تاریخ انتشار: ۱۷ تير ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۰
کد خبر: ۱۸۴۱۷۹
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
جشن‌ها و ویژه‌برنامه‌های روز ملی ادبیات کودک و نوجوان از 15 تا 20 تیر در مراکز مختلف کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خوزستان اجرا می‌شود.
 آغازگر این برنامه‌ها با هدف معرفی مهدی آذریزدی نویسنده‌ نام‌آشنای ادبیات کودک و نوجوان همایش قصه‌گویی اعضا و مادران با عنوان " قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب " روز 15 تیرماه در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شماره یک دزفول است. 
  
به همین مناسبت در مراکز فرهنگی هنری کانون شماره 3 و 4 دزفول به ترتیب با حضور رئیس انجمن شاهنامه‌خوانی این شهرستان، کودکان و نوجوانان به اجرای نقالی و شاهنامه‌خوانی خواهند پرداخت و مربیان کانون در این روز نویسندگان برجسته ادبیات کودک و نوجوان را به بچه‌ها معرفی می‌کنند و اعضا در ارتباط با ادبیات کودک و نوجوان در جلسه پرسش و پاسخ شرکت خواهند کرد. همچنین در نشستی ادبی، کودکان و نوجوانان با انواع بازنویسی آشنا می‌شوند و به خوانش آثار ادبی کودک و قصه‌گویی آن‌ها می‌پردازند.  
  
مراکز کانون در شهرستان اهواز نیز به مناسبت روز ادبیات کودک و نوجوان با تدارک برنامه‌های مختلف این روز را گرامی خواهند داشت. 17 تیرماه مرکز فرهنگی هنری شماره 2 اهواز با دعوت از بهمن ساکی، مهدی مرادی، فردین کوراوند و قاسم آهنین جان شاعران و نویسندگان خوزستانی نخستین رویداد فصلی "سعدی خوانی" را با حضور اعضا نوجوان برگزار می‌کند. در همین روز کارگاه آموزشی "لالایی مادر" با هدف، آموزش شیوه‌ی مناسب قصه‌گویی توسط مادران به فرزندان در مرکز فرهنگی هنری کانون شماره یک اهواز برگزار خواهد شد. 
  
انجمن ادبی صبا کانون پرورش فکری نیز دوازدهمین نشست خود را ویژه‌ی روز ادبیات کودک و نوجوان با حضور دکتر اسماعیل امینی شاعر منتقد و عضو هیئت‌علمی دانشگاه تهران روز 18 تیرماه در سالن اجتماعات مرکز فرهنگی هنری کانون شماره یک اهواز برگزار می‌کند. 
  
معرفی محتویات ادبی و آموزشی نشریات معتبر کاغذی و الکترونیکی کودک و نشریاتی که صفحاتی برای کودکان اختصاص داده‌اند؛ همچون کوشش، رشد، داروک و... و معرفی کتاب لاک‌پشت پرنده که به معرفی بهترین کتب کودک و نوجوان سال می‌پردازد ازجمله برنامه‌های کانون شماره 4 اهواز است و مرکز شماره 5 اهواز نیز در ویژه‌برنامه‌های خود به معرفی شاعران معاصر و آثار آن‌ها و سعدی خوانی خواهد پرداخت. 
  
مربیان مجتمع فرهنگی هنری کانون در فاز 2 پادادشهر اهواز نیز به مناسبت این ایام با تأکید و توجه بر ادبیات کهن به معرفی شخصیت مهدی آذر یزدی خواهند پرداخت و اعضا کانون، داستان‌های کتاب قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب را خوانش می‌کنند. 
  
کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در منطقه ملاشیه اهواز نیز برنامه‌های چون، معرفی شخصیت‌های ادبیات کودک و نوجوان ازجمله مهدی آذر یزدی، قصه‌گویی اعضا از مجموعه کتاب‌های قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب و معرفی کتاب‌های گلستان سعدی، مثنوی مولانا و مرزبان‌نامه را با هدف آشنایی اعضا با انواع ادبیات روز دوشنبه ۱۷ تیرماه برگزار خواهد کرد. 
  
مراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در شهرستان‌های آبادان و خرمشهر نیز با تدارک برنامه‌های مختلف از امروز به استقبال روز ادبیات کودک و نوجوانان رفتند. 
  
کانون پرورش فکری شماره یک خرمشهر روز 15 تیرماه ویژه‌برنامه قصه‌نویسی را اجرا می‌کند و در روزهای 16، 17 و 19 تیرماه نیز به ترتیب با اجرای مسابقه کتاب‌خوانی، زیبانویسی و قصه‌گویی اعضا، روز ادبیات کودک و نوجوان را گرامی خواهند داشت. 
  
مرکز فرهنگی هنری کانون شماره 2 خرمشهر نیز مرکز 17 و 18 تیرماه جشن قصه‌گویی اعضا ویژه بزرگداشت مهدی آذر یزدی و مسابقه آینده روشن با خانواده کتاب‌خوان و تهیه کتاب‌های صوتی توسط اعضا و خانواده‌ها را برگزار می‌کند و مرکز شماره 4، دیگر مرکز کانون در شهرستان خرمشهر نیز روزهای 16 و 17 تیرماه دو برنامه جشن نویسنده‌های کوچک و بازنویسی داستان‌های کودکی ما (مخصوص اعضای قدیمی) را برگزار می‌کند. 
  
جشن تیرگان و برگزاری برنامه نقالی 17 و 18 تیرماه در کانون شماره یک آبادان، جشن کتاب "دوستان ما"، معرفی و اهدا کتاب و قصه‌گویی به اعضای کتاب‌خوان سه‌شنبه 18 تیرماه در کانون شماره 2 آبادان، نشست ادبی " قصه‌های غریبانه " با محوریت بررسی آثار و معرفی شخصیت مهدی آذر یزدی، معرفی کتب گلستان سعدی، مثنوی مولانا، مرزبان‌نامه، گلستان باهدف آشنایی با ادبیات کهن ایرانی، نمایشگاه کتاب، مسابقه حضوری کتاب‌خوانی و کارگاه عملی در 15 و 16 تیرماه در کانون شماره 3 آبادان و نشست ادبی با حضور شاعر آبادانی محمد ایمانی و معرفی و رونمایی از کتاب " کسی از هیولا خبر ندارد؟" نوشته مانا مداح نویسنده خوزستانی 18 و 19 تیرماه در کانون شماره 4 آبادان نیز برگزار می‌شوند. 
  
مراکز کانون در مناطق مرزی اروندکنار و منیوحی نیز از 16 تا 18 تیرماه برنامه‌های معرفی شخصیت مهدی آذر یزدی، قصه‌گویی، معرفی کتاب و طرح توسعه‌ی کتاب‌خوانی دور دنیا با کتاب و ساخت کاردستی کتاب به شکل پرنده کتاب را برای کودکان و نوجوانان اجرا می‌کنند. 
  
در شادگان نیز تنها مرکز کانون پرورش فکری این شهرستان با برپایی کارگاه نوشتن خلاق با موضوع کتاب ناتمام و برگزاری ویژه‌برنامه مداد کوچک من به استقبال روز ادبیات کودک و نوجوان می‌رود. 
  
جشن دانایی، رونمایی از پانل سرزمین دانایی و معرفی برترین کتاب‌خوان‌ها با اهدای سکه‌های دانایی، قصه‌گویی حاکم سرزمین دانایی، جشن اهدای مدال کتاب‌خوانی به اعضای پسر، نمایشگاه کتاب‌های داستان کودک و نوجوان و ویژه‌برنامه فن بیان با اجرای نثر ادبی توسط نوجوانان برنامه‌های مرکز فرهنگی هنری کانون شماره یک امیدیه است که 17 و 18 تیرماه در این مرکز برگزار خواهد شد و کانون شماره 2 امیدیه نیز از ۱۵ تا ۲۰ تیرماه با ویژه‌برنامه‌های " کتاب بازی، بازی با کتاب "، اجرای سرود کتاب توسط اعضا مرکز، معرفی کتاب توسط اعضا کتاب‌خوان، رونمایی از پانل آثار گروهی اعضا در طرح ترویج کتاب شهر کتاب، تقدیر از اعضا برتر و کتاب‌خوان، ارائه بازی‌های طراحی‌شده بر اساس کتاب‌های مرکز مانند کولاژ-چارچنگولی-بولینگ، شهر کتاب و معرفی نویسندگانی از کانون که جدیداً کتاب‌هایی از این نویسندگان به مرکز رسیده مانند جمال اکرمی و... روز ادبیات کودک و نوجوان را گرامی خواهند داشت. 
  
مراکز سه‌گانه کانون در شهرستان بهبهان نیز برنامه‌های جشن و رونمایی از کتاب‌های جدید کانون و معرفی نویسندگان معاصر و معرفی کتاب، جشنواره قصه‌گویی" قند و پند"، معرفی شخصیت آذریزدی، خوانش اشعار محلی از شاعر بومی سیدمحمد سید، جشنواره‌ی سیاه و سفید، کارگاه نوشتن خلاق با موضوع سفرنامه‌ی رؤیای من، معرفی کتاب و شخصیت و جشنواره‌ی قلم را برگزار می‌کنند. 
  
مراکز کانون در شهرستان ماهشهر و بندر امام نیز به همین مناسبت با اجرای برنامه‌های سومین نشت انجمن ادبی آینه‌های ناگهان با رویکرد شعر و شاهنامه‌خوانی، برپایی کارگاه نوشتن خلاق با موضوع ادبیات ایران ویژه‌برنامه کلک خیال با حضور اعضا کودک و نوجوان و معرفی ادبیات کهن میزبان کودکان و نوجوانان هستند. 
  
در شهرستان هندیجان نیز مرکز هندیجان از 15 تا 19 تیر، نشست ادبی اعضای کانون با حضور خدیجه قائمی دبیر انجمن شعر مهتاب، جشن روز ادبیات، نشست ادبی با ویژه‌ی نوجوانان پسر با حضور دکتر شهبازی نویسنده و پژوهشگر عرصه ادبیات عامه را برگزار می‌کند. 
  
آشنایی با نخستین اثر مصور حوزه کودک (مهمان ناخوانده) با استفاده از اجرای قصه‌گویی، نمایش فیلم و نمایش خلاق، آشنایی با زندگی‌نامه و شخصیت و آثار مهدی آذریزدی و آشنایی با آثار سایر نویسندگان حوزه کودک و نوجوان برنامه‌های کانون در شهرستان آغاجاری است که طی روزهای 17 و 18 تیرماه اجرا خواهد شد. 
  
مراکز کانون در شهرهای باغملک، رامهرمز، مسجدسلیمان و ایذه نیز با برپایی نمایشگاهی از کتاب‌های نویسندگان کودک نوجوان، معرفی شخصیت و کتاب‌های مهدی آذر یزدی، قصه‌گویی خلاق، معرفی کتاب و نوشتن خلاق، نشست ادبی با حضور اعضای مرکز و نویسندگان کودک، مسابقه حافظ خوانی اعضای کانون، نشست نقد کتاب رمان نوجوان، معرفی نویسندگان کانون با استفاده از کارت‌های تصویری و مسابقه‌ی مشاعره برای نوجوانان روز ادبیات کودک و نوجوان را گرامی می‌دارند. 
  
در شهرستان اندیمشک، شوش، شوشتر، رامشیر، بستان، سوسنگرد، ملاثانی، رفیع و گتوند و کارون نیز مربیان کانون با اجرای برنامه‌هایی چون، بازدید اعضا از کتاب‌فروشی و معرفی کتاب‌های قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب و شخصیت آقای آذر یزدی، کارگاه ادبی با حضور شاعر اندیمشکی، کارگاه کتاب‌خوانی و نقد کتاب و تقدیر از اعضا برتر مسابقه کتاب‌خوانی، کارگاه ادبی، دعوت از رضا بختیاری اصل نویسنده و شاعر خوزستانی و صحبت در خصوص ادبیات و نویسندگی، نقد کتاب قلب‌های نارنجی با حضور دکتر رویا پروین و گروه کتاب‌خوان نوجوان، اهدا لوح تقدیر و جایزه به اعضای فعال کتاب‌خوان مرکز، مسابقه کتاب‌خوانی، شعرخوانی و کتاب سازی، معرفی نویسنده کتاب شعر کودک افسانه شعبان نژاد، مسابقه نوشتن یک خاطره با عنوان نویسنده کوچک بنویس و مسابقه کارت سازی روز ادبیات کودک و نوجوان را جشن خواهند گرفت. 
  
کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در استان خوزستان 54 مرکز ثابت، شش مرکز سیار و یک کتابخانه فعال دارد که بیش از 40 فعالیت فرهنگی، هنری، ادبی، علمی و مذهبی را برای کودکان و نوجوانان 6 تا 17 سال برگزار می‌کنند.

مرجع / ایسنا
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار