ندارند

این مقام مسئول همچنین با اشاره به تأکیدات صورت گرفته در روزهای اولیه سیلاب مبنی بر اینکه در اسرع وقت زیرساخت‌ها باید به حالت اولیه بازگردند، گفت: بنابراین دستگاه‌های مرتبط، توان کاری خود را محدود به زمان تأمین و ابلاغ اعتبار ندانسته و به همین خاطر با تعیین اولویت نسبت به ترمیم زیرساخت‌ها اقدام کردند و می‌توان گفت که استان در حال حاضر شرایط حاد آن‌چنانی ندارد با این وجود باید کار ترمیم را ادامه دهیم.

حاجتی همچنین با بیان اینکه در بعضی از مناطق که زمین‌ها دچار آب گرفتگی هستند و طبیعی است که گلایه‌هایی وجود داشته باشد، افزود: با این وجود عمده مناطق چه در بحث اراضی کشاورزی و چه در بحث روستاها، آب گرفتگی ها برطرف شده و شرایط به وضعیت سابق بازگشته و امیدوار هستیم که بتوانیم بقیه کارها نیز به مرور زمان و با مدیریت انجام شوند.

بر اساس این گزارش، حدود ۳۰۰ روستای خوزستان درگیر سیلاب اخیر بودند که از این تعداد سیلاب به ۱۴۵ روستا وارد شده بود و در مجموع ساکنان ۶۰ هزار واحد مسکونی روستایی خوزستان به نوعی با سیلاب دست و پنجه نرم کردند.

پیش از این معاون امور عمرانی استانداری خوزستان اعلام کرد که زیرساخت‌ها و راه‌ها در مناطق سیل زده نامناسب است، هر چند تردد در آن‌ها انجام می‌شود اما کیفیت شان نامناسب است.

برآوردهای اولیه از میزان خسارت‌های مردمی سیل در استان خوزستان بیش از ۱۵۳ هزار میلیارد ریال برآورد شده است.

مرجع / ایرنا
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار