تاریخ انتشار: ۱۷ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۸
کد خبر: ۱۸۴۱۹۲
print
نسخه چاپی
send
ارسال به دوستان
ذخیره
 
رئیس مرکز بهداشت خوزستان با تاکید بر لزوم رعایت نکات بهداشتی توسط زائران سرزمین وحی، گفت: زائرین توجه داشته باشند امسال مراسم حج تمتع با فصل گرما مصادف شده است بنابراین لازم است توصیه‌های ارائه شده برای جلوگیری از گرمازدگی را جدی بگیرند.

دکتر سید مهدی حسینی‌زاده با اشاره به فرارسیدن زمان حج تمتع، اظهار کرد: بدون شک آرزوی هر مسلمانی زیارت حرم امن الهی است اما انجام مناسک حق بدون داشتن سلامتی با دشواری‌هایی همراه است. تردد بیش از 2 میلیون زائر از کشورهای مختلف و تجمع جمعیت در شهرهای مکه، مدینه و جده شرایط ویژه‌ای را ایجاد می‌کند که امیدواریم زائرین توصیه‌های بهداشتی را جهت داشتن سفری پر برکت و خاطره‌انگیز رعایت کنند.

وی افزود: یکی از مهمترین توصیه‌های بهداشتی در این سفر معنوی، مصرف آب آشامیدنی و غذای سالم است؛ زائرین حتما از آب بسته‌بندی شده برای آشامیدن استفاده کنند. همچنین مواد غذایی پخته شده باید در کوتاهترین فاصله زمانی (حداکثر دو ساعت بعد از تهیه غذا) مصرف شود و از لیموترش و یا آبلیمو همراه با غذا استفاده کنند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با تاکید بر لزوم رعایت بهداشت فردی زائران، ادامه داد: در طول روز دست‌ها بر اثر تماس با محیط اطراف آلوده می‌شوند و در صورتی که به درستی با آب و صابون شستشو نشوند احتمال انتقال انواع بیماری‌ها وجود دارد. دست‌ها باید مرتب به‌ ویژه قبل از مصرف مواد غذایی به روش بهداشتی شستشو شوند.

رئیس مرکز بهداشت خوزستان تصریح کرد: شستن مکرر دست‌ها با آب و صابون و رعایت آداب تنفسی (پوشاندن دهان و بینی هنگام سرفه و عطسه) در پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های تنفسی اهمیت زیادی دارد. زائران اگر دچار علائم بیماری‌های تنفسی شدند سریعا به پزشک مراجعه کنند و دستورات پزشک مانند استراحت کافی، تغذیه مناسب و استفاده از مایعات هنگام بیماری را انجام دهند.

وی افزود: افراد دچار علائم تنفسی از در آغوش گرفتن، بوسیدن و دست دادن و همچنین رها کردن دستمال کاغذی‌های مصرف شده در محیط خودداری کنند. همچنین توصیه می‌شود هنگام عیادت بیماران حداقل یک متر از بیمار فاصله بگیرند و حتما از ماسک استفاده کنند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: زائرین توجه داشته باشند امسال مراسم حج تمتع با فصل گرما مصادف شده است بنابراین لازم است توصیه‌های ارائه شده برای جلوگیری از گرمازدگی را جدی بگیرند.

حسینی‌زاده ادامه داد: زائرین می‌توانند با نوشیدن زیاد آب، پوشیدن لباس‌های گشاد و رنگ روشن و با عدم حضور زیر تابش مستقیم آفتاب به‌ویژه از ساعت 10:00 تا 14 از گرمازدگی پیشگیری کنند. همچنین در هنگام تردد در زیر نورخورشید باید با استفاده از لباس مناسب و کلاه ‌سایبان‌دار از خود محافظت کنند.

رئیس مرکز بهداشت خوزستان افزود: برای پیشگیری از گرمازدگی، بهتر است آب خنک دارای آب لیمو یا عرقیاتی که طبع خنک دارند مانند بیدمشک و کاسنی و خاکشیر با خود همراه داشته باشند تا درصورت تشنگی یا مواجهه با گرما از آن استفاده کنند.

 وی با بیان اینکه زائران در زمان بازگشت از سفر حج نیز باید توصیه‌های بهداشتی را رعایت کنند، گفت: اگر زائران هنگام بازگشت با علائم تب، سرفه، تنگی نفس، اسهال آبکی یا اسهال خونی مواجه شدند بلافاصله به پایگاه مراقبت بهداشتی مرزی مستقر در فرودگاه، نزدیکترین مرکز بهداشتی درمانی یا پزشک مراجعه کنند.

حسینی‌زاده افزود: زائران اگر تا 14 روز پس از بازگشت از سفر حج تمتع دچار علائمی مانند تب، سرفه و تنگی نفس باشند حتما به پزشک مراجعه و سابقه مسافرت خود را بیان کنند.  

رئیس مرکز بهداشت خوزستان تصریح کرد: ممکن است خانواده‌های زائران قصد ذبح دام را داشته باشند بنابراین باید ذبح دام در مکان‌های تعیین شده توسط دامپزشکی و به روش بهداشتی انجام شود. در غیر این صورت در زمان ذبح دام باید از دستکش و چکمه استفاده شود و پس از ذبح حتما دست‌ها به روش صحیح با آب و صابون شسته شوند.
مرجع / ایسنا
ایمیل مستقیم: info@khouznews.ir
پیامک: 5000205020
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار