تاریخ انتشار: ۰۲ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۸
کد خبر: ۱۸۳۷۹۰
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
تعیین حریم محوطه های تاریخی آسیه آباد و تپه گلستان (چنیبیه) اهواز، با انجام نقشه‎برداری هوایی از این مناطق در دستورکار قرار گرفته است.

صنایع دستی و گردشگری خوزستان، با دریافت مجوز برای نقشه‎برداری هوایی از مناطق تاریخی آسیه آباد و چنیبیه، این کار به وسیله پهباد و به روش فوتوگرامتری انجام شد.

این اقدام از سوی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اهواز و در راستای تشکیل پرونده برای تعیین حرایم این مناطق صورت گرفته تا در نهایت برای تکمیل مراحل پرونده ثبت آنها اقدام شود.

بنابراین گزارش نقشه‎برداری هوایی قرار است در سایر مناطق تاریخی اهواز همچون منطقه عامری نیز انجام شود تا این مناطق که جزو بافت تاریخی هستند نیز با تعیین شدن حریم، در فهرست آثار ملی ایران به ثبت برسند؛ در بحث ثبت خانه‌های تاریخی عامری نیز چندین خانه شناسایی شده‎اند و درخصوص آنها از سوی معاونت میراث فرهنگی خوزستان تشکیل پرونده شده و در نوبت ثبت هستند.

شناسایی، ثبت و احیای بناها و بافت‌های تاریخی از رسالت‌های اداره‎کل میراث فرهنگی استان خوزستان است؛ با این‎حال، ثبت و احیای بناها و بافت‌های تاریخی مستلزم حمایت مدیریت شهری خوزستان از جمله شورای شهر و شهرداری است چرا که اعتبارات میراث فرهنگی به اندازه‎ای نیست که این ارگان بتواند با خرید همه خانه‌های تاریخی درراستای احیای آنها اقدام کند.

در جلسه‎ای که چندی پیش میان مسئولان اداره میراث فرهنگی اهواز و شهرداران مناطق یک و هفت شهرستان اهواز برگزار، مصوب شد شهرداری پیش از تخریب هرخانه‎ای که قدمت آن بیش از ۴۰ سال باشد، از این اداره کسب استعلام کند.

مرجع / ایرنا
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار